Skip to content

Kde som sa to ocitol?

CK Knirsch 14. novembra 2018

Ak nemáš čas momentálne cestovať, môžeš sa zabaviť dosť originálnym spôsobom. Virtuálne budeš niekde vysadený a tvojou úlohou je, v časovom limite zistiť kde to vlastne vôbec si?

Princíp hry je veľmi jednoduchý a základom je služba StreetView z GoogleMaps. Je ti ukázané ľubovolné miesto, ktoré je zmapované a ty musíš v časovom limite identifikovať kde sa nachádzaš. Po krajine sa môžeš ľubovoľne pohybovať a na základe indícii zisťovať svoju polohu. Po 5 náhodných miestach sa ti vyhodnotí skóre.

GeoGuessr
Tak, kde som sa to vlastne ocitol? Na prvý krát podľa prírody tipujeme ázijský kontinent. Od pravdy sme neboli vôbec ďaleko. Sever Thajska.

Indície

Napríklad, po ktorej strane sa tu jazdí? Aké stromy tu rastú? Aké automobily tu jazdia? Názov najbližšieho obchodu, autobusovej zástavky či smerovej tabule ti vie veľa napomôcť, aj keď občas vie poriadne zmiasť.

Španielske nápisy ti môžu povedať, že sa nachádzaš v Španielsku, alebo v nejakom štáte Južnej Ameriky. Musíš sa ďalej pohybovať, aby si aspoň trafil presnejšie štát. Čím presnejšie trafíš miesto, tým viac bodov získaš. Pri výzvach ťa navyše tlačí časový limit. Po každom kole ti systém ukáže o koľko kilometrov či metrov si bol mimo.

Zopár tipov

  • V Škandinávií majú po stranách cesty delenú čiaru. V USA či Kanade sú čiary žlté
  • Ak vidíš veľké autá všade naokolo, zaručene si v USA alebo Austrálii
  • Sleduj farbu pleti u ľudí
  • Všimni si rastliny a pôdu
  • Nie vo všetkých krajinách je dostupné StreetView
Európa StreetView
Pokrytie službou StreetView v Európe

Skús sa zaregistrovať na GeoGuessr

Bez registrácie nie si týmto časovým limitom obmedzený a tak dosiahneš určite lepšie skóre. Pravá zábava začína na www.geoguessr.com po bezplatnej registrácií a sprístupní sa ti viac možností, aj keď niektoré už vyžadujú až PRO registráciu. Čiastka nie je nijak prehnaná: $1.99 na mesiac pri ročnej platbe.

Ale i bezplatná registrácia toho dosť ponúka. Môžeš tak určovanie neznámej polohy obmedziť napríklad iba na určitú krajinu, alebo na známe pamiatky, mestá či európske štadióny.

GeoGuessr
Po registrácii si môžeš vybrať z bohatej ponuky. Skús sa napríklad otestovať zo Slovenska.

Prijmi výzvu

Skús sa hecnúť a porovnaj si vo výzve výsledky s kamarátom. Alebo môžeš nejakú výzvu vytvoriť a pozvať kamarátov. Vyberieš si mapu, a pri výzve nastavíš časový limit aký majú na určenie jednej polohy. Každý má rovnakú šancu. 5 náhodných miest s nastaveným časovým limitom. Ako rýchlo sa teda vieš zorientovať a určiť aspoň štát?

Vyskúšaj našu výzvu

GeoGuessr
Náš prvý pokus a výsledok bez časového limitu

Aj pre mobilné telefóny

Na základe tejto stránky je k dispozícii aj mobilná aplikácia, s ktorou môžete objavovať svet napr. pri čakaní u lekára. Ideálne je, keď ste dvaja alebo traja spolu.

Za získané body, postupujete ďalej a odomykáš tématický zamerané mapy.

‎GeoGuessr
Price: Free+

Napriek jednoduchej myšlienke, nás hra neustále baví. Nikdy nevieme kde nás to hodí a je to trochu pátrania ako v detektívke.

Prečítaj si ďalšie články

Ideme do Podnesterska! Kde to pre Boha je?

Vo februári 2020 nás čaká cesta do Moldavska. Nikto sme netušili čo tu budeme, ale objavili sme, že sa tu nachádza separatistická oblasť zvaná Podnestersko. Ak k tomu prirátame pretrvávajúci komunizmus, tak to vyzerá na ideálny výlet do minulosti.

Úvod do lacného cestovania

Lacné cestovanie je fenoménom posledných pár rokov. Už onedlho budeme mať prvú prednášku o možnostiach takéhoto cestovania.

Rôzne podoby HomeWorking-u

Pre niekoho je snom pracovať z domu a niekto zas radšej bude chodiť denno denne do práce. Každé má svoje výhody a nevýhody. Pre prácu z domu treba mať hlavne sebadisciplínu aby ste v konečnom dôsledku pracovali a nerobili niečo iné. Ale hlavnou výhodou je to, že aj keď sa to volá HomeWorking, neznamená to,…

Atlas zemí, které neexistují

Určite poznáš neuznaný štát Kosovo. Možno si počul aj o krajinách ako: Palestína, Západná Sahara, Východný Timor, Abcházsko, Južné Osetsko či Severný Cyprus. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nie sú oficiálne uznané ako štáty. A práve aj týmto krajinám sa venuje nasledujúca kniha.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram