Skip to content

V labyrinte katakomb pod Odesou môžeš naraziť na zhrdzavené ťažobné stroje, granáty z druhej svetovej vojny, sudy na víno z 19. storočia, a dokonca aj ľudské zostatky.

Väčšinu týchto 2 800 kilometrov dlhých tunelov (pre predstavu koľko toho skutočne je, 2138km je z Odesy do Paríža) pod ulicami mesta vykopali baníci ťažiaci vápenec na začiatku 18. storočia. Po ukončení ťažby sa doly stali útočiskom rebelov, kriminálnikov a excentrikov.

Keď boli z Odesy počas druhej svetovej vojny vytlačení sovietski vojaci, niekoľko skupín ukrajinských rebelov zostalo ukrytých v tuneloch. Zatiaľčo čakali na vhodnú chvíľu k útoku, snažili sa v podzemí viesť normálny život. Hrali šachy, varili a počúvali sovietske rádio. Nacisti zatiaľ do katakomb hádzali nádoby s jedovatým plynom, zatarasili niekoľko vchodov a dúfali, že sa im tak podarí rebelov zneškodniť.

Prístupne katakomby

Dnes je pre verejnosť otvorená len malá časť katakomb, ktorých súčasťou je i Múzeum partizánskej slávy v Nerubaiske severne od Odesy. Zbytok tunelov je nestabilných, čiastočne zaplavených, a láka tak urbanistických dobrodruhov, ktorí sa sem vydávajú v skupinách vybavených baterkami, čižmami a batohmi plných jedla a vína.

Tieto podzemné večierky občas nedopadnú dobre. V roku 2005 oslavovala skupina násťročných v katakombách Nový rok. Jedna z dievčat sa stratila a tri dni strávila hľadaním cesty von vo vymrznutých a tmavých tuneloch. Nakoniec zomrela na dehydratáciu. Polícii sa podarilo nájsť jej telo až o dva roky neskôr.

Ukrajina
Katakomby v Odesse stále nie sú zmapované

ĎALŠIE ÚŽASNÉ MIESTA

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Katakomby v Odese? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Soľná baňa Turda

Soľná baňa Turda, ktorá bola využívaná po celé storočia, teraz slúži ako podzemný zábavný park a kúpele. Baníci sa tu venovali ťažbe soli od dôb rímskeho impéria až do roku 1932.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným