Skip to content

Na mape je pevnosť No man’s land, slovensky “Zem nikoho”, len malinká bezmenná bodka v Sloentskej úžine medzi Anglickom a ostrovom Wight. Táto bašta má však pozoruhodnú históriu, ktorá je v rozpore s jej kartografickou bezvýznamnosťou.

Pevnosť bola postavená začiatkom 19. storočia, aby chránila anglické pobrežie pred francúzskou inváziou, ktorá sa však nikdy neodohrala. Dokázala pojať 80 vojakov a 49 diel.

Po desaťročia bola táto 61 metrov široká pevnosť nevyužitá, pokiaľ sa v 50. rokoch 20. storčia rozhodlo britské ministerstvo obrany vyradiť z prevádzky. Keď sa túto pevnosť štát pokúsil v roku 1963 predať, žiadny kupec sa nenašiel. Pevnosť bola nakoniec v 90. rokoch prestavaná na luxusný hotel, vybavený dvoma pristávacími plochami pre vrtuľníky, 21 spálňami, strešnú záhradu a reštauráciami. Otvor uprostred bol zasklený a vznikol v ňom vyhrievaný bazén. I cez všetok komfort a prísľub úplného súkromia nebol hotel nikdy otvorený.

V roku 2004 miesto odkúpil developer Harmesh Pooni za 6 miliónov libier a plánoval ho prenajímať hosťom na špeciálne príležitosti. Kvôli kontaminovanej vode v bazéne sa však v hoteli rozšírila legionelóza. Pooniho tak zdrtil bankrot a hrozilo, že dôjde i o budovu. Rozhodol sa teda k zúfalemu činu: Pristávacie plochy zastaval stolmi a sám sa zabarikádoval vo vnútri hotela. Po dlhom vyjednávaní bol nakoniec v roku 2009 vykázaný.

Zem nikoho v roku 2009 odkúpila spoločnosť Swanmore Estates za 910 tisíc libier, teda zlomok pôvodnej ceny. Pevnosť bola prestavaná na luxusný rezort a konajú sa tu tematické svadby a firemné akcie. Nachádza sa tu sauna, kabaret a v pôvodnom sklade strelného prachu taktiež aréna laser game.

Hotel v pevnosti: Koľko stojí noc?

Oficiálna stránka hovorí o najlacnejšej možnosti za 299 libier za izbu na noc. To isté ubytovanie si vieš zarezervovať aj cez booking.com a keď máš nejaké zľavy alebo vystihneš nejakú akciu, tak si vieš rezervovať izbu aj lacnejšie. Do ceny je zarátaná aj preprava loďou z Gunwharf Quays.

ĎALŠIE ÚŽASNÉ MIESTA

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Hotel v pevnosti No man’s land? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.

Kríže, Litva

Hora krížov

Kríže sa na tomto kopci hromadia už od 14. storočia, kedy neďaleké mesto Šiauliai obsadili rytieri Rádu mečových bratov. Počas obdobia nepokojov alebo okupácií sa tu vždy objavovali ďalšie kríže ako symbol litavskej nezávislosti.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným