Skip to content

Z diaľky to nemusí vyzerať ako dedina, ale pri bližšom pohľade uvidíš, že je to malá osada vstavaná do srdca sutín vyhaslej sopky.

Kandovan je starobylá dedina ležiaca v severozápadnom Iráne. Tieto neobvyklé vrcholy boli vytvorené, keď pred tisíckami rokov vybuchla teraz spiaca sopka Mount Sahand.

Postupom času sa sopečný popol, láva a sutiny premenili na kameň a jedinečné tvary vytvarované zvetrávaním. Vo vnútri vrcholkov sú obývateľné jaskyne premenené na domovy miestnych dedinčanov. Napodiv patria k najhospodárnejším na svete.

Vďaka izolácii jaskyne nie je nutné vykurovanie ani chladenie. Je tu taktiež mešita, verejné kúpele, reštaurácie a škola. Výraz “Kandovan” je odvodený od perzského slova kando, znamenajúce “včelie úly”. A 600 ľudí nazýva tieto “úly” príhodne svojim skromným domovom.

Mnohé domovy sú viacposchodové v rozmedzí od dvoch do štyroch poschodí. Priestory pozostávajú z obytných priestorov, skladovacej miestnosti a útulku pre zvieratá. Mnohé majú verandy, okná, dvere a schodiská vytesané do skaly.

ĎALŠIE ÚŽASNÉ MIESTA

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Kandovan: Troglodytská dedina? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Kde býva Santa Claus?

Skúšal si niekedy nájsť kde býva Santa Claus? V dnešnej dobe nie je nič jednoduchšie. Stačí zadať príslušne kľúčové slovo do Google Maps a môžeš vyraziť. Nakoniec sa objavíš vo Fínsku!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným