Skip to content

Exoti v centre mesta

CK Knirsch 9. júla 2016

Takto nás vnímali ľudia keď sme na kolobežkách v piatok podvečer vtrhli do centra mesta. A neboli to typické kolobežky, aké poznáte s plastovými kolieskami, ale veľké, ktorým veľa nechýbalo a boli by z nich bicykle.

Tieto kolobežky sme si požičali vo Vodáckom Centre v Karloveskej zátoke odkiaľ sme i vyrážali. Do samotného centra starého mesta to je necelých 5km.


Po nábreží Dunaja, je cesta pohodlná na novo zreknštruovanom povrchu a aj s vyznačenou cyklotrasou. Takto sa o chvíľu objavíte pod Mostom SNP. Odporúčam sledovať i okolie, pretože veľa ľudí ani nevie, že práve tu sa nachádza Bratislavský poludník.

Bratislavský poludník je poludník prechádzajúci severovýchodnou vežou Bratislavského hradu. Názov Bratislavský poludník zaviedol Samuel Mikovíny v roku 1733 (v tom čase bola Bratislava hlavným mestom Kráľovského Uhorska).

Mikovíny ho používal ako východiskový poludník vo svojich mapách. Dnes sa na pamiatku poludníka na jeho mieste nachádza pamätník, ktorý bol položený v roku 1997, k 250. výročiu úmrtia Mikovínyho (hoci 250. výročie bolo až v roku 2000).
Jeho zemepisná dĺžka je dnes približne 17 stupňov a 6 minút východnej z.d.

Zdroj: Wikipédia


Odtiaľto sme pokračovali popod Dóm svätého Martina na nami overené miesto do Minerva Burger. Škoda, že v tomto podniku nie sú zvyknutí a uspôsobení na väčšiu skupinu ako 4 osoby. Stoly sú tesne na sebe a mali sme trochu problém kde oprieť kolobežky a byť tak aby sme mohli mať pri sebe aj kočík. Nakoniec sme to nejako dali, aj keď obsluha veľmi nadšená nebola.


Po “extra” zdravej večeri, sme sa ešte chvíľu túlali mestom za zákuskom v podobe zmrzliny v cukrárni Luculus. Už aj sem dorazil výmysel z Čiech, podávať zmrzlinu v skalickom trdelníku. No boli sme dosť sýty, tak sme si radšej dali klasiku.Už nočnou vychádzkou cez Michalskú bránu sme si obzreli “exotov” v meste, tak ako si aj oni nás obzerali na divných dopravných prostriedkoch. Odtiaľto sme sa spustili dole kopcom po Námestí SNP, po Štúrovej až na Vajanského nábrežie, kde sme stihli dokonca zočiť aj električku z Petržalky, ktorú slávnostne dnes akurát spustili. Nočná jazda popri Dunaji mala svoje čaro a cesta bola dostatočne osvetlená. Po pár minútach jazdy sme už zaparkovali naše tátoše vo Vodáckom centre. Takúto jazdu po centre mesta si treba vyskúšať. Je to šikovnejšie ako bicykel. A cena je tiež prijateľná. Na 3 a viac hodín za zapožičanie dáte len 6€.


Nech sa páči kontakt: Vodácke Centrum

Prečítaj si ďalšie články

Nekonečný priestor v centre mesta

Galéria Multium v centre mesta ponúka nevšedný zážitok. Neobchádzaj ju ako my! Ideálne sem zájsť keď je vonku úplne hnusne.

Odessa: východný Babylon na brehu Čierneho mora

Odessa je takou nepísanou kráľovnou Ukrajiny a keď sme vzdialený od nej len nejaké 200km, bolo by hriechom ju nenavštíviť. Len sme veľmi zvedavý, čo nás čaká na nepríjemnej Ukrajinskej hranici. Najmä keď cestujeme z neexistujúceho Podnesterska. Nikto nevedel čo môžme čakať. Navyše v batohoch máme niekoľko desiatok litrov koňaku.

Kúsok pravého Talianska v Devínskej Novej Vsi

Keď milujete taliansku kávu a kuchyňu, určite musíte zablúdiť do starej časti Devínska Nová Ves na Bridlicovej ulici. Táto prevádzka bola spustená v tichosti len minulý rok, ale zaregistrovali sme ju až teraz. Podnik je kombináciou kaviarne, cukrárne, rýchleho občerstvenia a mini potravín. Drvivá väčšina je pripravená z pravých talianských surovín, ktoré majitelia chodia nakupovať…

December v Bratislave

Doslova neznášam davy ľudí, aj keď nie sa vždy tomu dá vyhnúť. Na Vianočné trhy na Hlavnom námesti nechodím a snažím sa tomu vyhnúť. Každý rok je to o tom istom. Našťastie tento rok aspoň tomu dali nejakú podobu a predajné stánky boli zosúladené. Síce som tam bol, ale iba som tadiaľ prechádzal. Ale existujú…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram