Skip to content

Noc múzeí 2016

CK Knirsch 23. mája 2016

Táto celoeurópska akcia sa koná iba raz do roka a už minimálne ¼ roka vopred sa pre istotu usídľuje v kalendári. Pre Bratislavu tohtoročný program bol síce bohatý, ale nie až tak ako minulý rok. Navyše tentoraz nebolo plánom pochodiť 14 múzeí ale vytipovali sme si ich iba pár.

Prvé sklamanie

… nastalo okamžite pri prvej návšteve. Tým bol Devínsky hrad. V médiach sa informovalo, že dlhodobo uzavretá vežička je už zrekonštruovaná a sprístupnená verejnosti. Bohužiaľ tomu tak nebolo a pri zakúpení lístkov na Devíne sme sa radšej otočili a pokračovali na druhé naplánované miesto.


Druhé polosklamanie

Druhou zástavkou bolo Archeologické múzeum na Žižkovej ulici. Keďže okolie je doslova rozostavané a rozkopané, toto múzeum je docela schované a zaparkovanie ešte väčšie umenie. Pri porovnaní s minulým rokom zaujímavosť programu síce klesla o 50%, ale stále to bolo zaujímavé. Stálu expozíciu sme si prešli iba z “rýchlika”, skôr nás zaujímal program na nádvorí. Tu už čakali ochotní nadšení ľudia ktorí nám so zaujímavosťou porozprávali o slovanských, germánských a rímskych bojovníkoch. Navyše účastnikov zapojili aj do simulovaného boja. Okrem tohto tu prebiehali aj naaranžované výkopavky či hrnčiarska dielňa.

Už len samé pozitíva

Po kvalitnom obede v Minerva Burger sme si vybehli v nádhernom teplom počasí na Michalskú vežu (Múzeum zbraní) a pokochali z výšky na centrum Bratislavy. Nasledovala povinná jazda do blízkeho múzea farmácie ktoré je pár krokov od Michalskej brány a hrnuli sme sa do Slovenskej Národnej Galérie.


Slovenská Národná Galéria prekvapila
Toto som akosi dlhodobo aj po minulé roky ignoroval. Obrazy a moderné umenie ma nijako vôbec neoslovuje, ale program bol zaujímavý. Hlavne dieťa bolo treba zabaviť a to sme mali v umýsle s tvorivými dielňami pre deti. Po zídení do suterénu sme zistili, že pomocou práškových farieb sa tu vyrábajú farebné odznaky. Po chvíli ostýchania, sme zasadli aj my dospelí a pustili sa do výroby vlastných odznakov. Nakoniec nás museli hnať odtiaľ preč.
Našťastie hneď vedľa, v kaviarni Berlinka prebiehal program “Odfoťte sa v ráme”. Síce boli k dispozícii len dva rámy, ale aj pri týchto dvoch sme sa pobavili do sýtosti.

Smer Slovenské Národné Múzeum

Toto múzeum je tiež doslova pár krokov od Slovenskej Národnej Galérie a tu sľubovali najbohatší program. Ale presun nám “prekazil” historický autobus. Po jeho uzretí, sme neváhali a naskákali doň aj keď iba na jednu zástavku a objavili sme sa pri nákupnom centre Eurovea.Tak nič, presunieme sa peši k nášmu pôvodnému cieľu. No kombinácia teplého počasia a príjemnej prechádzky spôsobila, že sme sa objavili na novo otvorenom Starom moste kde sme si užívali jarné lúče.Po nekonečných odbočkách sme konečne dorazili do SNM a ihneď sa vrhli na “Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov”. A občas s odporom sme pri každom teráriu hľadali schovaného toho správneho pavúka. So záujmom sme si prezreli i ďalšie prebiehajúce výstavy či stálu expozíciu, aby sme ešte v neskorých nočných hodinách sa vydali znova na Michalskú vežu sa tentoraz pokochať výhľadom na nočné centrum mesta.

Tohtoročnú akciu “Noc múzeí a galérii” sme si užili do sýtosti a splnili sme aj názov programu tým, že domov sme sa vrátili až po polnoci. Za vstupné 2€ (platí sa v prvom múzeu a v ostatných sa už len preukazujete danou vstupenkou) sa to veľmi oplatí a budeme čakať na program aj na budúci rok.

Prečítaj si ďalšie články

Weekend v Benátkach

Majiteľ Vodáckeho centra nás oslovil, či nechceme ísť do Benátok na weekend, že má jedno miesto voľné v aute. Prečo nie? Stačilo si zobrať tak ½ dňa dovolenky v piatok, pre odchod z Bratislavy a už vo večerných hodinách sme boli v Benátkach. Konkrétne v kempe Fusina neďaleko Benátok.

Festival svetla 2016 v Bratislave

Hlavné mesto v poslednom septembrovom týždni ožilo čarom rozprávok, legiend a povestí. Tak ste si mohli pripomenúť históriu i súčasnosť mesta Bratislavy na miestach, ktorými denne prechádzate. Svetelné a interaktívne inštalácie ožívali vždy po zotmení a i my sme sa vybrali si ich obzrieť.

Unikát v Bratislave: Letné kúpalisko zadarmo

Asi ani veľmi veľa Bratislavčanom nepovie nič kúpalisko Mičurín. Toto kúpalisko bolo postavené koncom 50. rokov minulého storočia a v minulosti sa tu kúpali pionieri z tábora, ktorý sa v tomto areáli kedysi nachádzal.

Atény

Februárové Atény

Vo februári do Atén? Ale áno, ak boli k dispozícii lacné letenky. No čo vo februári v Aténach? Po absolvovaní tohto výletu určite odporúčam ísť tam mimo sezóny, ak nie ste masochista a vyžívate sa vo veľkej mase ľudí a neskutočným horúčavam.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram