Keď padlo prvý krát rozhodnutie ísť do Bukurešti, vôbec sme netušili, čo nám toto vie ponúknuť. Ani pri prvom rýchlom skúmaní cez vyhľadávač nič zaujímavé neponúkalo a to ani dokonca obľúbená stránka Atlas Obscura. Všetko bolo väčšinou o Paláci ľudu ako druhej najväčšej budovy na svete. No aspoň niečo.
Bukurešť, Rumunsko

Palatul Parlamentului

Najväčšou atrakciou je určite táto neprehliadnuteľná budova. Jej rozmery sú impozantné, ale dosť ťažko sa to opisuje a na fotografiách sa nezdá tak veľká. Tak vám dáme zopár čísiel v zaujímavostiach

  • Rozmery: 270 x 240 x 84m (Dĺžka x šírka x výška), 12 poschodí na rozlohe 365 000 m², 8 podzemných poschodí (16m)
  • Použité materiály na stavbu: 900 000 m³ dreva, 1 000 000 m³ mramoru, 3500 ton krištáľu, 700 000 ton ocele a bronzu, 250 000 m² kobercov, 550 000 ton cementu, 200 000 ton skla
  • Všetok materiál pochádza z Rumunska
  • Na stavbe pracovalo 20 000 robotníkov a 700 architektov a stavbu dokončili za 10 rokov
  • Ročne výstavba pohltila 60 až 70% štátneho HDP
  • 1100 miestností
  • 2 tony ťažký záves musel byť tkaný na mieste
  • Najväčšia miestnosť má 2200 m², 16m vysoká a luster o váhe 3 ton nesie 7000 žiaroviek

Túto budovu si môžete obzrieť aj zvnútra, ale neuvidíte určite všetko. To by ste museli tam prechádzať tri dni v kuse. Počas našej dvojhodinovej návštevy sme videli asi len 4% paláca (2,5km trasa). Apropo vstupenky. Online sa nedajú objednať, ale len telefonicky zarezervovať. A to tiež len deň vopred. Môžete skúsiť aj šťastie, dôjsť bez rezervácie, ale je otázne koľko si budete musieť počkať na prehliadku. Za prehliadku zaplatíte od 35 lei vyššie (podľa toho ktorý variant si zvolíte). Zbytočne si nekupujte lístok na fotografovanie, mobilom môžete fotiť koľko chcete a nakoniec aj zrkadlovkou, kým nerozložíte statív. Len škoda, že po celý rok 2018 je balkón uzavretý. Na chvíľu by ste si mohli predstaviť ako by vám patrilo celé mesto. Z balkóna je totiž výhľad na celý Bulvár jednoty (Bulevardul Unirii), čo je kópia parížskeho Avenue des Champs-Élysées, len bukureštská varianta je dlhšia a širšia.

Najprv odovzdáte občiansky preukaz či pas, dostanete visačku a následne idete na bezpečnostnú kontrolu. Tá prebieha úplne rovnako ako na letisku, s rozdielom, že keď máte väčší batoh, tak vás pošlú preč, aby ste si ho odložili. Prvé šoky zažijete už pri vstupe do obrovskej miestnosti. Jednoducho obrovské. Ani slovo obrovské nepopisuje tie priestory. Človek si to nevie predstaviť, kým to nenavštívi. A to je každá miestnosť do ktorej vojdete počas prehliadky. Rozum vám nepoberie, ako si to vôbec niekto mohol vymyslieť a nie to ešte postaviť.

Bukurešť, Rumunsko
Takúto visačku dostanete výmenou za pas…
Bukurešť, Rumunsko
Následne absolvujete bezpečnostnú kontrolu ako na letisku

Kvôli tejto budove a Bulváru jednoty bola zrovnaná so zemou pätina historického centra mesta. Bolo zbúraných 20 kostolov, 8 presunutých, 10 000 domov zdemolovaných a presťahovaných cez 57 000 rodín. Odporúčame si kvôli tomu vyhradiť hodinku času a pozrieť si nasledujúci dokument, ktorý nájdete po fotogalérii.

Bukurešť, Rumunsko
Hneď prvá hala vám vyrazí dych. Na fotke je asi zobrazená len 1/3
Bukurešť, Rumunsko
Prednášková sála je obludná, pripadáte si úplne maličký
Bukurešť, Rumunsko
Keď sa čistí tento luster, prípadne vymieňajú žiarovky, zmestia sa sem 4 dospelí ľudia
Bukurešť, Rumunsko
Jedna účastníčka sa rozohnila pri prejave
Bukurešť, Rumunsko
Schodisko zo suterénu nemá konca…
Bukurešť, Rumunsko
Pre prirovnanie, aké sú dvere obludné….
Bukurešť, Rumunsko
V tomto paláci by ste sa unavili aj pri prechádzaní na bicykli.
Bukurešť, Rumunsko
Miestnosť s okrúhlym stolom pre zasadanie. Okrúhly nebol len pri Ceaușescu. Tam bol rovný, aby zdôraznil svoju nadradenosť.
Bukurešť, Rumunsko
Jedna z miestností bola prenajatá na módnu prehliadku svadobných šiat
Bukurešť, Rumunsko
Aj keď zdvihnete hlavu zbadáte neskutočne krásne veci
Bukurešť, Rumunsko
Napríklad aj tu si všimnite strop
Bukurešť, Rumunsko
Len hlavná terasa je v roku 2018 uzatvorená. Museli sme si to obzrieť iba cez sklo s výhľadom na Bulvár jednoty

Cărturești Carusel

Ďalšou megalomanským priestorom bolo nádherné kníhkupectvo priamo v centre mesta. V tom sme už nemali taký zlý pocit ako v paláci ľudu. Práve naopak. A kvôli tomu sme sem zašli rovno 2x. Kníhkupectvo je rozložené na šiestich poschodiach o celkovej ploche 1000 m². Na prízemí nájdete rôzne suveníry a tzv. “blbostičky”, v podzemí je zas multimediálny priestor a na najvyššom poschodí bistro. Ďalšie poschodia sú venované samozrejme knihám a súčasnému umeniu. Na týchto poschodiach sa môžete kľudne uvelebiť a oddýchnuť si či prečítať niektorú z ponúkaných kníh.

Bukurešť, Rumunsko
Zvonka kníhkupectvo vyzerá ako klasický obchod, kým nevojdete dovnútra
Bukurešť, Rumunsko
Z najvrchnejšieho poschodia, kde je Bistro máte celý obchod ako na dlani
Bukurešť, Rumunsko
No nie je to nádherné?
Bukurešť, Rumunsko
Či už dôjdete v noci alebo cez deň, má kníhkupectvo inú atmosféru.
Bukurešť, Rumunsko
V Bistre pri sklenenej zábrane smerujúcej do stredu sa najlepšie sedí a môžete pozorovať dianie.

Pri druhej návšteve sme zamierili do bistra a pozorovali zhora ruch obchodu. Je jedno kedy sem zájdete, stále tu je niekto. Veľkou výhodou je tiež, že obchod je otvorený do 22:00 a v nedeľu až do pol noci. Či ste milovníkom kníh alebo nie.

Bukurešť, Rumunsko
Na jednom medziposchodí ktoré bolo venované výstave sme aj my nechali svoju značku.

Centrum mesta

Ako tak budete prechádzať centrom mesta všade nájdete nejaké príjemné zákutie, historické budovy, veľa budov v podobe panelákov zo začiatku 20. storočia, ktoré najmä v centre mesta sú opustené, nádherné pasáže. Každý si tu nájde to svoje. Napríklad neďaleko Caru’ cu Bere je “Pasajul Macca – Vilacrosse”. Pasáž ako keby skoro z oka vypadla londýnskemu Leadenhall Market. Len o pár stovák metrov ďalej je zas ďalšia fotogenická pasáž so zavesenými dáždnikmi.

Bukurešť, Rumunsko
Bukurešť sa veľmi pomaly prebúdza. Ešte o 09:00 ráno bolo v pasáži ľudoprázdno
Bukurešť, Rumunsko
To isté sa týkalo aj tej druhej. Ale zas je nádherne fotogenická

Hocikedy narazíte najmä v sobotu doobeda na burzu starožitností a umenia v tak neskutočne nádherných priestoroch, že akékoľvek mesto by ich mohlo závidieť. Len škoda, že budovy pomaly chátrajú a nik sa o ne nestará. Začnú až vtedy, keď sa doslova rozpadá. Trochu nám centrum pripadalo ako u nás tesne po revolúcii. Všade malé obchodíky či  reštaurácie, ale len čo ste dvihli oči vyššie videli ste zmeť káblov a chátrajúcu budovu. Možno za nejakých 5 až 10 rokov, keď sa pustia do rekonštrukcie, tak to naozaj bude Paríž východu, ako sa kedysi hovorilo Bukurešti.

Bukurešť, Rumunsko
Na burze sme objavili aj tieto ručne maľované veľkonočné vajíčka
Bukurešť, Rumunsko
Všimnite si, že prízemie je zrekonštruované a vyššie sa o to nik nestará, maximálne to zakryjú reklamou

Pri potulkách určite narazíte aj na sieť rýchleho občerstvenia Luca. Nebojte sa vyskúšať niečo z francúzskeho pečiva upečených z rumunských potravín. Napr. obyčajný párok zapečený v jemnom ceste je delikatesa. Nevedeli sme sa toho dojesť.

Bukurešť, Rumunsko
Tu sa najete veľmi lacno a naozaj dobre

Keď sa zotmie

Na centrum mesta spolu s prehliadkou paláca sme mali vyhradený celý deň. Po krátkom oddychu v našom prenajatom byte, sme sa znova vrhli do centra nájsť nejaký podnik kde by sme zahnali hlad.  Tak, ako všade inde, centrum láka najmä turistov a tomu sa prispôsobujú aj ceny v reštauráciach. Voľba tentoraz padla na grécku reštauráciu s príznačným názvom “Gyros Thessaloniki”. Šikmookým kuchárom šéfoval vychudnutý Grék. Napriek tomu Gyros, Souvlaki či tzatziki boli vynikajúce ako pri návšteve Atén. Ouzo samozrejme nesmelo chýbať 🙂

Bukurešť, Rumunsko
Veľké porcie v gréckej reštaurácii za prijateľnú cenu.

Ale len čo sme sa rozhodli hľadať typickú krčmu s rumunským pivom udrelo nám do očí, čo sme cez deň poriadne nevideli. Reklamné pútače lákali na príznačne masáže ako “Hot Touch”, “Hot Massage”, “Red Room” samé napovedali aké druhy služieb môžete očakávať. Po prejdení asi 200m nám už prsty na rukách prestávali postačovať. Centrum je jeden veľký bordel. Ale nie nijako okato. Priestory sú schované väčšinou v podzemí alebo úplne na najvyššom poschodí.

Bukurešť, Rumunsko
Len na tomto úseku sú hneď tri “bordely”. Nájdete ich?

V spleti týchto horúcich červených podnikov sme nakoniec našli typickú krčmu schovanú vo dvore medzi domami. Už podľa osadenstva sme vedeli, že sme na správnom mieste. Škoda len, že vo vnútri bolo všetko obsadené a tak sme vonku dávali miestne pivo. A keď sme videli naozaj domáce dobroty, ktoré nosili z kuchyne, ľutovali sme, že máme už v sebe večeru. Ale aspoň vieme nabudúce kam zájsť.

Bukurešť, Rumunsko
Miestne lokálne pivo chutí extra dobre. Boh vie, čo do toho primiešavajú pre dobrú náladu.

V ďalšej časti zájdeme do širšieho okolia Bukurešti.

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Počet hlasov: 10 Priemer: 4,70 z celkových hlasovaní 5)
Objavovanie centra Bukurešti
5
1
4.7
10
Počítam...

CK Knirsch