Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

Prečo teda nevyužiť túto ponuku i keď tvorba foto knihy trvá určitý čas. Jednu foto knihu sme už mali pripravenú ktorú sme chceli dať vytlačiť v software Môj CEWE Fotosvet. Kniha obsahuje 74 strán a tak predbežná cena sa vyšplhala na úroveň 95,- €! To už je dosť. Cena v Saal Designer nám vyšla 78,- €, ale s odrátaním voucheru sa dostávame na cenu necelých 35,- €.

Fotokniha od Saal Digital
Akciu na fotoknihu môžete stále využiť. Stačí vyplniť krátky dotazník.

Neostáva nám teda nič iné, iba všetky strany prerobiť do nového software. Bolo by malým zázrakom, keby programy rôznych spoločností medzi sebou komunikovali a podporovali by vzájomný export/import. To sa bohužiaľ nedeje a neostáva nám nič iné, iba ručne nanovo vytvoriť foto knihu. Našťastie máme pripravený koncept, texty a aj fotky, tak teoreticky by to malo ísť rýchlo. Spúšťame tak oba programy, ktoré “rozhadzujeme” na rôzne monitory a môže sa začať robiť. Výhoda dvoj- a viac monitorového riešenia je, že sa nemusíte neustále prepínať medzi jednotlivými oknami a všetko naraz máte pred sebou.

Saal fotokniha
Výhoda 3 monitorov. Úplne vľavo sú pripravené zdrojové fotky. Uprostred rozrobená práca a vpravo zas pôvodna pripravená kniha v Môj CEWE Fotosvet

Úvodne zoznámenie s programom je trochu komplikované kým sa s ním dobre zoznámime. Po asi hodine už ide práca od ruky. Napriek tomu, hrubé usporiadanie 80 strán zaberie asi 7 hodín čistého času. Vo fotoknihe je použitých vyše 150 fotografií a asi 20 strán normo strán čistého textu. Ďalšie 3 hodiny trávime s presným zarovnávaním fotografií a úpravou textu.

Práca s textom

Tak, ako pri Môj CEWE Fotosvet, aj v programe Saal Designer je práca s textom takmer utrpením. Proste fotoknihy nie sú primárne určené na tvorbu cestopisov, alebo iných kníh, kde je veľa textu. Oproti konkurencii je už omnoho viac nastavení pri práci s textom, ale zas niečo vypustili. Veľmi nám tu chýba olemovanie textu inou farbou. Maximálne je tu vytvorenie tieňa. I s tým sa dá dosiahnúť ako taký výsledok, ale nie je to ono. Zato už sa tu nachádza nám chýbajúca kritizovaná funkcia v Môj CEWE Fotosvet a to nastavenie veľkosti riadkovania. Bloky obsiahleho textu si už vieme nastaviť k plnej spokojnosti. Rušivým elementom bolo, že pri úprave textu na vás vyskočí ďalšie okno, čo by nebol až taký problém, ale vždy vyskočí inde. A ako meníte veľkosť písma, tým sa mení aj veľkosťou na stránke a nastavovacie okno vám poskakuje kade tade po obrazovke. Keď si ho už odsuniete niekam na bok, tak nanovo sa to prejavuje na novom bloku textu. Nejako to ale zvládneme. A ešte jedna kritika. V živote sme sa tak nenaklikali myšou ako tu. Program nepozná jednoduché skratky ako CTRL+B, U, I pre Bold, Underline, či Italic!

Saal Designer
Vyskakovacie okno ktoré si “lieta” kade tade nepodporuje ani skratky, alebo akékoľvek orámovanie písma, čo sa hodí najmä pri nadpisoch

Práca s fotkami je jednoduchá, keďže sme ich už mali pripravené. Tie nebolo nijako dodatočne upravovať, aj keď Saal Designer ponúka základné úpravy fotografií. Len pri umiestňovaní a centrovaní fotografií musíte dôjsť na to, ako to programátor myslel. Raz posúvate celou fotografiou v rámci umiestnenia na stránke a raz posúvate fotografiou v rámci vymedzeného priestoru (výrez).

Nakoniec máme všetko potrebné hotové a odosielame potvrdzujeme objednávku. Už minule sme boli prekvapení rýchlosťou dodávky foto obrazu, tak tentoraz objednávame tovar v nedeľu večer a sme zvedaví kedy nám to bude doručené.

TIP na webovú prezentáciu foto knihy

Program Saal Designer, ako jeden z mála ponúka export výrobku do náhľadového PDF súboru. Kvalitou to nie je na tlač, ale pre predstavu a kontrolnú tlač je to postačujúce. My sme to využili aj na webovú prezentáciou. Maličkou nevýhodou vyexportovaného PDF súboru je, že dvojstrany sú vyexportované ako jedna strana. Najprv to teda treba rozdeliť. Na to vám poslúži nasledovná online služba. Stačí nahrať súbor a zvoliť si či chcete strany rozdeliť vertikálne alebo horizontálne a výsledok si uložiť. Finálny PDF súbor s dvojnásobným počtom strán nahráte napr. na AnyFlip alebo ISSUU. A výsledok si môžete prezrieť nižšie.

Dodanie fotoknihy

Ako sme v nedeľu večer odoslali foto knihu na tlač, tak už v stredu tesne pred obedom sme ju držali v rukách. Tomu sa vraví extrémna rýchlosť. A to sa kniha tlačí v Nemecku! Tak rýchlo nedoručuje ani väčšina elektronických obchodov v rámci Slovenska. Ak budeme v budúcnosti potrebovať rýchlo vytvoriť takýto sortiment, vieme kam sa obrátiť. Dopravné na úrovni 119,- Kč (cca 4.40,- €) je síce o niečo viac, aká je bežná cena, ale pri tej rýchlosti sme to ochotní zaplatiť. Celý priebeh výroby a dodávky si môžete pozrieť na nasledujúcich screenshotoch.
Saal Digital
DHL
Fotoknihu sme preberali od kuriéra smerom na obed. Tak sme si ju vzali so sebou. Kniha bola zabalená do tvrdej hnedej kartónovej obálky. Sme sa tešili, že možno bude zabalená ako dodáva CEWE fotokniha. V tématickej obálke, kde už je radosť pozrieť aj na balenie. Nie, nie je to výtka. Iba tip na vylepšenie. Však jedná sa hlavne o obsah. Ten bol kvalitne zabalený. Najprv v tenkom molitáne a samotná kniha ešte v priesvitnom zatavenom igelite. Obávali sme sa, či sa pri preprave nepoškodí. Predsa má kniha pri 74 stranách niečo cez 1kg, ale prišla bez akéhokoľvek poškodenia.Balenie fotoknihy

Vyhotovenie knihy

Pre cestopis z ciest po Indii sme zvolili formát klasickej fotoknihy (XT verzia má možnosť max. 36 strán) s počtom 74 strán. Rozmerom to bolo 28x19cm s lesklým povrchom strán a bez vatovania. Vatovanie sa skôr hodí na iné knihy. Pôvodne sme chceli matný povrch. Nie kvôli tomu že je o 150 Kč lacnejší, ale báli sme sa zanechávania odtlačkov na povrchu. Toho sa absolútne báť nemusíte. Nezanecháva. Na druhej strane, ešte to neprebehlo dlhodobým testom, pretože už je na ňu poradovník ľudí, čo si ju chcú prelistovať a prečítať.