Skip to content

Na vrchole odľahlej hory stojí hladký šedý pamätník v tvare lietajúceho taniera ako zo sci-fi filmu. Jeho pôvod však odhaľuje veľká červená hviezda na priľahlej veži. V 70. rokoch tu 6 000 pracovníkov 7 rokov budovalo tento pamätník komunizmu. (Každý Bulhar musel na stavbu povinne prispieť.)

Keď sa roku 1989 vzdala Bulharská komunistická strana svojej moci a Bulharsko sa zmenilo na demokratický štát, Buzludža stratila svoj význam. Skoro pamätník vydrancovali vandali, ktorí zničili umelecké diela vo vnútri. Stavba tu stojí dodnes, jeho návšteva však skôr podporí protikomunistické myšlienky, ako by vyvolala sentiment nad padlým režimom. Nad vstupom je veľkými červenými písmenami napísané:

ZABUDNITE NA MINULOSŤ

Pamätník Buzludža leží uprostred cesty medzi hlavným mestom Bulharska Sofiou a prímorským letoviskom Burgas v pohorí Stara Planina. Najideálnejšie keď si zapožičiaš auto a urobíš si celodenný výlet. Z obidvoch miest je to cesta dlhá do 250km. Verejná doprava toto miesto nepokrýva. Ešte je možnosť si zabezpečiť výlet z ponuky množstva cestovných kancelárii.

V blízkosti pamätníku Buzludža nájdeš aj niekoľko možností ubytovania. Napríklad v trojhviezdičkovom hoteli Edelweiss. Noc tu stojí približne 15,-€/osoba. Ak by si chcel ešte lacnejšie, môžeš skúsiť kontaktovať súkromné ubytovanie.

ĎALŠIE ÚŽASNÉ MIESTA

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Pamätník Buzludža? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Kugelmugel

Republika Kugelmugel

Republika Kugelmugel je jedným z mnohých mikroštátov sveta. Tie bývajú často založené ako umelecké projekty, sociálne experimenty alebo len pre zábavu, ale vlády ďalších krajín ich neuznávajú.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným