Veľmi dlho som preferoval používanie WiFi namiesto Bluetooth pri bezdrôtových zariadeniach. Či už na zdieľanie internetu, pre prehrávanie hudby, posielanie dát. Bol som v tom, že WiFi má omnoho menšie požiadavky na batériu ako Bluetooth. Aj napriek tomu, že už nejaký rok býva štandardom Bluetooh 4.0, ktorý sa vyznačuje nízkou spotrebou, naďalej som preferoval WiFi. Aká je vlastne skutočnosť?

WiFi oproti Bluetooth má veľa výhod. Predovšetkým je to dosah. Bluetooth má v ideálnych podmienkách dosah max. 10m ak mu v ceste nestoja žiadne prekážky, ale za to WiFi má vo vnútri priemerný dosah 46m a vonku nejakých 92m. To je podstatný rozdiel. Navyše aj prenosová rýchlosť hovorí v prospech WiFi. Pomocou WiFi sa kdekoľvek rýchlo pripojíš na internet pomocou HotSpot a štandardne v domácnostiach sa vyskytuje tiež domáca WiFi sieť. Pomocou WiFi siete sa bezproblémovo zdieľa multimediálny obsah. Hlavne filmy do domácej televízie.

V prospech Bluetooth zas hovorí veľká dostupnosť handsfree zariadení alebo reproduktorov. Pomocou bluetooth sa synchronizuje aj množstvo zariadení, ako kontakty v autorádiu, výmena informácii medzi telefónom a inteligentnými hodinkami, synchronizácia fitness náramkov,….

jbl_l16
JBL L16 – špičkový mutlimediálny reproduktor so širokou možnosťou konektivity

A ako je to s výdržou? Sám používam takmer každú generáciu iPhone už od verzie 3G, cez 3GS až po verziu 6. Apple už v iPhone 4S integroval do telefónu Bluetooh verzie 4.0 ktorá sa vyznačuje zníženou energetickou náročnosťou. Ale napriek tomu som dlho pozoroval, že v prípade zapnutého Bluetooth ide kapacita batérie veľmi dole. Pretože napriek tomu, že je síce integrovaný Bluetooth 4.0, tak pri prenose väčších súborov (audio, video, foto) sa používa štandard 3.0. Bluetooth 4.0 sa využíva hlavne pri monitorovacích zariadeniach kde sa neprenáša veľké množstvo informácii a nie je potrebná neustála konektivita. Typickým zastupiteľom je srdcový monitoring frekvenčného tepu, fitness náramky,…

verzia 4.0verzia 3.0+HSWiFi
Vlastnosťnízka spotrabaVysoká rýchlosťvysoká rýchlosť
Rýchlosť1 Mbps24 Mbps150 Mbps
Dosah50m10m92m
Výdržveľmi veľkástrednástredná

Nedalo mi to, a reálne som otestoval streaming audio súborov na staršom telefóne iPhone 5S. Batéria ma síce už niečo za sebou ale pre porovnanie to bude stačiť. Pri 50% hlasitosti dokázal telefón hudbu prehrávať až 32 hodín do úplneho vybitia. Pri streamovaní cez Bluetooth sa toto číslo dramaticky znížilo na 9 hodín aj 10 minút, čo nie je vôbec zlý výsledok. Máloktoré bluetooth slúchadlá či prenosné reproduktory majú takúto dlhú výdrž. Približne ten istý výsledok len o 10 minút kratší som dosiahol cez stremovanie cez WiFi.

Situácia sa ale v momente otáča, keď neprehrávam hudbu ktorá je uložená na iPhone ale streamujem ju z internetu, napr. zo Spotify. Tu ide výdrž len niečo cez 4 hodiny 30 minút a to preto, že WiFi alebo 3G je využívané aj na sťahovanie dát.

Bluetooth 4.0 som neotestoval z dôvodu časovej náročnosti. Ani po 24 hodinách spárované hodinky TomTom Runner 2 Cardio s telefónom nevykazovali žiadnu zvýšenú spotrebu.

hk_esquire_mini
Harman/Kardon Esquire – luxusný bluetooth reproduktor na cesty

Čiže čo využívať?

Ak si vonku mimo zdroja energie odporúčam použiť na prehrávanie hudby bluetooth rozhranie a to z troch dôvodov.
1. Vonku nemáš WiFi router ku ktorému by si sa pripojil
2. Streamuješ z uložených skladieb a nevyužívaš internet
3. Nemáš žiadne prekážky pre dlhší dosah

V prípade použitia doma alebo v kancelárii je výhoda zas v použití WiFi rozhrania.
1. Máš k dispozícii zdroj napájania
2. Môžeš zároveň ako zdroj prehrávania využiť aj internet
3. Väčší dosah. Tam kde má dosah router, tam máš dosah aj ty

Ponuka reproduktorov

Reproduktorov s bluetooth je požehnane a je len na tvojich preferenciách čo vyberieš a ako ho budeš využívať. V drvivej väčšine sú prenosné a majú vlastnú vstavanú batériu. Reproduktorov s WiFi pre použitie cez AirPlay alebo DLNA je už pomenej a opodstatne drahšie. Vyžadujú pre svoj chod už existujúcu WiFi a preto nemajú vstavanú batériu a fungujú len na elektrickú sieť. Ale zas také reproduktory s WiFi využiješ v rámci celej domácnosti a určite budú kompatiblné s celou rodinou Apple (v prípade podpory AirPlay), ale aj s TV, PC, NAS ak podporujú DLNA.

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Počet hlasov: 1 Priemer: 5,00 z celkových hlasovaní 5)
Bluetooth alebo WiFi?
5
1
5
1
Počítam...