Skip to content

Kvalitné zväčšovanie fotiek

CK Knirsch 7. apríla 2017

Nie je nič horšie, ako keď máte vynikajúcu fotku ktorú chcete veľko formátovo vytlačiť a zistíte že rozlíšenie fotografie na to vôbec nepostačuje. Našťastie je tu zväčšovanie pomocou fraktálov.

Pár dní za sebou sa nám vyskytli dve požiadavky na veľko formátovú tlač z fotografií ktoré mali ledva 0.5MB pri rozlíšení 2048 x 1365px a 1280 x 960px. S takou kvalitou veľa neurobíte a obstojný výsledok dostanete tak pri tlači na fotografiu 10 x 15cm a nie čo je zámerom, vytlačiť to na 40 x 60cm.

Pre takýto formát sú ideálne fotografie nafotené fotoaparátom s rozlíšením 36MPx! Pri kvalitne nafotenom obrázku za dobrých svetelných podmienok sa dá použiť aj 18Mpx. Ale nie nafotené telefónom a to ešte navyše prednou kamerou, ktorá má podstatne nižšie rozlíšenie.

Tabuľka doporučených rozlíšení pre veľkoformátovú tlač

Formát Doporučené rozlíšenie 300 PPI [px]Počet Megapixlov [MPx]
15×10 cm1772×11812 MPx
30×20 cm3543×23628 MPx
45×30 cm5315×354318 MPx
60×40 cm7087×472432 MPx
75×50 cm8858×590650 MPx
90×60 cm10630×708772 MPx

Tým nechceme povedať, že nie je možné použiť aj fotografie v menšom rozlíšení.

Zväčšujeme fotografie

Žiadne zväčšovanie fotografií desať a viac násobné nedokáže zázraky, ale docela sa tomu blíži vďaka špecializovaným programom. Bohužiaľ zatiaľ ani v profesionálnom programe Adobe Photoshop nedosiahnete prijateľné výsledky. Totiž väčšina bežne dostupných programov pracuje s bikubickým prevzorkovaním. Ten vlastne “rozťahuje a dopĺňa” jednotlivé susedné pixely a výsledok nemusí byť vôbec uspokojivý. To sa týka aj problémových hrán a tak dochádza k obrysovej neostrosti. Existuje jeden trik, ktorým môžete túto technológiu vylepšiť a niekedy je výsledok dobrý. Ak potrebujete napr. zväčšiť obrázok o 50%, tak ho nezväčšujte naraz, ale postupne s opakovaním po 10%.

V poslednej dobe, ale výsledkami prekvapuje fraktálové prevzorkovanie. To využíva už vyššiu matematiku a fraktálové algoritmy, analyzujúce a súčasne rozkladá do matematicky presných vzorcov, ktoré potom je možné zväčšovať podľa naprogramovaných postupov. Výsledkom je nezrovnateľne presnejší a ostrejší obraz ako pri bikubickej metóde. Je to aj vďaka tomu, že fraktálové zväčšovanie rozpozná hrany a tie zväčší bez rozťahovania. Nevýhodou je, že takýto výpočet môže trvať aj niekoľko minút.

Jedným z takýchto programov, ktorý využíva fraktálové prevzorkovanie je od firmy ON1. Program ON1 Resize je dostupný ako samostatný program a zároveň ako plug-in do Adobe Photoshop, Elements a Lightroom. Jedine, čo vás odradí, je cena $79.99. Kvôli zväčšovaniu fotografií nemusíte hneď kupovať program, skúste sa popýtať vo firmách zaoberajúcimi veľko formátovou tlačou, či vám nezväčšia fotky pomocou horeuvedenej technológie. Za opýtanie nič nedáte a keď si to u nich dáte aj vytlačiť, s veľkou pravdepodobnosťou to budete mať zadarmo.

Pôvodná fotografia

50% priblíženie: Bikubické prevzorkovanie

50% priblíženie: Fraktálové prevzorkovanie

100% priblíženie: Bikubické prevzorkovanie

100% priblíženie: Fraktálové prevzorkovanie

Budúcnosť

Koncom roka 2016 poodhalila firma Google technológiu RAISR (Rapid and Accurate Imapge Super-Resolution) ktorá zväčšuje obrázky nasadením techník umelej inteligencie a to najmä neurónových sietí. Algoritmus sa už učil na niekoľkých tisícoch fotiek a dosahuje prekvapivé výsledky, ktoré už aj demonštrovali. Túto technológiu si môžete otestovať už na adrese: http://waifu2x.udp.jp/

Možno sa za pár rokov dočkáme výsledkov aké sú prezentované v kriminálkach CSI.Google RAISR

Prečítaj si ďalšie články

Na cesty: Časopisy zadarmo

Dlhé presúvanie cestovnými prostriedkami môže byť nudné. Ak vás už nebavia stiahnuté filmy či seriály, máme pre vás tip na exkluzívne časopisy k dispozícii zadarmo a úplne legálne.

Ako lacnejšie kúpiť lístok na vlak

Raz za čas chodíme na služobnú cestu do Košíc alebo do Prahy. Rozumne a pohodlne sa sem dostať, je okrem auta, ešte vlakom. Ale sami sme boli zhrození, aké ceny pýtajú.

India: Zakúpenou letenkou to nekončí

Vlastne všetko sa to len začína. Letenka do Indie síce bola extra lacná, ale s odletom z Paríža. A aj tam sa treba dostať. A to nevravím o itinerári po ceste a priamo na mieste. Tak sa pozrime na to.

Nech vám neujde už žiadna skvelá akcia na letenky

Viac ako pred rokom, sme vypustili článok, ako si jednoducho nastaviť upozorňovanie na super akcie leteniek, či ceny s chybou.  Jeden príklad za všetky: Pred pár mesiacmi bola k dispozícii spiatočná letenka za 75,- € z Európy do New York-u. Kto váhal, alebo neskoro dostal túto informáciu, mal smolu. A kto stihol zakúpiť, tak letel.…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram