Skip to content

Kvalitné zväčšovanie fotiek

CK Knirsch 7. apríla 2017

Nie je nič horšie, ako keď máte vynikajúcu fotku ktorú chcete veľko formátovo vytlačiť a zistíte že rozlíšenie fotografie na to vôbec nepostačuje. Našťastie je tu zväčšovanie pomocou fraktálov.

Pár dní za sebou sa nám vyskytli dve požiadavky na veľko formátovú tlač z fotografií ktoré mali ledva 0.5MB pri rozlíšení 2048 x 1365px a 1280 x 960px. S takou kvalitou veľa neurobíte a obstojný výsledok dostanete tak pri tlači na fotografiu 10 x 15cm a nie čo je zámerom, vytlačiť to na 40 x 60cm.

Pre takýto formát sú ideálne fotografie nafotené fotoaparátom s rozlíšením 36MPx! Pri kvalitne nafotenom obrázku za dobrých svetelných podmienok sa dá použiť aj 18Mpx. Ale nie nafotené telefónom a to ešte navyše prednou kamerou, ktorá má podstatne nižšie rozlíšenie.

Tabuľka doporučených rozlíšení pre veľkoformátovú tlač

Formát Doporučené rozlíšenie 300 PPI [px] Počet Megapixlov [MPx]
15×10 cm 1772×1181 2 MPx
30×20 cm 3543×2362 8 MPx
45×30 cm 5315×3543 18 MPx
60×40 cm 7087×4724 32 MPx
75×50 cm 8858×5906 50 MPx
90×60 cm 10630×7087 72 MPx

Tým nechceme povedať, že nie je možné použiť aj fotografie v menšom rozlíšení.

Zväčšujeme fotografie

Žiadne zväčšovanie fotografií desať a viac násobné nedokáže zázraky, ale docela sa tomu blíži vďaka špecializovaným programom. Bohužiaľ zatiaľ ani v profesionálnom programe Adobe Photoshop nedosiahnete prijateľné výsledky. Totiž väčšina bežne dostupných programov pracuje s bikubickým prevzorkovaním. Ten vlastne “rozťahuje a dopĺňa” jednotlivé susedné pixely a výsledok nemusí byť vôbec uspokojivý. To sa týka aj problémových hrán a tak dochádza k obrysovej neostrosti. Existuje jeden trik, ktorým môžete túto technológiu vylepšiť a niekedy je výsledok dobrý. Ak potrebujete napr. zväčšiť obrázok o 50%, tak ho nezväčšujte naraz, ale postupne s opakovaním po 10%.

V poslednej dobe, ale výsledkami prekvapuje fraktálové prevzorkovanie. To využíva už vyššiu matematiku a fraktálové algoritmy, analyzujúce a súčasne rozkladá do matematicky presných vzorcov, ktoré potom je možné zväčšovať podľa naprogramovaných postupov. Výsledkom je nezrovnateľne presnejší a ostrejší obraz ako pri bikubickej metóde. Je to aj vďaka tomu, že fraktálové zväčšovanie rozpozná hrany a tie zväčší bez rozťahovania. Nevýhodou je, že takýto výpočet môže trvať aj niekoľko minút.

Jedným z takýchto programov, ktorý využíva fraktálové prevzorkovanie je od firmy ON1. Program ON1 Resize je dostupný ako samostatný program a zároveň ako plug-in do Adobe Photoshop, Elements a Lightroom. Jedine, čo vás odradí, je cena $79.99. Kvôli zväčšovaniu fotografií nemusíte hneď kupovať program, skúste sa popýtať vo firmách zaoberajúcimi veľko formátovou tlačou, či vám nezväčšia fotky pomocou horeuvedenej technológie. Za opýtanie nič nedáte a keď si to u nich dáte aj vytlačiť, s veľkou pravdepodobnosťou to budete mať zadarmo.

Pôvodná fotografia

50% priblíženie: Bikubické prevzorkovanie

50% priblíženie: Fraktálové prevzorkovanie

100% priblíženie: Bikubické prevzorkovanie

100% priblíženie: Fraktálové prevzorkovanie

Budúcnosť

Koncom roka 2016 poodhalila firma Google technológiu RAISR (Rapid and Accurate Imapge Super-Resolution) ktorá zväčšuje obrázky nasadením techník umelej inteligencie a to najmä neurónových sietí. Algoritmus sa už učil na niekoľkých tisícoch fotiek a dosahuje prekvapivé výsledky, ktoré už aj demonštrovali. Túto technológiu si môžete otestovať už na adrese: http://waifu2x.udp.jp/

Možno sa za pár rokov dočkáme výsledkov aké sú prezentované v kriminálkach CSI.

Prečítaj si ďalšie články

Víza do Ruska zadarmo!

Už sa letenky do Ruska nemusia predražiť o víza. Do určitých oblastí získaš víza úplne zadarmo.

Maroko: Podrobnejší plán dovolenky

Na letnú dovolenku máme zakúpene letenky a zabezpečené ubytovanie. Viac v skutočnosti netreba. Iba si pozisťovať podrobnejšie informácie o mentalite, cenách a iné drobnosti. Ostatok môžete nechať tak, ale my si radšej pozisťujeme vopred a pripravíme aj program. V dnešnej dobe internetu sa dá veľa informácii už zistiť a nepotrebujete cestovnú kanceláriu.

Kam na lacnú dovolenku?

Vždy je dilema, kam sa vybrať na dovolenku a aby to taktiež nezruinovalo rodinný rozpočet. Preto okrem lacných leteniek je dobré si vopred zistiť aké sú životné náklady v konkrétnej krajine.

Ako nakúpiť letenky u Vanilla Sky?

Táto regionálna letecká spoločnosť má základňu v Natakhtari blízko Tbilisi v Gruzínsku. Pre svoju veľmi priaznivú cenu za let a exkluzívne ciele, je problémom v sezóne zakúpiť letenky.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram