Kam lacno do Európy na predĺžený weekend

Určite mi mnohí dajú za pravdu, že weekend alebo dovolenka na Slovensku je drahá. Na vlastnej koži som si to niekoľko krát otestoval a služby tiež nestoja za reč. Prečo sa nepoobzerať niekam inam?

Už dnes sa dá letecky priamo z Bratislavy lacno dostať takmer do každého štátu Európy. Vybrali sme tipy na predĺžené weekendy, kde kombináciou lacnej letenky a nízkych nákladov dostanete pekný výlet a lacnejší ako strávený weekend na Liptove. Kde koľko miniete, si môžete zistiť na stránke Numbeo, ktorá porovnáva životné náklady mesta s vašim mestom.

Mapa Numbeo

Cenová mapa životných nákladov zo stránkok Numbeo.

Už podľa tejto mapy vidieť, kam sa oplatí ísť na výlet. Hlavne sa treba zamerať na juh a východ Európy, kde je lacnejšie ako v západnej Európe. Tam je výnimkou jedine Španielsko a Portugalsko, príp. juh Talianska. Kam sa teda dostanete priamo z Bratislavy?

Niš (Srbsko)

Cena spiatočnej letenky: od 10,- €
Životné náklady oproti Bratislave nižšie o cca 40%

Niš
Mesto sa radí medzi najstaršie mestá Balkánu ktoré bolo založené už v 3. storočí pr. n. l. Za návštevu stoja trochu morbídne a pochmúrne pamiatky ako Bubanj Memorial Park, Vežu postavenú z lebiek nepriateľov alebo koncentračný tábor Crveni krst. Ubytovanie v tomto meste zoženiete už od 10,-€/os./noc cez AirBnB alebo Booking.com.

Niš
Skopje (Macedónsko)

Cena spiatočnej letenky: od 19,- €
Životné náklady oproti Bratislave nižšie o cca 40%

Skopje
Hlavné mesto Macedónska a kedysi križovatka obchodných ciest z Belehradu, Dobrovníka, Konštantínopolu a Solúnu. Ak je Sarajevo považované za predsieň Orientu, tu zas tento štýl na plnej čiare víťazi. Stačí prejsť cez preslávený stredoveký kamenný most ponad rieku Vardar a hneď sa objavíte na bazáre. Práve Skopje sa totiž mohlo pochváliť vôbec najväčším bazárom na celom Balkáne, ktorý svojou veľkosťou a príťažlivosťou dokonca konkuroval aj chýrne známym bazárom v Istanbule. Ubytovanie v Skopje sa oplatí rezervovať cez Booking.com, kde ceny začínajú už na 6,-€/os./noc

Skopje
Ďalšie príklady miest:

Moskva (Rusko)

Cena spiatočnej letenky: od 27,- €
Životné náklady oproti Bratislave nižšie o cca 15%
Upozornenie: k cene treba pripočítať 50,-€ na víza

Atény (Grécko)

Cena spiatočnej letenky: od 33,- €
Životné náklady oproti Bratislave nižšie o cca 25%

Eilat (Izrael)

Cena spiatočnej letenky: od 43,- €
Životné náklady oproti Bratislave vyššie o cca 50%

Nezabudnite si teda, pred tým ako zakúpite letenky, skontrolovať si aj životnú úroveň v cieľovej destinácii, aby ste neboli nepríjemne prekvapený. My už dávno máme vyhliadnutý Island s úmyslom sa v zime vykúpať v niektorých termálnych prameňoch. Čo z toho, že letenky, keď vychytíte akciu, sa dajú kúpiť spiatočné do 50,- €, ale životné náklady sú tu takmer o 150% vyššie oproti Bratislave.

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok