Skip to content

28is Oktovriou 44, Athina 106 82, Greece

Mechanizmus z Antikythéry

Tento hrdzavý kus bronzu s ciferníkom nevyzerá nijako výnimočne, jeho objav však donútil vedcov celkom prehodnotiť znalosti antických Grékov.

Tento mechanizmus bol jedným z predmetov nachádzajúcich sa na potopenej lodi, ktorá ležala na dne Stredozemného mora viac ako 2000 rokov.

V roku 1900 objavili vrak zberatelia morských húb a mechanizmus vyniesli na hladinu. Ďalších 50 rokov bol vystavený v múzeu, bez toho aby vedci preskúmali, o aký predmet sa vlastne jedná. Nakoniec prišli na to, že ide o veľmi zložitý stroj.

Mechanizmus z Antikythéry

Mechanizmus bol zostavený medzi rokmi 150-100 pred našim letopočtom a so sústavou 30 ozubených kolečiek je rozhodne technicky najvyspelejším artefaktom dávnoveku.

Mechanizmu sa hovorí taktiež počítač z Antikythéry, pretože dokáže robiť presné výpočty na základe astronomických a matematických princípov, ktoré dávni Gréci vyvinuli.

Hoci jeho autor ani dôvod, prečo sa stroj ocitol na palube lode, nie je známy, vedcom sa po storočí výskumu konečne podarilo rozlúštiť, k čomu mechanizmus slúžil.

Úchvatný mechanizmus

Pomocou kľuky sa do stroje zadalo dátum, a keď ozubené kolieska zapadli na svoje miesta, mechanizmus poskytol informácie o zadanom dni. Počítač vedel určiť pozíciu Slnka a Mesiaca, planét i hviezd, fázu Mesiaca, dátum najbližšieho zatmenia Slnka, rýchlosť pohybu Mesiaca po oblohe, a dokonca aj dátum najbližších antických olympijských hier. Mechanizmus počítal aj s prestupnými rokmi, čo je skutočne pôsobivé, pretože juliánsky kalendár (prvý kalendár, ktorý uvádzal prestupné roky) vznikol až celé desaťročia po zostavení tohto stroja.

Dnes je mechanizmus vystavený v Národnom archeologickom múzeu v Aténách. Skupina vedcov z celého sveta, ktorá podporuje niekoľko univerzít a technologických spoločností, dodnes objavuje jeho ďalšie tajomstvá.

Mechanizmus z Antikythéry zostrojený z Lega

Na základe získaných poznatkov, Andrew Carol, zostrojil zo známej stavebnice od spoločnosti Lego vytvoril plne funkčnú kópiu mechanizmu. Na stavbu bolo použitých 1500 stavebnicových súčiastok z Lego Technics. Nevyzerá presne rovnako, ale fungovanie je identické.

Kde vidieť Mechanizmus z Antikythéry

Mechanizmus z Antikythéry je vystavený v Národnom archeologickom múzeu v Aténach na ulici Oktovriou 44. V sezóne od 1.apríla až do 31. októbra je síce vstupné až 12,- €, ale môžeš ušetriť, keď si kúpiš za 15,- € trojdňový kombinovaný lístok. S ním môžeš navštíviť ešte ďalšie, nie menej, zaujímavé múzeá.

National Archaeological Museum, Athens
Zdroje

Atlas Obscura: An Explorer's Guide to the World's Hidden Wonders, 2016, ISBN: 9780761169086

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

ĎALŠIE ÚŽASNÉ MIESTA

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Mechanizmus z Antikythéry? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Eisingové planetárium

V roku 1774 vzbudil istý mních paniku prehlásením, že kvôli polohe Mesiaca, Merkúru, Venuše, Marsu a Jupiteru bude Zem vymrštená priamo do Slnka.