Skip to content

1. marca 2018

Papanași: Vylepšené šišky na rumunský spôsob

Značky: | |

Keď niekedy zavítate do Rumunska, tento sladký dezert musíte určite ochutnať. Ak náhodou držíte diétu, tak ju nechajte doma. Keď raz ochutnáte papanași, o diéte už nebude chcieť počuť. Pri návšteve tejto krajiny si zrazu dáte záväzok, aspoň jedno papanași denne!

Zohnať klasický domáci kravský syr je niekedy umenie, ale keď ho zoženiete máte vyhrané. Napriek tomu sa to dá ľahko nahradiť. Receptov na pravé rumunské papanași je neúrekom, ktoré sa hlavne odlišujú pomerom ingrediencií. Hlavne sa jedna o pomer múky voči syru. A ešte záleží ako je hustý syr. Ak máte ideálny syr, tak pomer je 1.33 k múke. To znamená, že na každých 100g múky, 133g syra. Keď pomer bude 1:1, úplne sa zmení štruktúra a budú gumovejšie, ale skôr majú byť nadýchané ako naše šišky.Papanași

Suroviny

  • 250g čerstvého kravského syra
  • 330g hladkej múky
  • lyžička soli
  • lyžička škorice
  • lyžička prášku na pečenie
  • 1 vanilkový cukor
  • 2ks vajcia
  • kôra z citróna

Keď nezoženiete syr, môžete skúsiť kombináciu, že zmiešate 200g tvarohu s 50g masla. Tvaroh musí byť jemný a hladký (najlepšie pretlačiť cez sitko). Ďalej pridáme aj ostatné suroviny z vyššie uvedeného zoznamu, z ktorého nám vznikne vláčne tvarovateľné, trochu lepkavé cesto. Cesto nesmie mať prebytočnú vodu, spôsobenú nahradením kravského syra tvarohom. Nájdite si na internete konzistenciu rumunského kravského syra, aby ste mali predstavu z akého syra sa robia papanași. Cesto nechajte na 30 min. odstáť na chladnom mieste. Cesto si rozdelíme na rovnomerné kúsky z ktorých vytvarujeme kruhy hrubé približne ½cm s otvorom uprostred. Aj ten otvor je dôležitý, aby sa papanași rovnomerne prepieklo. Môžete si to uľahčite vykrajovaním (približne 10-12cm forma) a dodatočne ďalším 3cm otvorm. Zo zbytku vytvoríte malé guličky. Tak vám neostane nič navyše.Papanași

Papanași sú ako šišky vysmážané v oleji kde by mali plávať. Ideálne pri teplote 170ºC. Ak sa papanași nafúknu ste na dobrej ceste. Z každej strany by sa mali vysmážať približne 2-3 minúty. Už sa vám zbiehajú slinky? To ešte všetko završí záverečné podávanie.

Pripravte si Crème fraîche (dá sa nahradiť kyslou smotanou) a čučoriedkový džem, alebo iný kyselkavý džem. Čerstvé sú úplne ideálne. Smotanou v kombinácii s džemom nemusíte šetriť a doprajte si podľa vlastnej chute, aby ste dosiahli verziu približne ako na obrázku. Dobrú chuť.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

CK Knirsch

Hlavný organizátor všetkých zájazdov. Bez neho to jednoducho nejde. Naplánuje všetko, Od nápadu až po realizáciu. Nájde vhodné letenky, ubytovanie a naplánuje celý program. S ním sa jednoducho nenudíte. Čím bláznivejšie, tým lepšie.