Skip to content

Tenzing Hillary Airport, Lukla - Everest Base Camp Trekking Route 30, Chaunrikharka 56000, Nepal

Najdesivejšie letisko sveta

Pokiaľ dokážeš mať otvorené oči pri pristávaní na letisku v Lukle, pohľad, ktorý sa ti naskytne, si budeš pamätať do konca života. Najprv uvidíš biele mraky zakrývajúce vrcholky hôr.

Potom sa pod tebou v nadmorskej výške 2774 metrov objaví kratučký šedý pruh (487m), ktorý za všetkých strán pohlcuje zeleň. Tento kúsok asfaltu je miestna ranvej. Na jednej strane končí roklinou, na druhej zase ostrou zákrutou a kamennou stenou.

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánov, prebehne pristátie len s menším drncaním. Ranvej má sklon 7 stupňov, čo znamená, že keď z nej vzlieta lietadlo, vrhá sa priamo do 610 metrov hlbokej rokliny.

Nehody sú tu veľmi bežné, medzi októbrom 2008 a októbrom 2012 spadlo neďaleko letiska tri lietadlá, na ktorých palubách zahynuli všetci pasažieri okrem jedného. Letisko sa pri nepriazni počasia zaviera, ale v horách sa podmienky menia s takou rýchlosťou, že občas už nie je možné let zastaviť. Od roku 2008 nesie letisko oficiálne meno Tenzing-Hillary na počesť sira Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norgaye, ktorí ako prví vystúpili na vrchol Mount Everest.

Zdroje

Atlas Obscura: An Explorer's Guide to the World's Hidden Wonders, 2016, ISBN: 9780761169086

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

ĎALŠIE ÚŽASNÉ MIESTA

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Najdesivejšie letisko sveta? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Pamätník Buzludža

Na vrchole odľahlej hory stojí hladký šedý pamätník v tvare lietajúceho taniera ako zo sci-fi filmu. Jeho pôvod však odhaľuje veľká červená hviezda na priľahlej veži. V 70. rokoch tu 6 000 pracovníkov 7 rokov budovalo tento pamätník komunizmu. (Každý Bulhar musel na stavbu povinne prispieť.)