Skip to content

Čo je Geocaching?

CK Knirsch 21. septembra 2015

Ak vieš čo je geocaching, čítať ani ďalej nemusíš. Toto je pre ľudí, čo počujú v živote toto slovo prvý raz. Určite poznáš starý otrepaný humor. “Geocaching je vlastne hra ako dostať ITečkára do prírody”. A je to tak. K tejto hre potrebuješ aspoň smartphone s GPS alebo turistickú navigáciu. Ale čo je vynikajúce a viem potvrdiť, je to aj pre malé deti. Sám budeš prekvapený, čo tvoje dieťa zrazu zvládne.

Geocaching je vlastne hľadanie pokladov v prírode ale aj v meste. Kdekoľvek kde si zmyslíš. A skús toto povedať deťom. Zrazu budú naštartované ísť von kamkoľvek. Navyše aj v blízkosti svojho trvalého bydliska objavíš miesta o ktorých si doteraz nevedel, ak nebývaš tam kde už líšky dávajú dobrú noc. A stačí ti k tomu len smartphone s aplikáciou, mobilný internet a GPS.

Toto miesto je v Bratislave na Dlhých dieloch objavené počas hľadania kešky

Kde nájdem poklad?

Takmer kdekoľvek, možno aj denne okolo takého pokladu chodíš, ale ostáva tvojmu zraku ukrytý. A na to slúži práve aplikácia Geocaching. Tá existuje pre všetky platformy: iOS, Android aj Windows Phone. Plná verzia je síce platená ale pre začiatok ti bude postačovať tá zadarmo pre oboznámenie. Bezplatná verzia umožňuje zobraziť v tvojej blízkosti tri najbližšie “poklady” alias kešky a navigovať ťa k nej. Pred začiatkom je dobré sa oboznámiť s nejakými pravidlami. Všetko je pekne popísané v češtine na oficiálnej stránke.

Pripravený vyštartovať

Pred tým, ako za nejakou keškou vyštartuješ, je dobré si pozrieť ako ďaleko od štartu sa nachádza, obtiažnosť a terén kešky. Obtiažnosť znamená úspech na nájdenie kešky a terén, aký prístup je k nej. Je tam ešte veľkosť kešky. Ak je veľmi malá, deti z nej radosť mať nebudú. Deti a aj seba treba vybaviť drobnosťami, ktoré dajú do kešky, ak niečo si z nej zoberú. Určite máš doma veľa blbostí, ktoré boli v kinderkách. Tak si ich zopár zober so sebou. Pre istotu si tiež preštuduj vopred niečo o keške ktorú pôjdeš hľadať.

V Devínskej Novej Vsi môžeš spoznať cez desiatku bunkrov, ktoré sú poschovávané na bývalej zelenej hranici

Štart

Predpokladám, že si dorazil na miesto s vidinou objavenia pokladu. Teraz treba len hľadať kde je keška schovaná. GPS signál ťa nedovedie priamo až k nej, že o ňu zakopneš. GPS má odchýlku +/- 5m pri ideálnych podmienkach. Pri hľadaní treba dbať na svoju bezpečnosť, ale aj to aby náhodný okoloidúci ťa nepozorovali, že niečo nekalého vykonávaš. Stalo sa mi, že takto som hľadal kešku neďaleko detského ihriska v petržalke a po chvíli mamičky s deťmi si ma začali nedôverčivo obzerať. Mal som pocit, že keby som tam pobudol ešte 10 minút, tak zavolajú aj políciu :). Aby si bol nepozorovaný ostatnými, je dobré aj na to, aby tam tá keška ostala čo najdlhšie aj pre ostatných.

Keška ťa môže zaviesť aj takmer do Dunaja. Je to km dlhý úzky cíp pod kameňolomom v Devíne.

Našiel som poklad!

Gratulujem. V každej keške by mal byť zápisnik, tzv. logbook s ceruzkou a nejaké poklady. Deti práve tie poklady ocenia, aj keď sú to zas “blbosti z kinderka”. Zapíš sa, vymeň poklady (nemusíš) a vráť kešku na miesto tak, ako si ju našiel. Ak si bol s deťmi, čo ťa neminie, že budú chcieť okamžite objavovať ďalší poklad nehľadiac na to, aj keď doteraz šliapali vyše hodiny. Nezabudni sa podeliť o úspechu či neúspechu nájdenia aj na stránke Geocaching-u, či už z domu, alebo priamo z telefónu.

Takto vyzerá priemerne veľká keška aj s obsahom.

Prepadol som tomu

Tak odporúčam si zakúpiť oficiálnu aplikáciu, ktorá nestojí mnoho. Sprístupni sa ti viacero možností. Napr. také Multi-Cache sú zaujímave príp. Mystery. Ale, keď si tomu už prepadol, tak si tieto informácie aj sám dohľadáš.

Toto nie je keška. To je časť multicache. Na základe tejto indície, bolo treba vypočítať finálne súradnice.

Tip na kešku

Nepovažujem sa za náruživého geocachera, zatiaľ mám nájdených len okolo 200ks a väčšinou v blízkosti domova, či keď som bol niekde na výlete. Tie v okolí domova, budeš mať vyzbierané čoskoro. Napr. v rámci Bratislavy sa nachádza viac ako 1500 takýchto pokladov. Pre mňa zatiaľ bola TOP keška Labyrinth, aj keď už momentálne neexistujúca ale prostredie áno. Objavil som nádherné miesto, ktoré je kúsok od trvalého bydliska o ktorom som ani netušil a netušia aj ľudia ktorí tam bývajú vyše 20 rokov! A to som si ešte k tomu zopakoval a osviežil ako sa vlastne vypočítava azimut 🙂

Takýto Labyrinth sme objavili v Devínskej Novej Vsi pri hľadaní pokladu. Treba vyliezť hore, lebo z dola keď budeš pri tom, to ani nezbadáš

Prečítaj si ďalšie články

Slovakia Route 66: Krížom cez Slovensko

Cesta I. triedy s označením 66 križuje Slovensko od juhu až na sever. Po Route 66 prejdeš z nížin južného Slovenska (Šahy) až po veľhory na Severe (Tatranská Javorina). Cestá je dlhá síce len 256 kilometrov a dá sa prejsť približne 4 hodiny, ale to by bola večná škoda. Prechádzaš zaujímavými časťami Slovenska a je…

Cenovo dostupná exotika

Cesta za exotikou už nemusí predstavovať náklady približujúce sa tisíckam euro. Dá sa aj lacno. Pozrite si náš plán na leto.

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument “Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol,…

India: Zakúpenou letenkou to nekončí

Vlastne všetko sa to len začína. Letenka do Indie síce bola extra lacná, ale s odletom z Paríža. A aj tam sa treba dostať. A to nevravím o itinerári po ceste a priamo na mieste. Tak sa pozrime na to.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram