Skip to content

Exoti v centre mesta

CK Knirsch 9. júla 2016

Takto nás vnímali ľudia keď sme na kolobežkách v piatok podvečer vtrhli do centra mesta. A neboli to typické kolobežky, aké poznáte s plastovými kolieskami, ale veľké, ktorým veľa nechýbalo a boli by z nich bicykle.

Tieto kolobežky sme si požičali vo Vodáckom Centre v Karloveskej zátoke odkiaľ sme i vyrážali. Do samotného centra starého mesta to je necelých 5km.


Po nábreží Dunaja, je cesta pohodlná na novo zreknštruovanom povrchu a aj s vyznačenou cyklotrasou. Takto sa o chvíľu objavíte pod Mostom SNP. Odporúčam sledovať i okolie, pretože veľa ľudí ani nevie, že práve tu sa nachádza Bratislavský poludník.

Bratislavský poludník je poludník prechádzajúci severovýchodnou vežou Bratislavského hradu. Názov Bratislavský poludník zaviedol Samuel Mikovíny v roku 1733 (v tom čase bola Bratislava hlavným mestom Kráľovského Uhorska).

Mikovíny ho používal ako východiskový poludník vo svojich mapách. Dnes sa na pamiatku poludníka na jeho mieste nachádza pamätník, ktorý bol položený v roku 1997, k 250. výročiu úmrtia Mikovínyho (hoci 250. výročie bolo až v roku 2000).
Jeho zemepisná dĺžka je dnes približne 17 stupňov a 6 minút východnej z.d.

Zdroj: Wikipédia


Odtiaľto sme pokračovali popod Dóm svätého Martina na nami overené miesto do Minerva Burger. Škoda, že v tomto podniku nie sú zvyknutí a uspôsobení na väčšiu skupinu ako 4 osoby. Stoly sú tesne na sebe a mali sme trochu problém kde oprieť kolobežky a byť tak aby sme mohli mať pri sebe aj kočík. Nakoniec sme to nejako dali, aj keď obsluha veľmi nadšená nebola.


Po “extra” zdravej večeri, sme sa ešte chvíľu túlali mestom za zákuskom v podobe zmrzliny v cukrárni Luculus. Už aj sem dorazil výmysel z Čiech, podávať zmrzlinu v skalickom trdelníku. No boli sme dosť sýty, tak sme si radšej dali klasiku.Už nočnou vychádzkou cez Michalskú bránu sme si obzreli “exotov” v meste, tak ako si aj oni nás obzerali na divných dopravných prostriedkoch. Odtiaľto sme sa spustili dole kopcom po Námestí SNP, po Štúrovej až na Vajanského nábrežie, kde sme stihli dokonca zočiť aj električku z Petržalky, ktorú slávnostne dnes akurát spustili. Nočná jazda popri Dunaji mala svoje čaro a cesta bola dostatočne osvetlená. Po pár minútach jazdy sme už zaparkovali naše tátoše vo Vodáckom centre. Takúto jazdu po centre mesta si treba vyskúšať. Je to šikovnejšie ako bicykel. A cena je tiež prijateľná. Na 3 a viac hodín za zapožičanie dáte len 6€.


Nech sa páči kontakt: Vodácke Centrum

Prečítaj si ďalšie články

Jarné prázdniny v Niš: časť druhá

Úspešne je naša multikultúrna zostava v Niš, ale čo v tomto meste ktoré je veľké približne ako Galanta? Na internete je nedostatok informácii a keď ich už nájdete tak sú písané iba v srbštine.

Kamenné obydlia

Neznáme atrakcie regiónu Hont

Donedávna sme vôbec nepočuli o regióne Hont. V niektorých turistických sprievodcoch sa spomína ako Poiplie. V súčasnosti je slovenský Hont súčasťou Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. A keďže dovolenkujeme v Santovke, kde okrem kúpaliska nič iné nie je, rozhodli sme sa viac preskúmať tento región. Môžeš sa nechať inšpirovať.

Čerstvé čučoriedky priamo z farmy

Vo veľmi tesnej blízkosti Bratislavy sa nachádzajú rôzne farmy so samozberom na najbežnejšie druhy ovocia. Nám sa nedávno podarilo na internete objaviť zmienku o čučoriedkovej farme v našom okolí. Tie nie sú veľmi rozšírené a na Slovensku je ich veľmi málo. Nedalo nám to, a museli sme ju ísť navštíviť.

Skryté perly v Budapešti (časť tretia)

Opúšťame brány podzemnej nemocnice a rozmýšľame čo ďalej. Ešte nám ostavajú minimálne tri ciele v hľadáčiku, ale máme toho dosť, chcelo by to oddych a posedenie na káve.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram