Skip to content

Kvalitné zväčšovanie fotiek

CK Knirsch 7. apríla 2017

Nie je nič horšie, ako keď máte vynikajúcu fotku ktorú chcete veľko formátovo vytlačiť a zistíte že rozlíšenie fotografie na to vôbec nepostačuje. Našťastie je tu zväčšovanie pomocou fraktálov.

Pár dní za sebou sa nám vyskytli dve požiadavky na veľko formátovú tlač z fotografií ktoré mali ledva 0.5MB pri rozlíšení 2048 x 1365px a 1280 x 960px. S takou kvalitou veľa neurobíte a obstojný výsledok dostanete tak pri tlači na fotografiu 10 x 15cm a nie čo je zámerom, vytlačiť to na 40 x 60cm.

Pre takýto formát sú ideálne fotografie nafotené fotoaparátom s rozlíšením 36MPx! Pri kvalitne nafotenom obrázku za dobrých svetelných podmienok sa dá použiť aj 18Mpx. Ale nie nafotené telefónom a to ešte navyše prednou kamerou, ktorá má podstatne nižšie rozlíšenie.

Tabuľka doporučených rozlíšení pre veľkoformátovú tlač

Formát Doporučené rozlíšenie 300 PPI [px] Počet Megapixlov [MPx]
15×10 cm 1772×1181 2 MPx
30×20 cm 3543×2362 8 MPx
45×30 cm 5315×3543 18 MPx
60×40 cm 7087×4724 32 MPx
75×50 cm 8858×5906 50 MPx
90×60 cm 10630×7087 72 MPx

Tým nechceme povedať, že nie je možné použiť aj fotografie v menšom rozlíšení.

Zväčšujeme fotografie

Žiadne zväčšovanie fotografií desať a viac násobné nedokáže zázraky, ale docela sa tomu blíži vďaka špecializovaným programom. Bohužiaľ zatiaľ ani v profesionálnom programe Adobe Photoshop nedosiahnete prijateľné výsledky. Totiž väčšina bežne dostupných programov pracuje s bikubickým prevzorkovaním. Ten vlastne “rozťahuje a dopĺňa” jednotlivé susedné pixely a výsledok nemusí byť vôbec uspokojivý. To sa týka aj problémových hrán a tak dochádza k obrysovej neostrosti. Existuje jeden trik, ktorým môžete túto technológiu vylepšiť a niekedy je výsledok dobrý. Ak potrebujete napr. zväčšiť obrázok o 50%, tak ho nezväčšujte naraz, ale postupne s opakovaním po 10%.

V poslednej dobe, ale výsledkami prekvapuje fraktálové prevzorkovanie. To využíva už vyššiu matematiku a fraktálové algoritmy, analyzujúce a súčasne rozkladá do matematicky presných vzorcov, ktoré potom je možné zväčšovať podľa naprogramovaných postupov. Výsledkom je nezrovnateľne presnejší a ostrejší obraz ako pri bikubickej metóde. Je to aj vďaka tomu, že fraktálové zväčšovanie rozpozná hrany a tie zväčší bez rozťahovania. Nevýhodou je, že takýto výpočet môže trvať aj niekoľko minút.

Jedným z takýchto programov, ktorý využíva fraktálové prevzorkovanie je od firmy ON1. Program ON1 Resize je dostupný ako samostatný program a zároveň ako plug-in do Adobe Photoshop, Elements a Lightroom. Jedine, čo vás odradí, je cena $79.99. Kvôli zväčšovaniu fotografií nemusíte hneď kupovať program, skúste sa popýtať vo firmách zaoberajúcimi veľko formátovou tlačou, či vám nezväčšia fotky pomocou horeuvedenej technológie. Za opýtanie nič nedáte a keď si to u nich dáte aj vytlačiť, s veľkou pravdepodobnosťou to budete mať zadarmo.

Pôvodná fotografia

50% priblíženie: Bikubické prevzorkovanie

50% priblíženie: Fraktálové prevzorkovanie

100% priblíženie: Bikubické prevzorkovanie

100% priblíženie: Fraktálové prevzorkovanie

Budúcnosť

Koncom roka 2016 poodhalila firma Google technológiu RAISR (Rapid and Accurate Imapge Super-Resolution) ktorá zväčšuje obrázky nasadením techník umelej inteligencie a to najmä neurónových sietí. Algoritmus sa už učil na niekoľkých tisícoch fotiek a dosahuje prekvapivé výsledky, ktoré už aj demonštrovali. Túto technológiu si môžete otestovať už na adrese: http://waifu2x.udp.jp/

Možno sa za pár rokov dočkáme výsledkov aké sú prezentované v kriminálkach CSI.

Prečítaj si ďalšie články

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Batoh Xiaomi na cesty

Vhodná batožina pre WizzAir a RyanAir

Lacné cestovanie je vždy o kompromisoch. To sa týka najmä batožiny, čo nás naučilo na ľahko cestovať. Lenže od minulého roka, tieto rozmery letecké spoločnosti ešte viac skresali a nám neostalo nič iné, len sa pozrieť po vhodnej batožine.

Ako sledovať naše extra lacné tipy na letenky?

Tento rok sme sprístupnili viacero možností ako sledovať tipy na lacné letenky. Keď sa na ne pozriete, je to lákavá cena, ale veľmi málo je ich z našich okolitých letísk ako Bratislava, Viedeň či Budapešť. Pozrite sa na to, že to nie je veľkou prekážkou.

Tajný tip: ušetrite pri ubytovaní cez Airbnb

Keď veľa cestujete a chcete sa či už lacnejšie ubytovať, alebo spoznať pravú kultúru, tak sa v drvivej väčšine ubytujete práve cez portál Airbnb. No niekedy sú poplatky tejto službe za ubytovanie až veľmi vysoké. No my vám poradíme ako sa to dá znížiť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram