| | 7. februára 2018

Bukurešť je plná príjemných prekvapení

Rumunsko, je jedna z krajín na ktorú väčšina ani nepomyslí pri plánovaní dovolenky. A to je veľká chyba. Už to dávno nie je krajina, kde nie je radno pri ceste autom zastavovať. Od zavraždenia Ceaușescu Rumunsko ubehlo kus cesty. To sme sa presvedčili aj sami pri ceste krížom Rumunskom. Vtedy sme vynechali hlavné mesto Bukurešť, ale pri akciových letenkách od spoločnosti WizzAir, sme sa rozhodli to napraviť predĺženým weekendom.

Prestávka na pumpe
Na cestu do Budapešti sme si zabezpečili odvoz veľmi skoro ráno. To sme museli vyrovnať hladinu kofeínu po ceste.

Spiatočné letenky do Bukurešti môžete zakúpiť už od 21,- € z Budapešti. Stačí si počkať na vhodný termín. Časy na prílet a odlet sú priaznivé a vhodnou kombináciou spojov z Bratislavy alebo Košíc, si nemusíte ani rezervovať ubytovanie v Budapešti. Len si dajte dostatočnú rezervu na bezpečnostnú kontrolu. Najlepšie je dôjsť 3 hodiny pred odletom, pretože v rade na kontrolu si môžete počkať aj viac ako hodinu. A keďže letíte mimo Schengenského priestoru, rátajte aj s pasovou kontrolou.

Cesta z letiska

Samotný let trvá pri priaznivých podmienkach len 55 minút. Ale počítajte s tým, že Rumunsko už je v časovom pásme +1 hodina. Po prílete do Bukurešti vás znova čaká pasová kontrola a začína zábava ako sa dostať z letiska do mesta. Je to možné aj taxi službou. A aby vás nezodrali hneď po prílete, sú k dispozícii automaty na taxi. Cena sa pohybuje od 1.39 lei/km do 3.5 lei/km. Za cestu priamo do centra mesta tak zaplatíte približne od 6,- € do 15,- € za trasu dlhú 18km.

Autobus z a na letisko

Keďže nás bolo viac, ako sa zmestí do jedného taxi, rozhodli sme sa cestu absolvovať miestnou verejnou dopravou. Linka číslo 783 chodí približne každých 20 minút a za cestu zaplatíte necelé euro (3.5 lei). Cesta do centra mesta trvá približne hodinu. Pred nastúpením si treba vopred zakúpiť magnetickú kartu s príslušným obnosom.

Cestovanie verejnou dopravou v Bukurešti je trochu komplikované, ale keď to pochopíte, je to hračka. Pre cestovanie potrebujete tzv. “Active Card“. Tá ale neplatí pre cestovanie metrom. Na metro potrebujete zvlášť cestovný lístok, ktorý si zakúpite pri vstupe, alebo si vybavíte “Multiplu Card”. Sami musíte zvážiť, čo potrebujete, ale bohate vám bude stačiť Active Card. Mesto je husto pokryté nadzemnou dopravou a metro ani nebudete potrebovať. Jedna karta sa dá využívať pre celú skupinu. V dopravnom prostriedku ju označíte toľko krát, koľko vás je. S kartou vás vyjde jedna cesta v rámci mesta len 1.3 lei (cca 0.30,- €). Kartu môžete pri ceste späť vrátiť a vyplatia vám zostávajúci kredit.

Ubytovanie

Na väčšinu ciest máme stanovený limit za ubytovanie na úrovni 10,- € / osoba / noc. V Bukurešti sa za túto cenu v pohode ubytujete priamo v centre mesta. My veľa nepotrebujeme ku šťastiu, len čistú posteľ a sprchu, pretože aj tak väčšinu dňa sme mimo. Tentoraz namiesto rezervácie cez booking.com sme využili AirBnB.

Od autobusovej zástavky sme to mali naozaj na skok. Byt sa nachádza v jednej starších budov, kam by ste normálne ani nezašli, ale vo vnútri to je iná rozprávka. Najprv vás na prízemí privíta neskutočný chlad vďaka mramorovej podlahe i stenách (určite príjemne v lete), ale byt je vykúrený dostatočne. Dokonca i rozloha bytu je obrovská. Siedmi ľudia, sme sa tu museli občas aj hľadať. Byt navyše disponoval aj dvoma toaletami a ráno tak nenastával na týchto zariadeniach pretlak. Čo sme postrehli počas nášho krátkeho pobytu, tak Rumuni asi nemajú problém s teplom. Všade sú radiátory vypeckované na maximum, že neradno sa ich dotýkať. Po rýchlom rozdelení izieb vyrážame do mesta.

Strada Nicolae Tonitza 11, Bucharest
Obývačka bola luxusná a aj zbytok priestorov

Caru’ cu Bere

Jednou z TOP10 reštaurácii v Bukurešti je práve Caru’ cu Bere, ktorá sa nachádza len 300m od vyššie spomenutého ubytovania. Momentálne je časť budovy v rekonštrukcii a vonkajší priestor extra neláka k návšteve. Našťastie sme túto reštauráciu už objavili pri plánovaní cesty a dostali sme aj tip od nášho ubytovateľa. Veľa sme preto nemuseli ani uvažovať a navyše hlad naše žalúdky dostatočne trápil. Len čo vojdete, ocitnete sa v nádhernom romantickom priestore. Najprv sme si mysleli, že ide o prerobený kostol. No po naštudovaní na internete sme zistili, že sa jedná pôvodne o pivovar fungujúci od roku 1879 a je aj zaradený do historických pamiatok.

Caru' cu Bere

Kuchyňa je priam vynikajúca. Chybu neurobíte so žiadnym jedlom. Nevynechajte určite rumunskú polievku Ciorbă. Za nás určite tradičnú s údeným bravčovým mäsom. Kto má rád držkovú, nech vyskúša zas verziu so smotanou. Zásadnou zložkou hlavného jedla v Rumunsku je zas polenta. Máme pocit, že ju dávajú ku všetkému. Napríklad také Sarmale alebo grilované klobásy. Ak napriek tomu nebudete mať dosť, alebo budete mať v našom prípade len veľké oči ako zákusok si určite dajte Papanași. Jedná sa o vysmážané cesto podobné šiškám, zaliate mäkkým syrom ako urdă preliate s kyslým džemom, väčšinou černicovým. Po takejto kalorickej bombe, určite nebude chcieť jesť až do druhého dňa.

Poriadne roztiahnutý žalúdok z predchádzajúceho dňa sa hneď ráno pri prebudení ozval, že ho treba znova zaplniť. Tak sme zavítali sem znova na poriadne výdatné raňajky. Žalúdky sme nasýtili poriadnou porciou omelety so syrom podávané s pražskou šunkou, olivami, syrom a pečivom. No nedáte si?

Ak niekedy náhodou zavítate do Bukurešti, určite nesmiete obísť túto vynikajúcu reštauráciu.

Hľadanie vchodu do Palatul Parlamentului

Palác ľudu je druhou najväčšou budovou na svete, po americkom Pentagóne a keďže na druhý deň sme nechceli stráviť hodiny hľadaním vchodu, rozhodli sme sa to ísť obzrieť po večeri a rozchodiť tak naše plné žalúdky. Už z našej ulice kde sme mali ubytovanie bolo vidieť časť paláca, tak sme si pomysleli, že to je kúsok. A aj to bol. Len necelý kilometer. Keď sme to už našli tak rýchlo, chceli sme si obzrieť Rumunské “Avenue des Champs-Élysées”, ktoré je širšie a dlhšie ako originál. Len to by sme sa nesmeli vybrať opačným smerom. Po prejdení ďalšieho kilometra popri nekonečnom plote sme začali skúmať svoju polohu na mape a trasu pred nami. Zrazu nám došlo, aký je palác megalomanský. Nieže by nám vadilo, že sme sa vybrali opačným smerom, ale pred nami boli ešte dva kilometre popri nudnom plote. Ak chcete obísť palác kolom dokola, je to niečo cez 3km!

To sme pre večer radšej nechali a s porazeným výrazom na tvári sa radšej vrátili na ubytovanie. To sme netušili, že sme to mali na skok, len sa stačilo vybrať druhým smerom. Ale to zas v pokračovaní.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.