Skip to content

Čo robiť v Niš

CK Knirsch 29. januára 2017

V rámci jarných prázdnin a lacných leteniek od RyanAir, sme sa rozhodli navštíviť mesto Niš v Srbsku. Pôvodna myšlienka rodinného výletu sa pomaly “zvrhla” skoro na zájazd cestovnej kancelárie. Z plánovaných 3 osôb sme zatiaľ skončili na čísle siedmych cestujúcich.

To by až tak nevadilo, spiatočné letenky boli postupne nakúpené v cene 20,- € za osobu. A aj ubytovanie sme našli luxusné a dosť lacné v rodinnom penzióne Vivaldi. Presvedčiť sa môžeš sám.

Vivaldi Guest House

Doprava z letiska

MHD je v meste úplne jednoduchá. Majú jeden centrálny bod, odkiaľ autobusy vyrážajú zas na všetky smery. Na letisku naskočíš na autobus č. 34 a podľa potreby vystúpiš. Predpokladáme, že na autobusovej stanici. A tu už zas na autobus, ktorý potrebuješ. Mesto tiež disponuje troma zónami na výšku cestovného, ale drvivá väčšina je v prvej zóne vrátane letiska.

Za lístok tak zaplatíš iba 60,- RSD (srbský dinár), čo je približne 0.50,- €. Niška Banja, ktorú spomíname v závere článku, už patrí do druhej zóny, tam už zaplatíš 80,- RSD, čo je úplne zanedbateľná cena. Viac informácii o verejnej doprave v Niš.

Reálne skúsenosti z nášho 5-dňového pobytu nájdeš na našom blogu. A že za 5 dní sa toho dá stihnúť dosť aj mimo sezóny.

Začali sme hľadať informácie, čo vlastne robiť v tomto meste. Internet je dosť skúpy na informácie a keď už nájdeš nejaké informácie, tak sú väčšinou v srbštine. Našťastie sme v rámci výstavy ITF SLOVAKIATOUR objavili stánok Srbska aj so zameraním na toto mesto. To sme dostali pár informácii, plus nejaké katalógy, ktoré slúžia ako perfektný odrazový bod. Tak sa podelíme s tebou, čo sa dá vidieť v Niš.

Podklady o Niš, Srbsko

Medijana (Mediana)

Luxusné predmestie starobylého mesta z obdobia neskorého III a začiatok IV storočia z čias vlády Konštantína Veľkého. Ak by si nevedel, Konštantín I. sa narodil práve tu v Niš. Dnes je Medijana archeologicky park. Bohužiaľ ho nenavštívime, pretože v zime je zatvorený.

Medijana, Nis, Serbia

Tvrđava (The Fortress)

Táto pevnosť sa nachádza na druhom brehu rieky, ako centrum mesta a je jedným z najkrajších budov tureckej vojenskej architektúry v centrálnom Balkáne. Pevnosť je postavená na pozostatkoch starovekého a stredovekého hradu a vznik sa datuje až do polovice druhého storočia. Dnes tento komplex patrí medzi dominantu mesta a najnavštevovanejšiu pamiatku. Škoda len, že Hammam nezachovali aj s pôvodnou funkcionalitou a dnes je z neho exkluzívna reštaurácia s terasou.

Niška tvrđava

Čele Kula (The Skull Tower)

Táto veža z ľudských lebiek bola postavená z prvého srbského povstania v roku 1809 proti Osmanskej ríši. Postavil ju veliteľ tureckej armády Harshid Pasha, ako krutú lekciu. Telá mŕtvych rebelov nechal znetvoriť, z ich hláv stiahol kožu, ktorú potom naplnil slamou a poslal do Istanbulu ako dôkaz tureckého víťazstva. Z 952 lebiek mŕtvych rebelov nechal postaviť vežu, ktorá mala slúžiť najmä ako výstraha pred ďalšími pokusmi o oslobodenie. Veža sa pôvodne týčila do výšky takmer 4,5 metra a široká bola 4 metre. Tvorilo ju 56 radov a v každom rade bolo 17 lebiek na každej strane. Lebku Stevana Sinđelića položili na vrchol veže.

Skull Tower
3D model ako kedysi približne vyzerala veža z lebiek

Logor Niš (Niš Concentration Camp)

Ten vznikol z bývalého vojenského skladišťa. Počas vojny tu bolo internovaných približne 30.000 ľudí, kde polovica z nich bola zabitá na kopci Bubanj. Od roku 1969 bol tábor prestavaný na múzeum a neskôr prehlásený za kultúrnu pamiatku mimoriadneho významu.

Logor Nis

Spomen Park Bubanj (Memorial Park Bubanj)

Tento pomník sa viaže k predchádzajúcej pamiatke. Tri vztýčené päste reprezentujú vzdor muža, ženy a dieťaťa a symbolizujú tak i smutnú skutočnosť, že tu boli zabité celé rodiny.

Spomen Park Bubanj

Archeološka Sala (The Archeological Hall)

Táto sieň obsahuje početné exponáty rozprávajúce živý príbeh histórie mesta Niš. Nájdeš tu unikátne umelecké diela, ako kópia obrazu Konštantína, socha Jupitera na tróne …

Saborna Crkva (The Orthodox Cathedral)

Saborna Crkva

Crkva sv. Cara Konstantina i Carice Jelene (The Church Of St. Emperor Constantine and Empress Hellen)

Crkva sv. Cara Konstantina i Carice Jelene

Kozandžijsko Sokače (Tinkers Alley)

Jediná dochovaná časť starého bazáru v Niš z 18. storočia. Nachádza sa na ulici Kopitareve v centre mesta. Ulica je plná kvalitných kaviarní a reštaurácii.

Kazandžijsko Sokače

Niška Banja

Ak budeš mať už toho dosť, stačí skočiť na autobus č. 1 a odviezť sa až na konečnú do Niška Banja (cca 10km od centra mesta). V kúpeľnom meste sa môžeš zrelaxovať do sýtosti, za prijateľné ceny. Jedine čo musíš, zabezpečiť si termín vopred. Najlepšie poprosiť o termín cez recepčného na tvojom ubytovaní. V podstate tu fungujú dva objekty, ktoré robia wellness: Institut Niška Banja a Sense Wellness & Spa.

Do Niš sme nakoniec odleteli

Športové aktivity

Tých je tu naokolo neúrekom, ale skôr platné pri teplejšom počasí. Môžeš ísť objavovať jaskyne ako pravý speleológovia, loziť v blízkych horách, rafting na Nisave, skúsiť paraglading, streľbu z pravých zbraní, lovenie zveri a mnoho ďalšieho. Veľa z týchto aktivít ti zabezpečí firma “Safari Club

20,- € za spiatočnú letenku nie je veľa a o program máš postarané. V kombinácii s nižšími cenami (o 40% oproti Bratislave), ideálny tip na predĺžený weekend či dovolenku. Len škoda, že domáci sa ešte nerozhýbali, aby išli s ponukou ku klientovi a pripravili stránky aspoň v angličtine. Pre veľa informácii musíš použiť Google translator a domyslieť si.

Prečítaj si ďalšie články

Čo sa dá v Indii stihnúť za 7 dní – Plán

Celý weekend strávený plánovaním, že čo ďalej, keď sa vystúpi v Bombaji. Bolo viac alternatív. Naplno využiť plných 7 dní v Bombaji, alebo si odskočiť na pláže do Goa? Prípadne keď už je človek tu, pozrieť si siedmy div sveta Taj Mahal, alebo… No možností je neúrekom.

Naplánuj si dovolenku podľa vlastných predstáv

Nikdy v živote sme neboli na zájazde či dovolenke, ktorú organizovala nejaká cestovná kancelária. Prečo? Tie ceny sú neskutočne prestrelené a v konečnom dôsledku môžete mať to isté, alebo lepšie za minimálne polovičnú cenu.

Do Atén za bagateľ (plánovanie)

Na Facebooku mám iba zopár stránok “lajknutých” a keď už nejakú lajknem a začnem sledovať, tak si dva krát rozmyslím. Nechcem mať na stránke záplavu nepodstatných príspevkov. Takto mám v obľube dva profily zameriavajúce sa na upozorňovanie lacných letov. Takto mi v strede januára 2016 udrela do očí ponuka na lety do Atén za 20€.

Za polárny kruh sa dá aj lacno

Jeden z cestovateľských snov je, vidieť niekedy na vlastné oči polárnu žiaru a s tým spojené aj zažiť polárnu noc či deň. Aby človek toto mohol uskutočniť, musí vycestovať za polárny kruh. Pre našu polohu je ideálny samozrejme severný polárny kruh.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram