Skip to content

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (02)

CK Knirsch 17. októbra 2019

Za nádhernými zaujímavosťami nemusíš precestovať pol zemegule. Výnimočné miesta máš na dosah a možno o nich ani nevieš. Nachádzajú sa bližšie, ako si si myslel.

Londýn, Anglicko

Londýn je všeobecne drahý, ale nie za všetko sa tu platí. V Londýne sa dá nájsť úžasne množstvo miest, za ktoré nedáš ani euro. Vedel si, že všetky štátne múzeá sú zadarmo? A pre každého! Platí to iba na trvalé výstavy a nie na dočasné.

Aké múzea sú zadarmo v Londýne?

– British Museum
– Natural History Museum
– National Gallery
– Science Museum
– Victoria and Albert Museum
– Tate Modern
– Museum of London
– Imperial War Museum
– Horniman Museum and Gardens
– National Maritime Museum
– V&A Museum of Childhood
– Sir John Soane’s Museum
– Guildhall Art Gallery and Roman Amphitheatre
– The Wallace Collection
– National Portrait Gallery
– Tate Britain
– Royal Air Force Museum
– Wellcome Collection
– British Library
– Whitechapel Gallery
– Museum of London Docklands
– National Army Museum
– Serpentine Galleries

Sky Garden

Ak by si si chcel pozrieť Londýn z výšky máš možnosť ísť napr. do 310m vysokého The Shard. Za to sa však platí od £25 vyššie. Podobný výhľad môžeš mať zadarmo z mrakodrapu umiestneného na 20 Fenchurch street. Na najvyššom poschodí sa nachádza verejné priestranstvo Sky Garden. Stačí si len vopred urobiť bezplatnú rezerváciu.

Twinings Tea Shop

Logo Twininigs

Každý sa aspoň raz za život stretol s anglickým čajom značky Twinings. Zakladateľ a obchodník Thomas Twining v roku 1706 otvoril na ulici Strand 216 v Londýne prvú čajovňu. A tá sa zachovala dodnes. Dokonca aj logo z roku 1787 je najdlhšie používaným logom na svete.

Pôvodne bol obchod otvorený ako kaviareň, ale Thomas Twining si získal reputáciu tým, že mal v Londýne jedny z najlepších čajových zmesí. Po desiatich rokoch prestal kávu úplne predávať a sústredil sa výlučne na balený čaj.

Dnes je Twinings synomymom histórie britské čaju a od roku 1837 majú tu česť dodávať svoj čaj kráľovskej rodine.

Bola by veľká škoda, keby si pri návšteve Londýna sa tu nezastavil na šálku čaju a prípadne si neodniesol aj balíček známeho Earl Grey.

Filmové lokácie z filmov Harry Potter

Keď si nepočul o tomto fenoméne, tak si bol buď posledných 15 rokov v kóme alebo v inej slnečnej sústave. Tento populárny film sa natáčal na rôznych miestach Anglicka a Škótska. Najviac týchto filmových miest po kope, nájdeš v Londýne.

Leadenhall Market

Známa Šikmá ulička, kde si Harry kúpil všetky čarodejnícke potreby v prvom diely, bola inšpirovaná práve týmto trhom. Na tomto mieste sa natáčali exteriérové scény. Ale aj bez tejto súvislosti je tento trh nádherný. Navyše tu nebýva toľko turistov.

Leadenhall Market je šperkom viktoriánskej éry. Je postavený na mieste jedného z najstarších trhovísk na území Londýna (datované do 14. storočia)

Neďaleko Leadenhall Market nájdeš aj optiku na ulici Bull`s head passage. Tá bola zas inšpiráciou pre vstup do Deravého kotlíka vo filme Harry Potter a kameň mudrcov.

King’s Cross Station

Toto je jedna z hlavých železničných staníc Londýna. S najväčšou pravdepodobnosťou sa na tejto stanici objavíš, ak doletiš do Londýna na nejaké okrajové letisko. Väčšina vlakov končí práve tu.

Na tejto stanici nájdeš aj nástupište 9¾. Počas dňa, keď je vedľajší obchod otvorený, nájdeš vozík v obliehaní turistov a fanúšikov filmu. To preto, že patrí obchodu a obchod poskytuje k fotografovaniu rekvizity. Mimo otváracích hodín je fiktívne “nástupište” úplne opustené.

Nástupište v roku 2012 vďaka prestavbe stanice bolo natrvalo umiestnené v hale New Western Departures Concourse presne medzi platformy 9 a 10.

Za zmienku stojí aj architektonický zázrak, hotel St. Pancras Renaissance. Tvorí priečelie medzinárodnej železničnej stanice St. Pancras, ktorý svoje brány otvoril v roku 1873 ako hotel Grand Midland.

Piccadilly Circus

Toto slávne miesto hádam netreba ani predstavovať. Však je to jeden z najznámejších dopravných uzlov na svete. Pravdepodobne najznámejšou črtou námestia sú reklamné panely, ktoré sa tu objavili už v roku 1908.

Do roku 2011 tu takmer vždy boli reklamy firiem Coca Cola, TDK, Sanyo a McDonald’s. Po tomto roku, už bola nainštalovaná obrovská LED obrazovka a reklamy slávnych firiem zmizli. Stálicou ostáva Coca-Cola, ktorá tu má reklamu od roku 1954 nepretržite až do dnešného dňa.

Reklamy boli zhasnuté iba pár krát za celú existenciu. Počas druhej svetovej vojny v roku 1949, Churchilov pohreb, pohreb princeznej Diany a Hodina Zeme.

Aj toto miesto sa objavilo v sérii filmov o Harry Potter. Konkrétne časť Relikvia smrti.

Ďalšie filmové lokácie

Tých filmových lokácii je po Londýne roztrúsených dosť. Kľudne si na to vyhraď celý deň, aby si ich všetky obehol. Okrem londýnskej ZOO, máš všetky dostupné úplne zadarmo! Mapu nájdeš vyššie v tomto článku.

Nezabudnuteľný zážitok

Keď už budeš v blízkosti Piccadilly Circus, len 5 minút chôdze a ocitneš sa v exotickom meste. V Číne! Ale nie, je tu známa štvrť China Town. Síce je turisticky vyhľadávaná, ale má svoje čaro. Typická čínska architektúra, čínske znaky, červené lucerny je určite zaujímavým zážitkom. Prevoňané obchody s orientálnym tovarom a fantastické pravé ázijské špeciality ťa určite prilákajú. Najväčší zážitok však v China Town určite zažiješ na konci januára a začiatkom februára, kedy sa tu pravidelne oslavuje oslavuje pouličný festival na privítanie čínskeho Nového roka.

Na čo ešte čakáš?

Do Londýna si vieš odletieť veľmi lacno. Však spiatočné letenky z Bratislavy stoja mierne cez 20,- € s leteckou spoločnosťou WizzAir. A do Londýna si môžeš odletieť aj pár krát do roka na predĺžený weekend a spoznávať ďalšie zákutia tohto mesta. Nájdi si ďalšie schované tipy na Atlas Obscura.

Jeden z mnohých príkladov lacnej spiatočnej letenky

Kam vycestovať?

Sleduj nás aj naďalej, budeme uverejňovať priebežne tipy “Kam vycestovať?” veľmi lacno a objaviť netypické miesta o ktorých sa veľmi nepíše v turistických sprievodcoch.

Prečítaj si ďalšie články

Čo sa dá v Indii stihnúť za 7 dní – Plán

Celý weekend strávený plánovaním, že čo ďalej, keď sa vystúpi v Bombaji. Bolo viac alternatív. Naplno využiť plných 7 dní v Bombaji, alebo si odskočiť na pláže do Goa? Prípadne keď už je človek tu, pozrieť si siedmy div sveta Taj Mahal, alebo… No možností je neúrekom.

Moldavsko: Zabudnutá krajina Európy

WizzAir nedávno otvoril nové letecké linky z Viedne a medzi nimi bolo aj do Moldavska. Toto bolo naše biele miesto na mape navštívených krajín. Neváhali sme, a za 25€ (spiatočná letenka) sme si zakúpili letenky na jarné prázdniny 2020. A začali sme premýšľať, čo vieme o tejto krajine. Okrem polohy vlastne vôbec nič!

Znova na Malorku. Tentoraz “až” na dva dni

Tento rok asi každý bol na Malorke vďaka ultra lacným cenám leteniek a možnosť si zaletieť takmer na otočku. To sme už absolvovali začiatkom júna. Na október sa znova vyskytli dobré ceny leteniek a preto sme vôbec neváhali. V tomto mesiaci je ešte po celom lete teplé more, tak prečo nie.

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (03)

Do Budapešti nemusíš ísť, len keď je pekné počasie. Niektoré miesta si pýtajú chladné, hnusné a sychravé počasie. Do Budapešti sa dá vyraziť kedykoľvek.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram