Skip to content

Noc múzeí a galérií 2017

CK Knirsch 14. mája 2017

Už najbližšiu sobotu bude každoročná Európska akcia, ktorú sa snažíme nevynechať ak sa nachádzame na Slovensku. Tento rok to nebude inak. Za 2,- € môžete mať pre seba alebo rodinu kvalitný a nádherný program na celý deň až do noci.

Tento rok program nevyzerá nejako optimisticky. Možno to je aj tým, že toto podujatie navštevujeme nepretržite už niekoľko rokov a väčšinu stálych expozícii poznáme, tak hľadáme iba to, aký program pripravili, alebo či niečo nového pribudlo. Napriek tomu tu máme zopár tipov

Hrad Devín (10:00 – 20:00)

Toto máme po ceste do mesta a na rozdiel od minulého roka sa tu aj zastavíme, pretože po 9 rokoch konečne sprístupnili najvyššiu časť hradu. Obnovili tiež aj expozíciu v jaskynných priestoroch hradného brala.

Múzeum dopravy (10:00 – 23:00)

Jedno z tých najkrajších múzeí v Bratislave, ktoré má svoju stálu expozíciu, ale popri tom vždy nejakú sprievodnú. Tento rok je to sprievodná výstava venovaná hračke Igráček, kde sa prezentuje história, vývoj, výroba až po súčasnosť tejto fenomenálnej hračke. Navyše od 15:00 do 20:00 budú tvorivé zábavne dielne s hlinou pre deti.

Archeologické múzeum SNM (09:00 – 23:00)

Podľa prospektov to vyzerá na identický program z minulého roka: Stredoveké dielne, Deti kreslia pravek, Malí archeológovia, Súboje slovanských bojovníkov. Ak ste nenavštívili toto múzeum, tak rozhodne stojí za návštevu. Veľa ľudí ho nepozná a expozícia je kľudne aj na celý deň. V podzemí nájdete nepreberné množstvo tehál od rímskej doby až po súčasnosť s tým, že keď sem pôjdete mimo tejto akcie, môžete si tradičnou metódou aj svoju tehlu vyrobiť.

Dva roky dozadu sme si piekli aj svoje placky

Múzeum kultúry karpatských nemcov (09:00 – 23:00)

Toto múzeum je v tej istej budov ako predchádzajúce a venuje sa hlavne osade Zuckermandl, ktorá sa nachádzala v južnej časti bratislavského Podhradia.

Prírodovedné múzeum (09:00 – 23:00)

Toto múzeum si vždy nechávame na záver dňa, odkiaľ nás doslova na záverečnú o polnoci vyháňajú :). Tento rok budú mať asi najzaujímavejší program, hlavne pre deti: 15:00 – 18:00 – ” Ako si urobiť kópiu skameneliny? Tvorivé dielne pre deti, kde sa môžu učiť vyrábať odliatky skamenelín”. V prípade pekného počasia bude aj sledovanie blízkych planét hvezdárskym ďalekohľadom a môžete si pozrieť “Giganty doby ľadovej”

Múzeum zbraní (11:00 – 23:00)

Skôr to budete poznať pod názvom Michalská brána v ktorej útrobách sa nachádza práve toto múzeum. Pre nás to už je takmer povinná jazda, aj keď to už poznáme naspamäť. Výhľad z Michalskej veže na historické centrum Bratislavy je nádherný.

Múzeum farmácie (11:00 – 23:00)

Hneď za Michalskou bránou sa nachádza toto maličké múzeum, kde vás tety sledujú hneď čo vojdete a kým neopustíte priestory, tak nespustia z vás oči. Trochu nepríjemné a za 15 min. to máte prejdené. Radšej zabočte o bránu skôr a zájdite si oddýchnuť do nádherných priestorov letnej čitárne.

Múzeum hodín (11:00 – 23:00)

Ak máte radi neustály tikot hodín, tak v tomto múzeu si na troch poschodiach dôjdete na svoje. Toto múzeum stačí navštíviť raz za čas, pretože expozícia je takmer nemenná. Radšej si vybehnite na hrad, odkiaľ je tiež nádherný výhľad.

Vodárenské múzeum BVS (15:00 – 22:00)

Málokto vie, že rovno pri Riviére cez cestu je Vodárenské múzeum. Dozviete sa tu množstvo informácii o tom, ako sa k vám dostane pitná voda. A to ju máme jednu z najkvalitnejších v Európe. Na jednom mieste je tu veľa zaujímavosti o takom obyčajnom ako je voda. Tí, čo nestihli ešte navštíviť ostrov Sihoť (15:00 – 19:00), ktorý je po chodníku len 1,5km smerom na Devín, určite sem zájdite. Verejnosti je tento ostrov inak nedostupný a naspäť z ostrova sa dostanete dlhým podzemným tunelom popod ramenom Dunaja. Ak ste s deťmi, určite sa potešíte oddychu vo Vodárenskej záhrade.

Múzeum školstva a pedagogiky (15:00 – 23:00)

To sa nachádza trochu od ruky v Petržalke a práve kvôli polohe sme ho ešte nestihli navštíviť. Dúfame, že pre tento rok to už zmeníme. Podľa fotiek to vyzerá na príjemnú návštevu.

Ak vás neoslovilo nič z horeuvedeného je k dispozícií celý program v PDF, čo sme zverejnili ako najzaujímavejšie, môžete si väčšinu múzeí pozrieť pomocou virtuálnej prehliadky a na základe toho sa rozhodnúť. Zaplatíte v prvom múzeu iba 2,- € a lístok vám platí celý deň do akýchkoľvek ďalších.

TIP na výlet

Aj keď je toto európska akcia, nie všetky krajiny sú do tohto zapojené. Rakúsko má svoj “Lange Nacht Der Museen” až 07.10.2017 a v susednom Maďarsku “Múzeumok Éjszakája” je 24.06.2017. Najbližšie k nám, čo môže byť zaujímavé je Brno a Praha. Len Česi zobrali akciu doslova a napr. v Prahe sú múzeá dostupné až od 19:00 do 01:00. Preto je dobré si rozmyslieť čo chcete navštíviť, lebo veľa toho určite nestihnete.

Prečítaj si ďalšie články

Kde vás privítajú s otvorenou náručou?

Každé dva roky zostavuje nezávislá medzinárodná organizácia The World Economic Forum rebríček turisticky najprívetivejších krajín. Rebríček zohľadňuje takmer všetko, najmä bezpečnosť, prírodné zdroje, pamiatky, infraštruktúru, hygienu ale tiež aj oblasť cien. Kde sa umiestnilo Slovensko a kam sa vybrať?

Naplánuj si dovolenku podľa vlastných predstáv

Nikdy v živote sme neboli na zájazde či dovolenke, ktorú organizovala nejaká cestovná kancelária. Prečo? Tie ceny sú neskutočne prestrelené a v konečnom dôsledku môžete mať to isté, alebo lepšie za minimálne polovičnú cenu.

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (02)

V mape máme poznačených niekoľko miest, ktoré by sme v budúcnosti chceli navštíviť. Miesta nám pribúdajú rýchlejšie ako ich stíhame navštíviť a preto sa radšej v pravidelných článkoch s nimi podelíme. Nie sú to práve turistický známe miesta.

Vychytenie leteniek do Srbska s ubytovaním

Nízko nákladový dopravca RyanAir v akciách ponúka do srbského mesta Niš spiatočné letenky za 10,-€. Väčšinou sú to posledné miesta, alebo pre nás osobne nevyhovujúce termíny. Ale stačí sledovať a nenechať sa odradiť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram