Skip to content

Na cesty pohodlne a úsporne

CK Knirsch 27. septembra 2016

Aj keď poniektorí “nadávajú” na nízko nákladové letecké spoločnosti, no ja som im nesmierne povďačný. Pri šetrení nákladov na letenky ma naučili sa úsporne zbaliť.

Je to dané tým, že u týchto spoločností máte väčšinou bezplatne iba jednu batožinu približne o rozmeroch: 55x40x20cm pri hmotnosti 7 alebo 10kg. A či idete niekam len na predĺžený weekend alebo na dva týždne či mesiac, nakoniec som zistil že to bohato postačuje a hlavne to prináša výhody. Poďme sa na to pozrieť bližšie

Výhody:

 • šetríte čas balením
 • nemusíte odbavovať batožinu a byť tak dve až tri hodiny pred odletom na letisku.
 • nemusíte čakať kým Vám z lietadla vyložia batožinu a tak hneď pri opustení lietadla môžete zamierať k exitu letiska.
 • ušetríte za letenky (nemusíte si dokupovať extra batožinu)
 • všetky cenné veci máte neustále pri sebe
 • nie ste na dovolenke viazaný na jedno miesto. Všetko máte v jednom batohu

To by sme mali, čo sa týka výhod cestovania naľahko. Ale čo do takej batožiny zbaliť? Vlastne úplne to isté akoby ste sa balili do veľkého kufra, len v menšom množstve. Nezoberiem si 10 rôznych tričiek, či tri druhy nohavíc atď. Veď v cieli sa to vždy dá preprať alebo využiť nejakú práčovňu.

Na tripe po Balkáne som zistil, že aj keď som bol zbalený do mega veľkého batoha, tak ¾ vecí som doniesol čistých. Nakoniec či sme boli vo februári v Aténach alebo na predĺžený weekend v Londýne, stačil mi jeden batoh a stále som nejaké čisté veci doniesol naspäť.

Teraz, keď sa balím na 2 týždne do Indie, zas som zvolil len príručnu batožinu aj keď mám nárok na hlavnom lete z Paríža nárok na 23kg podpalubnú batožinu. A že sa do takého batohu toho zmestí.

Keď sa nebudem vedieť dohovoriť, hádam tričko pomôže! Povinná výbava.

Nevyhnutné veci

– nepremokavá bunda, ¾ nohavice, 2 tričká + 1 rýchloschnúce, plavky, sandále, 2x ponožky, 3x spodné prádlo, uterák
– 5m špagát, švajčiarsky multifunkčný nožík, lyžičko-vydlička, čelovka

Oblečenie na 2 týždne

Technika

 • zrkadlovka s dvoma objektívmi (+ náhradné SD karty, nabíjačka)
 • akčná kamera
 • MacBook Air, iPad, Amazon Kindle, iPod, slúchadlá AKG N60NC, Powerbanka, microUSB/lightning kábel, USB kľúče
Ešte tam chýba iPad a MacBook Air s nabíjačkami. Ale väčšina pripravená.

Drobnosti

 • zápisnik s perom a ceruzkou, kópia dokladov + letenky a ubytovania
 • bezpečnostný zámok
 • lieky, zubná kefka
 • doklady, kreditná a debetná karta, peniaze v hotovosti

Na seba

 • komplet oblečenie s mikinou a teniskami. Čo zaberá najviac miesta si treba obliecť 😉

Je to naozaj všetko?

Ale áno. Dokonca by sa toho dalo zobrať ešte menej. Videl som aj expertov čo šli len s igelitkou, príp. s prázdnymi rukami. Ja osobne by som nemusel toľko techniky brať. MacBook Air váži len niečo cez 1kg a rád po každom dni odzálohujem fotky (fotenie v RAWe je náročné na miesto a čo keby sa náhodou karta odporúčala). Takisto nepotrebujem zároveň iPad aj Amazon Kindle. Väčšinou ich ani neberiem, ale čakajú ma dlhé lety či presuny vlakom. Slúchadla by zas stačili štuple. A aj zrkadlovka sa dá zameniť za nejaký kompaktný fotoaparát.

Ostatné veci ako tak dávajú zmysel. Špagát nikdy neviete kedy sa zíde. Napr. na sušenie vypraných vecí, alebo náhrada za šnúrky do topánok,… Ostatok vecí sa dozviete neskôr, pri reportovaní z cesty po Indii.

Čo sa týka oblečenia, tak tu by mi stačili len jedny nohavice s odopínaním, ale zistil som, že mám iba hrubé, ale žiadne tenké. A predsa v Indii je momentálne niečo cez 30 ºC a na miestne pomery sa neodporúča nosiť krátke nohavice. Plánujem si tam aj nejaké zakúpiť.

Veci na oblečenie zbalené a polovica batohu ešte prázdna

Vždy záleži kam cestujete, v ktorom ročnom období a aké sú vaše nároky.

Napr. ak idete v rámci Európy do južných alebo východných krajín, veľa nepotrebujete. Väčšina sa na mieste dá kúpiť za lacnejšie ako doma. To isté platí aj pre Áziu. Takisto v lete nepotrebujete teplé oblečenie. Cestovanie na sever, príp na kempovanie je zas iná kapitola.

Do čoho sa zbaliť

Keď už ste sa naozaj odhodlali, že toľko vecí si nepotrebujete brať na dovolenku, tak treba ich do niečoho zbaliť. Na trhu je množstvo batohov, kufrov, tašiek zodpovedajúce rozmerom väčšiny leteckých spoločností. Stačí si len vybrať.

Nad kufrom som ani neuvažoval, lebo má väčšinou pevnú konštrukciu a nedá sa zmačknúť alebo “nafúknuť”. Tašku na rameno som tiež zavrhol, lebo sa mi to nechce nosiť na rameni tú váhu a tak ostal len batoh, ktorý pri osobných preferenciách je najpohodlnejší. Navyše ak sa zbalíte, do objemu čosi navyše nad rozmery, vždy pri kontrole sa dá trochu stlačiť, aby vyhovoval predpisom.

Dlho som hľadal praktický batoh do ktorého dám notebook a aj foto techniku, pri čom majú byť tieto veci chránené a ešte navyše aj niečo zbalil. Okrem toho má aj nejako vyzerať. Po dlhej dobe som narazil na model od National Geographic, konkrétne model NG W5070. Ten sa predáva už dosť dlho, ale dať zaň cca $240 sa mi zdalo veľa. Nakoniec som ho zohnal na AliExpresse za 45€. Najprv som sa obával kvality, ale recenzie boli naň dobré a nie je možné ho odlíšiť od originálu. Možno nakoniec som dostal aj originál s nejakou menšou výrobnou vadou. Batoh už mi slúži vyše 2 rokov, a nič mu nie je. A z praktického hľadiska a aj rozmerovho spĺňa všetko čo som očakával.

Takže zbalený, letenky pripravené, zariadenia nabité…. môže sa vyraziť!

Všetko spomenuté zbalené do jedného batohu

Prečítaj si ďalšie články

Kde vás privítajú s otvorenou náručou?

Každé dva roky zostavuje nezávislá medzinárodná organizácia The World Economic Forum rebríček turisticky najprívetivejších krajín. Rebríček zohľadňuje takmer všetko, najmä bezpečnosť, prírodné zdroje, pamiatky, infraštruktúru, hygienu ale tiež aj oblasť cien. Kde sa umiestnilo Slovensko a kam sa vybrať?

Naplánuj si dovolenku podľa vlastných predstáv

Nikdy v živote sme neboli na zájazde či dovolenke, ktorú organizovala nejaká cestovná kancelária. Prečo? Tie ceny sú neskutočne prestrelené a v konečnom dôsledku môžete mať to isté, alebo lepšie za minimálne polovičnú cenu.

Veľmi lacná Malorka

Vieš čo stojí celodenný lístok do najznámejšieho Aquaparku Senec alebo AquaCity Poprad? Dali sme si tu námahu: až 22,- €! To je celkom pálka. A keď ti povieme že za rovnakú sumu sa môžeš ísť okúpať na Malorku, budeš nechápavo krútiť hlavou. Nemusíš dokonca ani platiť za ubytovanie. Pozri sa na túto šialenú akciu.

Šialené akcie v roku 2017

Vidieť kus sveta môže každý a pri tom nemusí mať ani tisíce na účte. To sme zistili pred približne pred dvoma rokmi, keď sme sa trochu tomu začali venovať. Za tieto dva roky sme stihli precestovať viac ako 20 krajín!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram