India: 4.deň – Ochutnávka mesta Bombaj

Dnes mám celý deň na to, aby som spoznal trochu viac toto mesto. A tak z môjho hotela New India v ktorom by som sa v Európe asi neubytoval (tu je to nadštandard), vyrážam na slepo rieši smerom k moru.

Veľmi ťažko sa mi opisuje toto hlučné a nikdy nespiace mesto. Čo sa vám určite vryje do hlavy, že neustále všetky auta trúbia. To už patrí k folklóru. Trúbenie používajú na oznam, že “pozor idem”, ale i na ostatné úkony ako odbáčanie či predbiehanie. Napriek tomu, nikto sa za volantom nerozčuľuje. Bol som aj svedkom, ako vytrúbili policajta snažiaceho sa riadiť premávku.

img_2668
Ja osobne by som mesto opísal ako jedno neskutočné veľké trhovisko. Nie je snáď uličky, alebo akéhokoľvek prázdneho miesta, ktoré by sa nevyužilo na podnikanie. O jedlo nemáte núdzu, to je umiestnené snáď každých 10 metrov, miešajúce sa s predavačmi chai masala, obchodníkmi poskytujúci rôznorodé opravy (od malých predlžovačiek, cez opravu obuvi, kaderníkov, čistenie motoriek až po opravy lokomotív). Čo ulička, to takmer rovnaký obraz. Len nezabočte do príliš úzkych vedľajších uličiek!

Tu v "nádhernej" predajni si zakúpite lístok na vlak
Tu v “nádhernej” predajni si zakúpite lístok na vlak

Ak náhodou už aj zabočíte, musíte byť pripravený, ako ste ešte v živote neboli. Tieto uličky zväčša slúžia na presunutie odpadkov z hlavnejších ulíc. Na neustály bordel na uliciach som si už zvykol, ale na taký smrad, ako sa práve v týchto uličkách vyskytuje, na ten asi nebudem pripravený nikdy. To bol taký level, že stačilo trochu nabrať nosom a takmer som sa namieste pogrcal. Neviem z čoho to bolo, asi zmes rozkladajúcej zeleniny, hnijúceho mäsa, exkrementov z kráv a splašky z domácnosti. Niečo neskutočné.

img_2673
Pokračujúc smerom k pláži narážam našťastie aj na nádherné chrámy, kombinované s úplne schovaným trhoviskom zamerené na ženské indické oblečenie.

img_2678
Asi po cca 2 hodinách zbadám more, odkiaľ je len na skok k pláži Girgaon Chowpatty. Je to miestna Copacabana. V minulosti sa tu chodili prechádzať bolywoodské hviezdy, ale teraz slúži verejnosti. Velikánska jak niekoľko futbalových ihrísk, ale hlavne v noci to tu žije a je úplne plná. Doobeda je celkom prázdna aj vďaka pracovnému dňu a tak som si na chvíľu užil kľud od hlučného mesta. Po pravej i ľavej strane sa črtali výškové budovy Bombaja a vrcholky budov boli neustále zahalené do večného oparu a smogu. Napriek vysokým teplotám som sa neodvážil ani sa zmočiť. Už na pohľad tá voda nevyzerala vábno a pri predstave čo všetko musí produkovať Bombaj a určite nemajú čističky, som radšej túto aktivitu zavrhol.

img_2698
Neskôr sa mi to potvrdilo cestou do štvrte Raj Bhavan. Motorkár si zastavil pri múriku a dve igelitky plné odpadkov zahodil priamo do mora akoby to bolo celkom normálne.

A na pláži sú veľké odpadkové nadizajnované koše. Väčšinou prázdne
A na pláži sú veľké odpadkové nadizajnované koše. Väčšinou prázdne

Ja som bol skôr zvedavý, čo sa vyskytuje v Teen Batti. Hlavne ma zaujímal džinistický chrám Walkeshwar a Banganga Tank. Približovaním k cieľu som mal taký nepríjemný pocit. Ani nie nejakého nebezpečenstva. Skôr, že ľuďom prechádzam priamo cez izby. Oni tu totiž žijú všade. Na ulici, na priečelí obchodu, pod mostom, proste všade. Stačí malá krabica, vyhradený priestor a žijú. O strechu nad hlavou sa im väčšinou postará nejaký igelit, keď začne pršať. Na druhej strane sú ľudia milí a neustále sa mi prihovárajú otázkami: Odkiaľ som, Či sa mi páči India, Ako sa mám. Alebo sa len tak na mňa usmievajú.

img_2708
Chrám som bohužiaľ nenavštívil pre prebiehajúcu modlitbu, ale zas mi mozog nepobral iný výjav. Tzv. Banganga Tank, čo je vodná nádrž, ktorá patrí ku komplexu chrámu Walkeshware postavený v roku 1127. Mal som pocit, že i voda v nádrži je tu od tohto roku, napriek tomu, že to bola prestavaná v roku 1715. A ľudia sa na nej člnkujú, kúpu, či lovia ryby ktoré nachytali. Aj tie ryby už mali to najlepšie za sebou a ďobali do nich vrany. A tie ryby normálne predávali!!!