Skip to content

Automatizácia aktivít

CK Knirsch 4. novembra 2016

Už dlhší čas využívam vynikajúcu službu IFTTT. Ak neviete o čom točím, je to zautomatizovanie služieb či aktivít hlavne webových služieb. Nedávno vypustila firma Microsoft konkurenciu v podobe služby FLOW. V našich končinách takto už funguje určitý čas český Integromat.

IFTTT už určitý čas využívam a je neoceniteľným pomocníkom pri vyhľadávaní chybne nacenených leteniek. Stačí sa chvíľu tomu povenovať, nastaviť podľa vašich preferencií a viac sa o nič nestarať. Všetko robí automaticky. Takto mi chodia upozorňujúce SMSky priamo na mobil chybne nacenených leteniek ešte pred tým, ako sa to dostane na facebook. Tých služieb je nastavených viac, ale toto je asi tá najdôležitejšia. Poďme sa pozrieť o čo ide.

Vo svojej podstate vykonáva úlohy na základe nastavených podmienok. Napríklad si môžete posielať notifikácie priamo na mobil, ak vo vašej oblasti hlásia na zajtra dážď. Taká blbôstka, ale šikovná. Prípadne ak vás niekto na facebooku označí na fotke, tak túto fotku Vám uloží do dropboxu. Možností je neúrekom a záleži aké služby používate a čo potrebujete.


IFTTT podporuje viac ako 320 služieb tretích strán a tak si môžete vykonať neúrekom kombinácii na zautomatizovanie aktivít. Novo predstavená služba Microsoft Flow, síce zatiaľ takéto množstvo služieb neponúka (zatiaľ 58), ale za to ide viac do hĺbky a je určená viac pre business sektor. Najmä sa zameriava na zautomatizovanie procesov medzi svojimi službami. Hlavne sa mi páči služba, ktorá vie pristupovať priamo do SQL databázy a vykonávať rôzne zápisy či čítania na základe nastavených podmienok. Toto IFTTT nepodporuje, ale zas neviem či by som zveril dáta do SQL databázy tretej strane.

Pre tzv. “amatérov” a neanglicky hovoriacich užívateľov je priam stvorená česká služba Integromat. Tá k dnešnému dňu podporuje 116 služieb. V tejto službe máte všetko “po lopate” všetko pekne vysvetlené a navyše je zapracovaná podpora našich národných služieb. Napr. každý deň vie zapisovať zostatok z banky do google zošitu. Jedinou nevýhodou je to, že pri aktívnejšom používaní budete musieť platiť túto službu. Ale i tak, ak chcete si začať automatizovať vaše činnosti, práve tu by som začal, pre oboznámenie a potom prešiel na IFTTT.

Notifikácie na mobil

Aby ste dostávali notifikácie na mobil, je nutné mať nainštalovanú aplikáciu danej služby. Všetky tri služby už majú aplikácie pre Android a pre iOS Integromat pripravuje. Nevýhodou je, že musíte byť neustále na WiFi, alebo mať dátový paušál, aby notifikácie chodili na mobil. A práve pre toto som zvolil IFTTT. Tá má ako jediná 10 bezplatných SMS správ mesačne. Niežeby som nemal dátový paušál, ale ak ste mimo EÚ (kde roamingové dáta sú stále drahé), alebo ste niekde zastrčený, že ledva Edge pokrytie je, oceníte SMS notifikácie.

Ak nebudete využívať notifikácie, tak Vás nemusí trápiť nejaká inštalácia aplikácii na telefón. Všetko sa bude vykonávať bez akéhokoľvek zásahu na základe podmienok aké ste si nastavili. Nebojte sa vyskúšať si niečo zautomatizovať. Nebojte sa toho a určite objavíte čaro týchto služieb.


Pár ďalších príkladov

– Zmena pozadia na telefónoch s Android s novými fotkami z NASA
– Ukladajte si nové kontakty v iOS do Google zošita
– Zapisovanie koľko času strávite doma, v práci a pod.
– Posielanie mailov so zoznamom TOP aplikácii ktoré sú zdarma v AppStore
– Automatické priania k narodeninám priateľom na Facebook-u
– Synchronizácia súborov medzi DropBox a FTP
– Kurzy vybraných mien na email

Prečítaj si ďalšie články

Plánovanie: Po vlastnej osi do Sakartvelo

Zatiaľ veľa ľudí má neopodstatnené obavy v naplánovaní vlastnej dovolenky, či výletu za hranice nášho štátu a radšej využijú služby cestovných kancelárii. Ale stačí chvíľa na internete a môžeš si urobiť dovolenku podľa vlastných predstáv za podstatne nižšiu cenu. My ti teraz ukážeme, ako sme si naplánovali vlastnú týždennú dovolenku v Sakartvelo.

Ideme do Revolut karty. Sleduj s nami ako si ju zaobstaráme.

Veľmi nás oslovila Curve karta s ktorou na cestách môžeme ušetriť a aj zredukovať počet kariet v našej peňaženke. Populárna je aj karta Revolut, ktorá zas ponúka iné výhody. Rozhodli sme sa, že si ju zaobstaráme.

Už iba jedna karta na cestách

Karta Curve nie je štandardná banka. Nemáš tu žiaden účet, ale rieši to, keď máš viac platobných kariet a nechceš ich zbytočne nosiť so sebou. Všetky svoje karty vieš nahradiť iba jednou. A nedávno pridali aj významnú aktualizáciu.

Príprava dokladov na cestu

Podľa toho kam cestujete potrebujete množstvo dokladov. Nevyhnutným základným dokladom je minimálne občiansky preukaz. V prípade, že cestujete mimo Schengenského priestoru (to je napríklad aj Anglicko) už potrebujete aj pas. A počet dokladov len narastá. Napr. poistenie na cestu, vodičský preukaz v prípade že idete autom, alebo si v cieli budete chcieť požičiať nejaký motorový…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram