Je dTest naozaj objektívny?

dTest sa na Slovenskom a Českom trhu snaží už niekoľko rokov na trhu tváriť ako jediná autorita, čo je pre spotrebiteľa dobré a čo nie. Ich testy sú niekedy úplne mimo pravdu a nezohľadňujú parametre výrobkov, k čomu bol primárne určený. Samozrejme, dá sa o tom polemizovať donekonečna. Ale nedávno vydali čisto jednostranný článok, ktorý nás veľmi pobúril. Dokonca sme im písali do diskusie na ich Facebook stránku a okamžite nás zmazali bez akejkoľvek odpovede! A o čo ide?

12.3.2015 vydal dTest článok “Nespoléhejte na to, že prodejci umí barvy”. Už len toto napáda všetkých predajcov, že sme neschopní, farboslepí a nerozoznáme červenú farbu od modrej. Ale poďme ďalej. Opisujú prípad rozdielu medzi červenou a ružovou farbou. Čo je dosť subjektívne. Na odľahčenie prikladám obrázok, koľko farieb rozoznáva, žena a koľko muž 🙂

Farebné vnímanie
Dobre, poďme ďalej. Moderné monitory pracujú s viac ako 16 miliónmi farieb. Navyše je dôležité v akom osvetlenom prostredí pozeráte na monitor a na aký kontrast a podsvietenie máte tento monitor nastavený. Takže, u každého spotrebiteľa nie je červená červenou. Pre niekoho môže byť aj ružovou. Navyše výrobca väčšinou označuje výrobky základnými farbami. Označí výrobok ako červený, a nie ako vínovo červený alebo rubínová červená.

Červená farba
Osobný príklad. Ako webadmin mám k počítaču pripojené tri monitory pre väčšiu efektivitu. Ale každý, je inej značky a nie rovnako nastavený. Nie som profesionálny grafik, tak nepotrebujem mať presne nakalibrované monitory. A teraz sa pozrite ako jeden výrobok vyzerá na týchto troch monitoroch! Určite, to zas u Vás vyzerá inak, pretože máte iné monitory. A to som ešte nezasiahol do pozorovacích uhlov monitorov.

3 monitory
Aby, som len nehanil. Pravda je niekde uprostred. Ale to z redakcie dTestu si nedovolia napísať zákazníkom, ktorí ich kupujú. Chyba, môže byť aj u Vás. Či už vo vašom vnímaní farieb, alebo zle nastavenom monitore. Je to od dTestu, jednostranne zameraný článok.

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...