Občas je dobré na dovolenku zostať i na rodnej hrudi. Hlavne, keď dostanete ponuku, ktorá sa neodmieta. My jednu takúto ponuku na mieru sme dostali na “Chalupu u Stratenej Ovce” v obci Huty, čo je dedina pred Zubercom.

Síce sa platí za celú chatu, ale u nás nebol problém, aby sme ju zaplnili do posledného miesta. V Západných Tatrách sme boli naposledy pred 15 rokmi a tak nebolo zlé si to znova oživiť.

Zuberec
Pred 15. rokmi to sme ešte spontánne vyrazili vlakom, dali hrebeňovku Západných Tatier a zas naspäť domov.

Vyrážame na cestu

Už dlhšie sme v rádiu počúvali, že cesta pod Strečnom je uzavretá a rozhodujeme sa kade ísť. Keďže vyrážame v sobotu doobeda, nikde nie sú zápchy a cesta cez Donovaly je úplne identická ako cez Žilinu s obchádzkou cez Terchovú, tak sa rozhodujeme až pri Trnave.Waze Live Mapa

Voľba padla na trasu cez Žilinu, predsa sme dlho tadiaľ nešli a spodnú trasu už poznáme ako vlastné boty. Nechceli sme si to rýchlo len “odjazdiť” a zástavku dávame v motoreste Oáza na konci Považskej Bystrice. V čase, keď ešte nebola postavená diaľnica okolo mesta, to bola naša pravidelná zástavka pre oddych a tak sme radi odbočili sa presvedčiť či ešte stále existuje. Jediné, čo sa nezmenilo u nich je, že v dnešnej dobe sa nedá platiť kartou a tak sme “škrabali” z našich peňaženiek stravné lístky a všetky drobné čo sme mali.Považská Bystrica

Manínska tiesňava

Ak budete opúšťat vyššie spomenutý motorest, urobte si len 2km odbočku do Manínskej tiesňavy, ktorú máte po ceste a informujú vás o tom aj tabule. Táto tiesňava patrí do Súľovských skál a je vyhľadávanou prírodnou atrakciou, pretože sa jedná o najužší kaňon na Slovensku a navyše sa tu natáčal aj známy film: “Pacho, hybský zbojník“. Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny miestami vysoké až 400 m. V podstate sú tu dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinkou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu. Súľovské skaly

Huty

Našim cieľom bolo nájsť “Chalupu u Stratenej Ovce” v dedine Huty. Pred tým, ako dôjdete do tejto dediny si užijete serpentíny do kopca od Liptovských Matiašoviec. Dedina je približne dlhá 3.5km a naša chalupa sa nachádzala presne na úplnom konci, čo zas zabezpečuje príjemný kľud a oddych. Poloha je vynikajúca, pretože sa nachádza na hranici Liptova a Oravy a ponúka tak množstvo zaujímavých cieľov. O tom, že je “odtrhnutá” od sveta, svedčí aj o tom, že sa tu nenachádzajú vôbec žiadne potraviny a pre tie si musíte zájsť do vedľajšej dediny: Veľké Borové. A tam už nájdete len “koniec sveta”. Ďalej sa autom už nedostanete.

Huty, Liptov
Ako z rozprávky. Ak sa zadívate poriadne, zbadáte aj dedinu. Nepripomína vám to trochu ako známe pozadie z Windows XP? 🙂

Napriek odľahlej polohe, chalupa ponúka všetko čo si spomeniete. Dostatok priestoru pre partiu ľudí (8 lôžok), priestrannú kuchyňu s nadštandardným vybavením, výrivku, herňu (biliard, stolný futbal, stolný tenis) a mnoho ďalšieho. Sami sa pozrite na ponuku na megaubytovanie.sk, kde majiteľ priebežne aktualizuje stav, pretože ešte to nie je konečná verzia. A nemusíte sa báť, neostanete tu úplne odrezaní od sveta. Dedina je pokrytá aspoň 3G signálom. Nám sa aj stalo, že v jeden deň bol výpadok elektriny a majiteľ nám zabezpečil benzínový agregát, aby naše pohodlie nebolo nijak poškodené.

Huty, Liptov
Vjazd k chate je úplne luxusný. Bez problémov tu zaparkujete aj 5 áut.

V tejto chate sme strávili celý týždeň, keď na ostatku Slovenska kulminovali tropické teploty a nás sa nijako nedotkli. V tomto údolí bolo cez deň minimálne o 10ºC menej a v noci občas klesla teplota aj na jednociferné čísla.

To, že lepšiu chatu sme si ani nemohli vybrať, sme zistili už uprostred pobytu. Množstvo aktivít a tipov na výlety do okolia je neúrekom a dal by sa tu stráviť kľudne aj mesiac. Tie vám prinesieme v ďalšej časti.

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Počet hlasov: 2 Priemer: 5,00 z celkových hlasovaní 5)
Oddych takmer na konci sveta
5
1
5
2
Počítam...

CK Knirsch