Skip to content

Naplánuj si dovolenku podľa vlastných predstáv

CK Knirsch 26. apríla 2018

Nikdy v živote sme neboli na zájazde či dovolenke, ktorú organizovala nejaká cestovná kancelária. Prečo? Tie ceny sú neskutočne prestrelené a v konečnom dôsledku môžete mať to isté, alebo lepšie za minimálne polovičnú cenu.

Ak sa vieš vybrať minimálne na nákupy do susedných krajín ako Maďarsko, Rakúsko či k našim bratom Čechom, tak sa nemáš čoho obávať a vieš ísť aj na dovolenku, ktorú si sám zorganizuješ. A nemusí to byť práve Chorvátsko, kam chodí takmer ½ Slovenska :). Otvor si Google Maps a pozri sa kam sa dá ísť. Ak sa vieš dostať na Krk či do Zadaru autom, tak nemôžeš mať problém pozrieť si nádhernú prírodu Transylvánie, navštíviť vstupnú bránu Orientu: Sarajevo, alebo sa vrátiť v čase, keď navštíviš Srbsko. Nakoniec aj do Benátok je to vlastne na skok.

Ako sa dopravím na dovolenku?

Prvá zásadná otázka či pôjdem vlastným / požičaným autom, autobusom / vlakom alebo letecky? Keď auto je v dobrom stave, tak na výbere cieľa veľmi nezáleží, len mať chuť to odšoférovať. Čiže záleží len na vás ako ďaleko sa chcete dostať. Iná pozemná doprava je zas pomalá a dosť otravná, na druhej strane zas letecká doprava v sezóne je dosť drahá, ale stačí sledovať letenky a možno motyka vystrelí.

TIP na letnú lacnú letenku

Dlhodobo sú teraz v ponuke na leto spiatočné letenky z Viedne do Tuzly (Bosna a Hercegovina) za 39.98,- € od leteckej spoločnosti WizzAir. Ak ste členmi WIZZ Discount Club, tak letenky máte za polovicu.

Čo všetko potrebujem na naplánovanie dovolenky

Nič dokopy, len trocha času. Ak už máš cieľ, stačí si už len pohľadať ubytovanie. Ideálne je plánovať už tri štyri mesiace vopred, pokiaľ je z čoho vyberať a ceny sú prijateľné. Na to ti bohate postačia dve stránky ako booking.com či Airbnb. Ak náhodou v tomto zlyháš a nič nenájdeš, čo sa stáva málokedy, tak stále môžeš použiť Google Maps a dopodrobna sa popozerať po mape. Tam sú ubytovania aj s linkom na stránku prevádzkovateľa. Viac v skutočnosti ku šťastiu nepotrebuješ. Cestu máš, ubytovanie máš a program si už nájdeš 🙂

Cesta je cieľ

Síce otrepané ale pravdivé. My už máme do vyššie spomenutej Tuzly kúpené letenky, ale čo v takom meste robiť 10 dní? Ešte tak dva dni a potom ďalej. Buď si požičiame auto a urobíme si výlety po Bosne, alebo skúsime miestnu dopravu. Stačí len google použiť. Po chvíľke zisťujeme, že niekoľko krát za deň odchádza autobus priamo do Sarajeva za 10,- € a tri hodinky cesty.

Sarajevo je tiež ideálnym cieľom na aspoň dvoj dňovú zástavku. Inak stačí ti zas pozrieť do mapy spolu s tým kadiaľ vedie trasa autobusu a môžeš vystúpiť kde sa ti zachce. Ale Sarajevo je taký ideálny východiskový bod pre pokračovanie ďalej. Môžeš to zvrtnúť na juh do Čiernej Hory do pohoria Durmitor alebo na východ smer Mostar. Odporúčame Mostar, nielen kvôli ikonickému mostu, ale aj si užiť samotnú cestu, ktorá celý čas prechádza nádherným kaňonom. Vlaková sieť nie je v Bosne veľmi rozšírená, ale cesta zo Sarajeva do Mostaru je nezabudnuteľná. Cena za tento výlet je len 5,- €.

Dá sa vystúpiť aj na polceste v meste Konjic a zamieriť k Boračko jezero. Je to schovaný poklad v tieni veľkých hôr s nádherným prostredím a množstvom kempov, kde sa môžeš ubytovať v štýlových dvojmiestnych chatkách a kúpať sa v krištáľovo čistom jazere. Z Konjic sa tam dopravíš autobusom len za 2,- €.

Stačí len chcieť

Všetky informácie aj s cenami sme zistili behom chvíľky v čase písania článku. Nie je to nič komplikované. Naozaj stačí len chcieť a nespoliehať sa len na komerčné cestovné kancelárie a vysoké ceny. Ak náhodou si netrúfaš na takéto niečo a rád by si podobné absolvoval, koncom leta absolvujeme takýto trip po Balkáne až na dva týždne. Pozri sa na to a poď do toho s nami!

Prečítaj si ďalšie články

V lete do Rumunska od 20,- €

Zachvíľu naplno vypukne letná sezóna a ak ešte neviete čo budete v lete, máme pre vás jeden luxusný a nádherný tip.

Vyhnite sa otrepaným turistickým atrakciám

Vyberiete sa niekam na dovolenku a na klasických turistických cieľoch je stále veľa ľudí. Je to dané tým, že každé miesto má svoje TOP, je toho plný internet a ťažko objavíte ďalšie skryté a možno aj krajšie miesta. My vám dáme tip, ako tieto miesta objaviť.

Už aj veľmi skoro ráno autobusom na Schwechat

Minulý rok sme mali problém pri letoch na Malorku, ako sa dostať na letisko vo Viedni na ranný let okolo 05:00 ráno. Žiaden z autobusových dopravcov nepremával v takýto čas. Našťastie sa to zmenilo.

Marrakech za 57€

Už dávnejšie chcem navštíviť toto mesto v Maroku, len vždy ma odrádzala cena. Cez vyhľadávač leteniek azair.eu sa mi ukazuje až do marca 2017 najnižšia cena od 110,- € vyššie, čo je dosť a viem že sa to určite dá aj lacnejšie. Bohužiaľ z Bratislavy neexistuje žiaden priamy let a je potrebný aspoň jeden prestup.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram