| | | | 1. októbra 2016

India: 2.Deň – Raj na zemi?

Ešte za tmy nás letušky prebúdzajú z prehadzovacieho spánku a hľadania správnej polohy na sedačkách, či na zemi alebo medzi sedačkami, aby sa človek ako tak vyspal. Aj tak to veľmi nepomohlo.

Takže celé lietadlo vyzerá ako sediaci zombie dovolenkári a letušky síce vyspané, ale trochu otrávene začínajú podávať raňajky. To znamená len jediné. Za dve hodiny pristávame na Seychellských ostrovoch, čo je snom mnohých. Už nedočkavo z lietadla vyhliadame slnko na obzore, aby nám ukázalo, kde je vlastne nejaká vodná hladina a očakávali kedy sa objavia vysnívané ostrovy.

Konečne sa nám Seychelly zjavili

Nemusím vôbec sledovať čo sa deje, už podľa vzdychov a cvakaní spúšte na fotoaparátoch či mobiloch viem, že sú už na dohľad. Na čo som sa ja predovšetkým tešil, že konečne si zapálim! Ale to som netušil, čo ma ešte čaká, aby som túto činnosť mohol vykonať.

Od práce sa nenechali pretrhnúť

Treba obrovskú trpezlivosť pre vstup na Seychelly

Na celé lietadlo dali iba dvoch pracovníkov, ktorí posudzujú či môžete vstúpiť do krajiny alebo nie. Fronta tak na dve hodinky. Dostávam sa na radu a evidentne pracovníci za prepážkou boli pripravení na možnosť, že veľa ľudí pokračuje ďalej. Zvíťazil zdravý rozum a na 14 hodinový stopover nemusím mať vôbec zabezpečené ubytovanie. Do pasu mi dávajú pečiatku semena Lodoicea seychelská (najväššie semeno na svete – až 20kg) a môžem ísť kam ma nohy zanesú.

Prvé čo uvidíte, keď opustíte letisko

Autobusom po ostrove

Práve nohy som chcel šetriť a tak naskakujem na prvý autobus, ktorý ma odvezie do mesta Victoria (hlavné mesto), odkiaľ už môžem z miestnej autobusovej stanice vyraziť úplne kamkoľvek po ostrove. Trochu som zmätený na ktorú stranu cesty sa mám postaviť. Tu sa nejazdí ako v Európe po pravej strane cesty. Bohužiaľ, čerstvo vybrané seychellské rupie z bankomatu mi nepomáhajú pri platbe za lístok na autobus, pretože bankovka je príliš veľká. Až 100 rupií (cca 6.70,-€ ). Vodič zoberie max. tak 25 alebo menšie. Lístok totiž stojí iba 5 rupií a môžete sa voziť danou linkou koľko chcete. Ak nastúpite na iný autobus, zaplatíte si znova 5 rupií. Celkom dobré. Ale nie pre mňa.

S miestnymi skúšam autobus

Našťastie slečna za mnou zaplatila aj za mňa bez slova, aby som sa o niečo prosil. Iba sa usmiala. Natešený teda idem za ňou, že sa jej aspoň poďakujem. Ale ona sa iba usmievala a niečo prehodila. Z toho som pochopil, že asi nevie po anglicky ale len kreolsky. Hľadám teda v batohu nejakú drobnosť, čo by som jej dal aspoň na pamiatku, no nič nenachádzam. Práve pre takýto prípad, dával jeden cestovateľ tip, že si treba nakúpiť pohľadnice s rodným mestom či štátom. Nachádzam aspoň jedno eurovku a aj keď pre mňa to preplácam trojnásobne, tak slečna je potešená suveníru. Som rád, že naozaj takýto ľudia existujú.

Kam ďalej?

Na konečnej autobusovej stanici už poučený, vbieham do najbližšieho obchodu a kupujem si nejakú vodu, len aby som mal drobné na autobus. V denníku som si poznačil viacero pláži, na ktoré sa vybrať a na rozdiel od najpropagovanejších severných pláži sa vyberám smerom na juh. Je ich tam viac. Navyše, takto budem mať “vyhliadkovú” jazdu naprieč ostrovom kým tam dôjdeme.

Doplnkové vzdelávanie učiteľov alebo klasická pedagogická?

Už po ceste z letiska som si všimol, že autobusy stoja takmer pri každej palme a tak 4.5km dlhá cesta sa kľudne môže natiahnuť na poctivú pol hodinu. Tak aj cestujem do južnej časti. Je to niečo vyše hodiny a podľa navigácie len 20km.

Samotná autobusová doprava s cestovným poriadkom je trochu chaotická pre turistu. Na zástavkách neexistuje žiaden plán ako jazdia autobusy a na časy v harmonograme sa nedá úplne spoľahnúť. Jedine na čo som došiel, že centrálny bod autobusov je na autobusovej stanici v hlavnom meste, odkiaľ vyrážajú hviezdicovito do rôznych kútov ostrova. Takže, ak sa neviete dobre zorientovať, tak práve autobusová stanica je dobrý východzí bod. No musíte poznať cieľ svojej cesty. To, že kadiaľ ide autobus, ak chcete niekde na pol ceste vystúpiť, je najlepšie sa opýtať domácich.

Na požičanie auta zabudni

Pôvodne som si chcel zapožičať auto na celý deň, ale to je nerealizovateľné. Turistom autá nepožičiavajú, kvôli bezpečnosti. Okrem toho, že sa tu jazdí opačne, tak sú tu veľmi úzke cesty a takmer všade bez zvodidiel. Ľahko by sa vám stalo, že skončíte niekde v priekope. Možnosťou je, zapožičať si auto aj so šoférom, ale to cenu veľmi predražuje.

Raj len v katalógoch

Všade v reklamných katalógoch vidíte nádherné pláže s jemným pieskom a stačí ísť za najbližšiu zákrutu a spoznáte pravú tvár Seychellov. Bordel na pláži hlavne z plastových fľaší, príp. smrad z vyvrhnutých škeblí, rýb, korytňačiek atď. Len tie najznámejšie pláže sú denno denne upratované. A to platí aj vo vnútrozemí. Väčšinou v tých turistických miestach je všetko tip top a stačí zájsť o pár stovák metrov ďalej a nájdete staré, ošarpané chatrče, kopy odpadu, kde si domáci zmyslia.

Ani elektrické káble ponad pláž nenájdete v katalógoch

Ak chcete byť v ilúzii, tak naozaj sú Seychelly rajom na zemi, ale inak je to klasický ďalší ostrov, kde žijú ľudia, tak ako boli naučení. Čo ale majú vynikajúce, je domáca kreolská strava a čerstvé ryby za výborne ceny. Napr. také menu “Catch of the Day”. Nechal som sa prekvapiť a oblizoval som sa až za ušami.

Ryba dňa na kreolský spôsob

Cestuj stopom

Napriek uvedeným nedostatkom sú ľudia naozaj priateľskí. Ja som si peši zašiel na jednu opustenú pláž, ktorá bola mimo hlavnej cesty, takmer 3km vzdialená. V tom teple sa mi nechcelo vôbec šliapať naspäť na autobus, tak som skusmo zdvihol ruku a hneď prvé auto mi zastavilo. Chcel som zviesť iba po najbližšiu autobusovú zástavku, no domáci ma zobral takmer až na letisko, aj keď to bolo mimo jeho cesty. A nič za to nechcel! Po tejto skúsenosti som využíval po ostrove už len túto dopravu. Stačí sa postaviť správnym smerom, akým mienite ísť a do 2 minút sa veziete. Prípadne aj s občerstvením, ako ma jeden ponúkol s “ENERGY VODKA”.

Prvý mi zastavil
Občerstvenie na cestu

Pláže sú zadarmo!

Jednou z najluxusnejších pláži na juhu ostrova je Anse Intendance. Tá je obkolesená luxusným rezortom a lesom, ale napriek tomu som si ju chcel ísť obzrieť a vykúpať sa tu. Približne 1.5km od cieľa sa nachádza vstupná brána so strážnikmi oblečených v slušných oblekoch. Ja pokračujem na drzovku ďalej a vôbec ma nezastavujú či som tam ubytovaný, iba slušne pozdravia. Totiž už vopred som sa dočítal, že na Seychelských ostrovoch máte všetky pláže zdarma a musia byť dostupné pre každého. Tak, až najbližšie sem pôjdete, náležite to môžete využiť.

Luxusná plaž v rezorte

V závere dňa smerom k letisku som si už iba prehliadol ďalšie pláže a na niektorých sa aj zastavil. Viac menej sú na jedno kopyto. Pláže, ktoré sú viac vrazené do ostrova majú teplejšiu vodu, ale teraz koncom septembra bolo príjemných 29ºC a tak bolo úplne jedno, či voda má o pár stupňov viac či menej. Schované pláže majú skôr jednu výhodu, že z oceánu tu nie sú také veľké vlny.

Teraz už naozaj do Indie

Na letisku som si zas prešiel procedúrou, kontrola pasu + rovnaká výstupná pečiatka, kontrola batožiny a už len čakať na lietadlo do Bombaja. Napriek tomu, že letisko obhospodaruje hlavne letecké spojenie medzi ostrovmi maličkými lietadielkami a 4 medzinárodne linky, tak sa im podarilo vytvoriť pol hodinové meškanie, napriek tomu, že všetky lietadlá boli pripravené. Ale však nikam sa neponáhľam. 5 hodinový let z ktorého bude 7 hodinový (vďaka časovému posunu). Je už jedno či človek pristane v Bombaji o 4:30 ráno alebo o 05:00.

Len 4 medzinárodne lety
Konečne…

Dúfam, že po prebdenej noci na predchádzajúcom lete sa mi podarí zaspať. Lebo ak nie, neviem čo budem robiť v Bombaji o 05:00 ráno. Nastupujem už do menšieho lietadla spoločnosti AirSeychelles. Jáááj, ako som sa mýlil. Lietadlo je plné do posledného miesta a zväčša zaplnené Indmi. Navyše sú ako malé deti a letušky sa ich snažia márne usadiť a unormálniť. Dokonca ako v škole sa aj presádzajú, že kto chce s kým sedieť. Ďalší sa už dožaduje jedla. A to sa ešte ani nezavreli dvere od lietadla a nie sú naštartované motory.

Všimnite si výraz letušky

Nevidím to ani na túto noc ružovo. Navyše by mi už padla aj vhod nejaká osobná hygiena. Začínam sa cítiť! Od štvrtka rána, kedy som mal doma k dispozícii teplú sprchu, tak nebola príležitosť. Jedine umyť si zuby jednorázovou kefkou na WC v lietadle. A k sprche sa najviac priblížilo kúpanie v mori. Nebudem si tým zaťažovať hlavu…. Šup, ide sa z Afriky do Ázie!

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.