Radi sa sem neustále vraciame, my osobne sme len tento rok už tu tretí krát a celkovo to už ani nepočítame. Do Bosny a Hercegoviny chodíme častejšie ako do Chorvátska. Mnoho ľudí z nášho okolia má voči tejto krajine rešpekt a boja sa ju navštíviť, ale my sme chceli ukázať práve opak. Nie je sa čoho obávať. Nádherná príroda, ceny podstatne nižšie ako v susednom Chorvátsku a príjemný ľudia.

Tri Vodenice

Bosna a Hercegovina

Ako ste sa mohli dočítať v predchádzajúcom diely, do Bosny a Hercegoviny sme vkročili z Čiernej Hory cez hraničný prechod Šćepan Polje, nachádzajúci sa tesne za pohorím Durmitor. A aj pri hranici sme sa rovno aj ubytovali v rafterskom kempe Tri Vodenice. Kempov popri rieke Drina je neúrekom. Možno aj krajšie a luxusnejšie vybavených, ale nás očarilo ubytovanie v mini dvoj miestnych chatkách, kde nemáte okrem matracu s posteľným prádlom vlastne nič. Ale máte tu aspoň luxusný priestor na spanie, keďže matrac zaberá celú šírku chatky.

Bosna a Hercegovina

Navyše chatky lemujú väčšinou obvod kempu a práve stred kempu dáva priestor k oddychu a môžete tak oddychovať pod korunami stromov v tráve, alebo v natiahnutých sieťkach.

Bosna a Hercegovina

V jednej časti nájdete spoločné sprchy so toaletami, ktoré sú väčšinou arabského štýlu: porcelánová diera v zemi. Ale nájdete tu aj jeden typ európskeho štýlu. Stred kempu tvorí centrálna budova s ohniskom, barom a kuchyňou. Nefunguje to tu síce ako klasická kuchyňa, aj keď čorbu majú stále navarenú, ale plnú penziu vám vedia zabezpečiť. Hlavne odporúčame si objednať večeru a raňajky.

Tri Vodenice

Na večeru podávajú najprv polievku a následne grilovanú šťuku so zemiakovo cibuľovým šalátom. K tomu množstvo zeleniny a chleba a na záver ešte aj dezert. Výnimočne veľké porcie za smiešnu sumu. Podobne veľké porcie sa tu podávajú aj na raňajky. Nebudete ani vládať ich dojesť. Ale ak by ste mali málo, môžte sa ísť najesť niekam do susedných kempov.

Veľmi studené letné osvieženie

Bosna a Hercegovina

My sme sa vybrali do vedľajšieho kempu kvôli inému účelu. Ten bol totiž pri brehu Driny a chceli sme odskúšať sviežosť tejto vody. Táto rieka uprostred leta má málokedy viac ako 12°C, čo bol aj náš prípad. Ale keď sme už obliekli plavky, no neokúpte sa. Verte, že v tak studenej vode sa nedá poriadne ani plávať. Zrazu telo má šok aj keď sa pred tým osviežite.

Inak v kempe Tri Vodenice nie je čo robiť. Môžete chlastať do nemoty, alebo si objednať rafting či už na rieke Drina, alebo na Tare v Čiernej Hore. Ak neholdujete vodným športom, robia aj výlety do hôr, kaňonov či k pieskovým pyramídam. Neodporúčame ísť na vlastnú päsť na akúkoľvek túru, pretože táto krajina má veľa oblastí ktoré ešte nie sú odmínované a vstup do lesov je len na vlastné nebezpečie.

Rýchle oboznámenie s krajinou

Cesty sú nevyspytateľné

Nasledovný cieľ je Boračko jezero na pol ceste medzi Sarajevom a Mostarom. Navigácia nás nádherne vedie po miestnych cestách bez diaľníc. Jazdu hornatou krajinou si maximálne užívame a počas krátkej doby sme schopný prejsť z územiami kde je teplotný rozdiel až 15ºC. Po ⅔ cesty, 50km pred cieľom sa ocitáme na šotolinovej ceste. Počas tejto tour sme už nejaké prešli, ale táto bola extrémna. Keď ani po 2km sa to nemení, sme zvážili radšej to dať obchádzkou z druhej strany aj keď to znamená ďalších 100km navyše. Ísť po tejto ceste až do cieľa, keď nevieme čo nás očakáva ďalej je trochu risk.

Pohorie Igman