| | 20. februára 2015

Plánujem dovolenku

Vo februári už začínam plánovať letnú dovolenku. Nie, nie som nejaký extra plánovač, radšej mám akcie tipu z hodiny na hodinu. Lenže pokryť letné školské prázdniny na 2 mesiace, keď ešte starí rodičia majú ešte chvíľu do dôchodku a ešte k tomu nejakú spoločnú rodinnú dovolenku, tak je to trochu na hranu. Navyše, keď už vo februári začneš pozerať po detských letných táboroch, tak zistíš, že ceny sú podstatne nižšie a nie je problém si rozložiť platby a nemusí to byť taký záťah na rodinný rozpočet.

Napríklad sa mi osvedčil indiánsky tábor. Cena vo februári je 149€ za 10 dní. V júni už stojí 220€. A cena 149€ je v Bratislave väčšinou za denný tábor na 5 dní. Ale o toto nejde, aj keď je to dobrý tip. Ide o rodinnú dovolenku. Všetci neradi lehníme na jednom mieste niekoľko dní a už po pár hodinách by sme sa nudili, rozhodol som sa, že si dáme trip po Balkáne. Je v pláne navštíviť viac krajín: Chorvátsko, Čierna Hora, Albánsko, Bosna a Hercegovina.

Navyše, chce sa pridať známa aj s rodinou, ktorá by nám aj zapožičala podstatne lepšie auto a to Ford Mondeo Combi. Neostáva mi nič iné, len rozplánovať to na dni a pri tom vidieť čo najviac. K mojej 3 člennej posádke sa navyše ešte hlási aj moja kolegyňa z práce. Výborne! Aspoň náklady na cestu budú o niečo nižšie.

Začína sa plánovať

Najprv treba zvoliť vhodný dátum. Pozerám do kalendára a po porade s ostatkom padá návrh odchodu 27.06.2015 a návrat 12.07.2015. Plnohodnotných 15 dní. Vyrazíme ešte pred sezónou, v škole sa už aj tak nebudú deti učiť.

Predbežná okružná jazda po Balkáne

Volím vhodný dovolenkový okruh a akokoľvek rátam vychádza mi to približne 3000 km. Rátam náklady a je to cca 300€/auto. Náklady sú vrátane pohonných hmôt a poplatkov za cesty. Keď sa to rozráta na osobu, nič hrozného to nie je. Plánom je, keďže vyrážame v sobotu cez deň o 10.00 hod., v jeden deň dôjsť do Chorvátska a ďalšie dni sa maximálne presúvať do 200 až 300 km. To mi vychádza, že na jeden deň zájsť niekde k Šibeníku a potom odtiaľ už začať vytúžený trip.

Plánujem

Samotné plánovanie trvá s prestávkami približne mesiac. Je to o tom, že okruh je približne zvolený, aj nejaké záchytné body, ale ide skôr o strávený čas hľadaním informácii čo v okolí. Zaujímavosti, miesta, aktivity atď. O ubytovanie sa extra nestarám, berieme stany, spacáky. No chceme sa zastaviť aj v mestách ako je Ulcinj (Čierna Hora), Sarajevo či Mostar (Bosna a Hercegovina) a tam mienim sa ubytovať niekde v centre alebo blízkosti mesta a to stany nehrozia. Na prekvapenie sa v mestách dajú zohnať ubytovania do 10€/os./noc a to takmer v centre. Napr. v Sarajeve v samom centre mesta. To sme si stanovili takú hornú hranicu. Nejde o peniaze, ale byť ubytovaný v 3* hoteli, tak nespoznáte ani domácich. Táto cena sa dá dosiahnúť v Hosteloch. Navyše pri dvoch posádkach po štyroch, nie je problém pre každú posádku vybaviť extra samostatnú izbu za nezmenenú cenu. Takže prebieha ešte mailová komunikácia ohľadom rezervácie a to už plán musím mať deň po dni rozplánovaný.

Úplný základ na dovolenku. Niekedy aj to iba stačí.

Doplánované

Začiatkom apríla už mám na 90% hotový plán ktorý s malými obmenami upravujem až do dňa odchodu. S výsledkom súhlasí celá posádka s nadšením. Ostáva len vyraziť. Ak chceš, môžeš si ho stiahnúť.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.