Skip to content

Google Maps aj bez internetu!

CK Knirsch 10. februára 2020

Určite nie raz si sa ocitol v situácii kedy si potreboval navigáciu, alebo aspoň mapu, ale práve si nemal internet (prípadne sú príliš drahé roamingové dáta). Podelíme sa s tebou o naše tipy a ako sa nestratiť a nečerpať pritom žiadne dáta.

Offline mapy

Áno, je dosť aplikácii pre mobilné telefóny, ktoré už majú štandardne v sebe funkciu offline máp. V minulosti sme používali HERE WeGo či Maps.Me. Na týchto aplikáciach nie je vôbec nič zlé. Plnia svoj účel, ale nespĺňali naše požiadavky.

Plánovanie

Pred každým výletom či dovolenkou sa nám automaticky pridajú do Google Maps body, kde budeme ubytovaní. Stačí, že potvrdenie z booking.com ti dôjde na @gmail.com adresu. Takisto sa ti od vybraných leteckých spoločností pridávajú aj samotné lety.

Navyše si do Google Maps zaznamenávame body záujmu, čo navštíviť, kde sa prípadne zastaviť, kde sú zastávky na presun atď. Všetky tieto úkony robíme z pohodlia domova na počítači.

Mapa Moldavsko, Ukrajina
Takto vyzerá naša mapa s naplánovanými bodmi pre najbližší výlet

Keď už máš všetko takto pekne poznačené, rád by si to mal aj v mobile. Čo určite máš, stačí mať nainštalovanú aplikáciu Google Maps a byť prihlásený rovnakým užívateľským kontom. Nemusíš nič robiť, automaticky sa ti to synchronizuje. A presne toto veľmi oceňujeme, automatickú synchronizáciu. A tieto body sa síce dajú preniesť aj do vyššie uvedených aplikácii, ale sú to zbytočné úkony navyše. Preto aj na cestách sa spoliehame na mapy od Google.

Aolikácia v telefóne
Na obrazovke telefónu aj monitore počítača máš to isté

Offline režim

Google mapy fungujú trochu inak ako klasické navigačné aplikácie. Nesťahuješ si mapy po jednotlivých krajinách, ale určitý obdĺžnikový výrez. Je to podstatne jednoduchšie. A keď by ti náhodou nepostačoval rozsah, ktorý maximálne dovolí aplikácia, tak si môžeš stiahnúť viac takýchto oblastí.

Stačí si v menu vybrať položku “Offline mapy” a následne si zvoliť možnosť “Vlastná mapa”. A následne si už vyberieš daný výrez. V spodnej časti si informovaný o približnej sťahovanej veľkosti. Nezabudni si skontrolovať v nastaveniach zvolenú možnosť sťahovania máp “Iba prostredníctvom Wi-Fi”, aby si nebol náhodou prekvapený účtom od tvojho mobilného operátora.

Okrem samotných máp, máš stiahnuté aj svoje body záujmu. Mapy fungujú úplne do podrobna, akoby si bol na internete. Nevýhodou je, že navigačný režim funguje iba v móde automobil. Nefunguje navigácia pomocou verejnej dopravy, či peši. Logicky nedostávaš informácie ani o aktuálnej dopravnej situácii. Tieto obmedzenia nám vôbec nikdy nechýbali. Hlavne sme potrebovali sa zorientovať, kde sme a kam máme ísť. To, že potrebujeme odbočiť po 200m doprava, tak v pešej navigácii naozaj nepotrebujeme.

Náš výsledný výrez zaberá v telefóne len 134MB. Tento súbor ti zostáva v telefóne kým ho neodstrániš.

Prečítaj si ďalšie články

RyanAir: Ako si kúpiť letenky

Stále nás fascinuje, aký je samotný nákup letenky jednoduchý. Je to tak jednoduché, ako nákup lístka na vlak cez Železničnú spoločnosť alebo na autobus.

Nech vám neujde už žiadna skvelá akcia na letenky

Viac ako pred rokom, sme vypustili článok, ako si jednoducho nastaviť upozorňovanie na super akcie leteniek, či ceny s chybou.  Jeden príklad za všetky: Pred pár mesiacmi bola k dispozícii spiatočná letenka za 75,- € z Európy do New York-u. Kto váhal, alebo neskoro dostal túto informáciu, mal smolu. A kto stihol zakúpiť, tak letel.…

Tipy na kúpu naozaj lacných leteniek

Kupovanie lacných leteniek nie je až taká veda. Zopár tipov sme už zverejnili ako si to uľahčiť. Tentoraz prinášame zopár tipov, ako nakúpiť ešte lacnejšie. Zrazu zistíte, že sa dá cestovať úplne lacno.

Na cesty: Časopisy zadarmo

Dlhé presúvanie cestovnými prostriedkami môže byť nudné. Ak vás už nebavia stiahnuté filmy či seriály, máme pre vás tip na exkluzívne časopisy k dispozícii zadarmo a úplne legálne.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram