Skip to content

Kam na lacnú dovolenku v roku 2020?

CK Knirsch 23. januára 2020

Kam sa vydať tento rok na dovolenku alebo za zážitkom za pár euro? Stránka numbeo.com vydala pre rok 2020 tzv. “Index životných nákladov”. Podľa neho si môžeš urobiť približný obraz, koľko ťa to bude stáť v konkrétnej destinácii.

Pre výsledný index sa berie do úvahy viacero premenných. Napríklad ceny v reštauráciach, potravín, nájomného, či relatívnu kúpnu silu domácich. Z toho vyjde nejaké číslo, ktoré sa porovnáva s mestom New York. Ak má Bratislava index 48.27, tak celkovo náklady sú lacnejšie takmer o 50% v Bratislave ako v New York-u.

Výsledné čísla sú naozaj orientačné a bohato postačujú pre základnú orientáciu. Dáta sú zbierané od užívateľov, ale aj z oficiálnych overených zdrojov., prípadne ručne.

numbeo

V rámci Európy

Bratislava s Košicami sa nachádza približne v polovici rebríčka (127. a 132. miesto z 203 miest). Na úplnom konci rebríčka sa nachádza hlavné mesto Kosova: Priština, s indexom 29.07. Koniec rebríčka okupujú najmä mestá Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Bulharska, Mecedónska, Srbska či Moldavska.

Celosvetovo sú najnižšie mestá Indie a Pákistanu.

Prvých 5 miest rebríčka obsadili švajčiarske mesta s indexom od 116.03 do 128.29. Tie sú nasledované Nórskom, Islandom, Dánskom a ďalšími mestami západných krajín.

MestoCelkový indexIndex prenájmuIndex nákladov na život plus cena prenájmuIndex cien potravínIndex cien v reštauráciiIndex kúpnej sily
1Zurich, Switzerland128.2961.6696.42127.96124.73126.90
2Basel, Switzerland125.5445.7687.38124.99123.11121.47
3Lausanne, Switzerland124.0250.6488.92127.26123.61110.52
4Geneva, Switzerland118.9868.4794.82112.88119.58111.16
5Bern, Switzerland116.0340.5279.91107.58115.56131.89
6Stavanger, Norway102.2736.1070.6290.99112.4587.58
7Oslo, Norway101.6644.0874.1289.35112.0486.47
8Trondheim, Norway101.5537.6170.9795.53102.7489.31
9Reykjavik, Iceland100.8551.2577.1284.91120.6081.07
10Bergen, Norway100.1735.2569.1288.41111.5694.06
11Aalborg, Denmark88.4024.2057.6975.30103.05115.92
12Copenhagen, Denmark86.2344.4966.2662.78104.6190.70
13Paris, France85.1646.9866.9078.9881.3571.17
14Luxembourg, Luxembourg83.7155.8570.3869.5392.44106.31
15London, United Kingdom81.3070.0175.9057.3189.0478.16
16Arhus, Denmark81.0831.1757.2162.4288.73100.81
17Dublin, Ireland79.1761.7770.8560.4682.5476.58
18Amsterdam, Netherlands78.9354.2767.1359.0381.9084.42
19Cork, Ireland76.8640.0659.2662.4781.6780.68
20Milan, Italy76.7741.2059.7563.8178.4057.50
21Utrecht, Netherlands76.7138.0258.2057.8084.2281.54
22Stockholm, Sweden76.0937.5657.6664.5780.0892.18
23Odense, Denmark75.9023.6450.9057.2296.29104.94
24Linz, Austria75.7226.1552.0165.4879.8181.25
25Uppsala, Sweden75.5725.1851.4767.1579.4988.41
26Brighton, United Kingdom75.4843.0259.9556.3487.0674.08
27Innsbruck, Austria75.3129.7753.5365.1573.6773.93
28Galway, Ireland75.2336.4656.6961.0780.4074.64
29Haarlem, Netherlands75.1341.6459.1155.6280.5389.45
30Graz, Austria74.3621.1648.9167.8562.5881.41
31Eindhoven, Netherlands73.7933.6654.5956.8178.59102.23
32Lyon, France73.4924.6850.1467.0270.0683.25
33Bristol, United Kingdom73.1736.8255.7856.8384.0291.03
34Leiden, Netherlands73.1131.9353.4155.3274.0386.68
35Reading, United Kingdom72.9540.6957.5263.0468.69109.16
36Gent, Belgium72.6724.3449.5558.4579.4778.69
37Marseille, France72.5022.4248.5468.8569.3568.77
38The Hague (Den Haag), Netherlands72.3733.3553.7154.8680.5493.31
39Helsinki, Finland72.3635.7254.8359.9982.0393.13
40Brussels, Belgium72.3330.1052.1360.6681.3694.14
41Florence, Italy72.3229.2351.7160.9576.9256.05
42Cambridge, United Kingdom72.2442.0957.8253.1782.5378.11
43Groningen, Netherlands72.2324.4549.3856.3374.7583.83
44Munich, Germany72.1943.9658.6954.0474.6995.97
45Montpellier, France72.1422.5248.4167.3471.0668.19
46Toulouse, France71.9821.9948.0765.5870.8495.37
47Genoa, Italy71.5118.9146.3563.1072.0162.75
48Hamburg, Germany71.2433.7453.3053.4667.35102.73
49Gothenburg, Sweden71.1832.2152.5461.7281.7788.86
50Antwerp, Belgium70.9825.0649.0255.9779.1888.70
51Oxford, United Kingdom70.9446.2559.1352.5472.5484.90
52Tampere, Finland70.7123.9748.3656.8376.68103.76
53Rome, Italy70.3834.7053.3157.0374.4558.91
54York, United Kingdom70.2329.5050.7554.1376.8398.30
55Bologna, Italy70.0325.4248.6960.2572.7160.44
56Aberdeen, United Kingdom70.0126.3349.1154.4677.66116.27
57Edinburgh, United Kingdom69.9433.3452.4453.1086.4789.95
58Heidelberg, Germany69.8828.6350.1550.4670.0092.43
59Malmo, Sweden69.8126.1348.9161.2671.7690.23
60Frankfurt, Germany69.7836.1953.7148.4264.74104.48
61Limerick, Ireland69.7731.4651.4457.4367.3674.38
62Rotterdam, Netherlands69.6836.9954.0452.8270.2191.72
63Leicester, United Kingdom69.3321.6446.5254.6269.7788.95
64Sliema, Malta69.1333.9152.2856.9177.2149.70
65Espoo, Finland68.6530.4850.3953.7779.30115.94
66Manchester, United Kingdom68.2530.8650.3752.8376.6188.20
67Dundee, United Kingdom68.0323.4346.7055.3479.7791.57
68Bonn, Germany68.0228.7049.2149.1768.3694.64
69Stuttgart, Germany67.7132.4950.8650.5968.85103.84
70Birmingham, United Kingdom67.4229.5049.2852.1275.8486.59
71Dusseldorf, Germany66.9827.5048.1049.9463.4399.57
72Lille, France66.9123.7246.2557.8764.1086.21
73Nuremberg, Germany66.7124.8346.6851.6763.4899.78
74Turin, Italy66.7020.0444.3854.3370.6867.34
75Nottingham, United Kingdom66.6424.1946.3453.7466.6182.78
76Derby, United Kingdom66.2520.3044.2750.9173.65110.84
77Southampton, United Kingdom66.2131.1849.4651.5266.73101.84
78Mannheim, Germany66.1219.2743.7148.5763.24102.00
79Newcastle upon Tyne, United Kingdom66.0924.2146.0651.5970.0888.92
80Glasgow, United Kingdom65.8526.4947.0251.7676.0396.55
81Vienna, Austria65.6430.8148.9856.5163.3383.16
82Cologne, Germany65.1328.6247.6748.1159.5097.84
83Cardiff, United Kingdom65.1027.1446.9453.6264.8794.12
84Leeds, United Kingdom64.8327.0046.7451.7269.79102.24
85Berlin, Germany64.7632.8349.4950.0855.0598.66
86Essen, Germany64.4718.4742.4746.7467.1587.25
87Liverpool, United Kingdom64.0324.3245.0446.2971.8192.62
88Bremen, Germany63.7223.8444.6549.1360.9686.67
89Leipzig, Germany62.7920.1142.3747.9554.0073.48
90Sheffield, United Kingdom62.6923.4843.9353.2964.1896.02
91Hanover, Germany62.3723.1943.6349.1160.73118.30
92Dresden, Germany61.9021.4842.5748.7353.56108.63
93Belfast, United Kingdom61.8525.0344.2451.9071.8492.87
94Naples, Italy61.4019.4641.3452.4852.8355.20
95Karlsruhe, Germany61.3222.9142.9547.7352.00116.45
96Aachen, Germany61.2420.3841.7049.0348.14123.94
97Palma de Mallorca, Spain59.3127.8344.2546.0762.8057.73
98Barcelona, Spain58.7331.5345.7244.7156.9267.72
99Kingston upon Hull, United Kingdom58.5118.4439.3542.9664.5990.28
100Catania, Italy58.3315.3037.7541.3864.5869.93
101Madrid, Spain58.2532.5345.9545.5360.2373.65
102Granada, Spain57.7517.1538.3346.3551.5369.20
103Athens, Greece57.2114.8636.9543.7157.6945.51
104Thessaloniki, Greece56.2611.7634.9740.9155.8440.48
105Palermo, Italy55.5915.4536.3942.1752.9771.00
106Ljubljana, Slovenia54.7921.3138.7844.8247.0663.88
107Patras, Greece54.308.7132.4938.4645.4643.18
108Heraklion, Greece53.7911.7933.7040.0846.1548.68
109Tallinn, Estonia52.5317.5435.7937.4156.0571.09
110Alicante, Spain52.3316.6735.2840.8457.0777.63
111Las Palmas de Gran Canaria, Spain52.2421.1837.3945.8353.0161.35
112Valencia, Spain51.9521.5437.4040.9947.8976.62
113Braga, Portugal51.9015.5534.5145.0137.2653.30
114Lisbon, Portugal51.8731.9242.3339.2646.7246.27
115Seville (Sevilla), Spain50.9420.2336.2541.4946.5874.44
116Malaga, Spain50.1822.4136.9039.9749.1267.85
117Zagreb, Croatia50.1315.7933.7040.3742.5957.46
118Split, Croatia50.1114.5733.1140.3746.6545.17
119Tartu, Estonia49.9913.1532.3737.8947.4068.44
120Porto, Portugal49.7724.6337.7539.5841.5645.61
121Maribor, Slovenia49.7111.4431.4139.0241.9875.71
122Riga, Latvia49.2913.6632.2435.0547.0153.64
123Santa Cruz de Tenerife, Spain49.2018.5934.5640.4050.6567.83
124Prague, Czech Republic49.0326.5238.2639.5939.1466.41
125Coimbra, Portugal48.8415.2232.7639.6740.0452.65
126Rijeka, Croatia48.6510.8530.5740.4938.6850.62
127Bratislava, Slovakia48.2721.9235.6739.8740.4563.85
128Moscow, Russia47.6531.3939.8835.6748.8252.28
129Brno, Czech Republic46.0119.6333.3938.4935.3965.52
130Osijek, Croatia45.258.8127.8236.8733.9350.39
131Kaunas, Lithuania44.6011.9628.9935.7440.5257.01
132Kosice, Slovakia44.5115.0230.4035.4833.3952.17
133Vilnius, Lithuania44.4616.2230.9533.6045.4062.96
134Olomouc, Czech Republic44.4213.3829.5738.9029.7367.02
135Warsaw, Poland44.0921.7433.4034.5138.9063.00
136Budapest, Hungary43.4017.6131.0732.9936.8452.11
137Vladivostok, Russia43.3916.1930.3837.2340.8838.40
138Ostrava, Czech Republic43.0111.1227.7537.1829.9867.42
139Gdynia, Poland42.2716.1129.7532.6734.6553.89
140Saint Petersburg, Russia41.7118.4430.5832.9140.6045.39
141Gdansk, Poland41.4017.1829.8130.8235.6762.65
142Krakow (Cracow), Poland41.2817.8730.0831.5435.8860.85
143Wroclaw, Poland41.2017.8430.0331.9936.7060.51
144Poznan, Poland40.2815.6628.5029.8335.5159.55
145Sofia, Bulgaria39.9613.2827.2032.3634.4155.80
146Bydgoszcz, Poland39.8413.4027.1932.0829.6065.14
147Podgorica, Montenegro39.7110.8925.9231.0131.8740.08
148Lodz, Poland39.2712.6426.5329.6231.4655.70
149Bucharest, Romania39.2313.1626.7631.7837.6052.76
150Debrecen, Hungary39.2011.0825.7529.6636.0545.77
151Nizhny Novgorod, Russia39.1012.2926.2830.8138.7637.07
152Constanta, Romania39.057.8624.1330.0643.7940.93
153Belgrade, Serbia39.0511.9026.0627.5333.9135.96
154Szeged, Hungary38.809.6524.8632.7829.1741.94
155Tirana, Albania38.6510.1525.0230.1929.6628.75
156Sarajevo, Bosnia And Herzegovina38.639.1924.5529.7527.4442.48
157Volgograd, Russia38.609.3524.6127.8553.2230.72
158Yekaterinburg, Russia38.4611.1625.4028.8436.6445.40
159Szczecin, Poland38.3313.0726.2529.0431.2354.14
160Krasnoyarsk, Russia38.189.4624.4434.1436.5439.86
161Samara, Russia38.0211.4325.3029.9139.5534.13
162Rostov-na-donu, Russia37.709.8824.3929.7339.2637.77
163Kaliningrad, Russia37.208.2223.3331.0132.1538.03
164Novosibirsk, Russia37.0911.9425.0631.3532.2337.40
165Katowice, Poland37.0911.8425.0126.9031.9563.83
166Varna, Bulgaria36.768.5123.2430.4930.9547.17
167Banja Luka, Bosnia And Herzegovina36.707.6622.8128.6026.0040.47
168Irkutsk, Russia36.6110.4824.1130.8033.7236.72
169Lublin, Poland36.5412.3924.9927.8728.4265.02
170Plovdiv, Bulgaria36.508.3023.0129.6429.5947.95
171Kazan, Russia36.4710.7024.1430.3436.0939.34
172Cluj-Napoca, Romania36.4413.8125.6230.0032.3753.79
173Perm, Russia36.359.2023.3730.1433.6439.98
174Ufa, Russia36.359.9723.7329.8338.8536.32
175Brasov, Romania36.3410.0623.7729.6432.7750.42
176Minsk, Belarus36.2011.8324.5528.7642.6137.84
177Voronezh, Russia36.208.2222.8230.9632.0137.74
178Kiev, Ukraine36.1618.3727.6528.0630.6340.15
179Iasi, Romania36.089.5623.4029.1230.7148.35
180Krasnodar, Russia35.8310.5323.7328.9534.8039.17
181Chelyabinsk, Russia35.787.8722.4330.0028.2340.14
182Saratov, Russia35.697.3322.1328.1632.5631.28
183Sibiu, Romania35.569.3323.0130.9030.5249.99
184Timisoara, Romania35.5510.5123.5729.5430.3255.77
185Novi Sad, Serbia35.528.9422.8126.0827.9541.27
186Tomsk, Russia35.508.3522.5130.1130.8942.41
187Burgas, Bulgaria35.456.7221.7129.7329.0139.91
188Oradea, Romania35.387.5422.0731.4725.9142.95
189Odessa, Ukraine35.0911.6823.9027.3429.0432.33
190Arad, Romania34.686.5821.2431.2123.8247.38
191Izhevsk, Russia34.687.0721.4729.2931.2837.20
192Skopje, Macedonia34.548.2521.9727.0427.1638.40
193Chisinau, Moldova34.378.7322.1126.7727.8027.82
194Kharkiv, Ukraine33.3311.7523.0024.4825.3331.45
195Nis, Serbia33.205.4619.9324.2027.3035.77
196Mykolaiv, Ukraine32.836.3220.1524.9931.8326.44
197Craiova, Romania32.757.7220.7827.8325.5848.64
198Dnipro, Ukraine32.709.8221.7624.9726.7435.53
199Vinnytsia, Ukraine32.637.4120.5726.6825.3328.24
200Lviv, Ukraine32.6012.0322.7626.4824.4932.25
201Ternopil, Ukraine31.145.7619.0026.2320.2823.82
202Zaporizhzhya, Ukraine30.624.5218.1425.5119.8030.84
203Pristina, Kosovo (Disputed Territory)29.078.7519.3527.1523.2052.48

Na stránke numbeo.com si môžeš zistiť ďalšie informácie. Napríklad ako to je s kriminalitou, životnou starostlivosťou, kvalitou dopravy, cestovaním atď. Túto stránku by si mal mať každopádne uloženú vo svojom zozname a tesne pred tým, ako kúpiš letenky do novej destinácie, skontrolovať informácie čo ťa zaujímajú.

Informácie nemusíš zložito hľadať v tabuľke. Môžeš si priamo porovnať dve mestá a hneď vieš orientačné informácie.

Prečítaj si ďalšie články

Super rok 2016

Navštívených 14 krajín, precestovaných viac ako 75.000km s neskutočným množstvom zážitkov a so super ľuďmi! Tento rok, len tak nezabudneme. Poďte sa pozrieť čo všetko sme zažili.

Fotoobraz zadarmo!

Na Facebook-u na nás vyskočil navrhovaný príspevok na otestovanie fotoobrazu výmenou za recenziu. Fotiek z ciest sa nám v počítači povaľuje neúrekom, tak prečo to nevyskúšať.

Ideme do Podnesterska! Kde to pre Boha je?

Vo februári 2020 nás čaká cesta do Moldavska. Nikto sme netušili čo tu budeme, ale objavili sme, že sa tu nachádza separatistická oblasť zvaná Podnestersko. Ak k tomu prirátame pretrvávajúci komunizmus, tak to vyzerá na ideálny výlet do minulosti.

Atlas Obscura: Najlepšia kniha pre cestovateľov

Už niekoľko krát sme spomínali webovú stránku Atlas Obscura. Je to náš najlepší zdroj pre inšpiráciu a informácie na cieľovú destináciu.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.