Skip to content

Atlas Obscura: Najlepšia kniha pre cestovateľov

CK Knirsch 21. novembra 2019

Dnes máme k dispozícii najmodernejšie cestovné prostriedky. Za pár hodín sa vieme ocitnúť na opačnej strane zemegule, ale niečo tomu chýba. Nie je už čo objavovať. Každý kút planéty bol už preskúmaný a zmapovaný.

Napriek tomu sa ešte aj v súčastnosti nájde pár tajomných miest či utajených pokladov, ktoré nie sú turistom príliš známe. Tu môže človek ochutnať pocit jedinečnosti a objavovania.

Dnes už každý pozná pojmy ako Eiffelova veža, Taj Mahal, grécka Akropola. Je síce pekné vidieť tieto miesta naživo, ale dojem kazia davy turistov. Každý ich pozná z mnohých filmov či dokumentov. A keď budeš aj na mieste, ten jedinečný moment sa nedostaví. Tu na rad prichádza projekt Atlas Obscura.

Niečo o webe Atlas Obscura

Toto nie je klasická cestovateľská stránka s prefláknutými miestami o ktorých sa píše v každom sprievodcovi. Je to presný opak. Zakladatelia sa snažili nájsť zaujímavé miesta o ktorých sa vôbec nepíše. Neskôr sa k nim pridalo tisíce ľudí, ktorí pridali tiež svoje tipy.

Internetová stránka a aj táto kniha je kabinetom kurióznych miest, ktoré majú v ľuďoch vyvolať údiv a túžbu po dobrodružstve. Mnohé miesta nie sú ani turistickými cieľmi a niektoré miesta sú veľmi ďaleko od civilizácie, alebo tak hlboko pod povrchom zeme, že tieto miesta sa podarí navštíviť len vyvoleným.

Webová stránka Atlas Obscura neustále rastie a asi nikdy nebude kompletná. A ak aj ty poznáš nejaké kuriózne miesto, skús ho pridať a možno práve tvoje miesto sa objaví v ďalšom vydaní knihy.

Táto kniha je rovnako kuriózna a fascinujúca ako svet, ktorý nás obklopuje

David Grann / autor knihy The Lost City of Z: A Tale of Deadly Obsession in the Amazon

Kniha Atlas Obscura

Táto 480 stránková vyšla v originále už v roku 2016, ale až o dva roky neskôr bola preložená do češtiny a uvedená na trh. Kniha je rozdelená do sekcií podľa svetadielov a následne podľa jednotlivých oblastí. Jednoducho a rýchlo si tak nájdeš oblasť ktorá ťa zaujíma a prípadne sa chystáš vycestovať.

V úplnom závere knihy sú dva typy registrov. Jeden klasický menný a druhý zas tématický. Ak si zaťažený napríklad na knižnice alebo cintoríny, tak aj podľa takejto témy si nájdeš svoje neobvyklé miesta.

Kniha obsahuje až 600 kuriozít. Každé miesto sprevádza krátka popiska s miestom a presnými GPS súradnicami. Atlas je taktiež bohato doplnený o autentické fotografie z konkrétnych miest.

Pokrytie

Aj keď sa autori posnažili obsiahnúť celý svet, boli nútení vybrať z každej oblasti to najlepšie. A môžeme potvrdiť, že sa im to podarilo. Každý si dôjde na svoje. Či ťa zaujíma architektúra, ľudské výtvory či prírodne scenérie. Niektoré miesta spája silný príbeh a o to intenzívnejšia je návšteva konkrétneho miesta.

Žiadna kniha takéhoto druhu nikdy nebude dokonalá. Aj tu nám chýba oblasť Kaukazu ako: Arménsko, Azerbajdžan a Gruzínsko. Prípadne veľmi slabo je tiež pokrytý Balkán. Výhodou je, že ich webová stránka perfektne dopĺňa to, čo chýba v knihe.

Prečo si kúpiť knihu Atlas Obscura?

Povieš si, načo budem dávať viac ako 30,- € za knihu, keď to je obsah vo väčšom rozsahu na internete? Predovšetkým online verzia je k dispozícii len v angličtine, čo môže niekomu padnúť vhod. V druhom rade, kniha nekopíruje presne obsah webu. A po tretie je to lepší zážitok si pohodlne listovať knihou a nevyhľadávať informácie na stránke. Práve naopak. Kniha perfektne dopĺňa webovú stránku.

Pomohla nám?

Pred tým, ako sme si zaobstarali knihu Atlas Obscura, využívali sme pred každou našou cestou služby tejto stránky. Vždy sme našli niečo zaujímavého.

Bez Atlas Obscura by sme asi nikdy nenavštívili Kryštálový palác v Madride, Lekárske múzeum vo Viedni, Nemocnicu v skale v Budapešti, jedno z najkrajších kníhkupectiev na svete v Bukurešti, srbské Colorado, Nukleárny bunker v Bosne a Hercegovine, ostrov Burano v Benátkach, mauzóleum na vrchole hôr v Čiernej Hore či veselý cintorín v Rumunsku…. je toho naozaj veľa.

Perfektný darček

Kniha Atlas Obscura je perfektným darčekom pre každého, kto aspoň trochu cestuje. Stačí aj na dovolenku do Chorvátska. Momentálne je pre Chorvátsko zverejnených 55 zaujímavých miest. Kniha možno niekoho inšpiruje pre návštevu ďalších miest.

K dispozícii je aj detská verzia knihy Atlas Obscura. Aj keď veľmi ju nepovažujeme určenú pre deti, ale skôr pre začínajúcich cestovateľov. V tejto detskej ilustrovanej knihe nájdeš 100 úchvatných miest v 47 krajinách sveta.

Myslel som, že už som videl väčšinu zaujímavých miest sveta. Atlas Obscura mi ukázal, ako veľmi som sa mýlil…

Radosť čítať znova a znova

Neil Gaiman

Vyšlo druhé vydanie

Počas písania článku sme zistili, že 15.10.2019 vyšlo druhé inovované vydanie v ktorom je viac ako 100 nových miest, desiatkami nových fotografií a dvoma špeciálnymi sekciami. Dvanásť sprievodcov mestami: Berlín, Budapešť, Buenos Aires, Káhira, Londýn, Los Angeles, Mexico City, Moskva, New York, Paríž, Šanghaj a Tokia. A druhý bonus je skladacia mapa s vyznačenými bodmi pre dokonalý výlet okolo sveta.

Ak chceš nové vydanie, už je v predaji, ale len v angličtine. Kým bude lokalizácia, zas to budú aspoň dva roky do vydania českej verzie. Ak vôbec lokalizácia bude.

Bohužiaľ aj v druhom vydaní nám chýbajú miesta, ktoré nám chýbali v prvom vydaní. Ak si už hrdým majiteľom prvého vydania, veľmi sa ti ani neoplatí investovať do inovovaného vydania.

Ďalšie zdroje

Projekt Atlas Obscura má aj svoj YouTube kanál so 79 tisícmi odberateľmi ,kde sa nachádza viac ako 160 videí. Každé jedno video ti povie viac ako niekoľko slov z knihy či zo stránky. Ak ťa doteraz nič norzhýbalo k návšteve jedného zujímaveho miesta, tak videá tak urobia určite. Aj nasledujúce video nás “donútilo” stráviť dovolenku v Rumunsku.

Prečítaj si ďalšie články

Sledujte s nami zatmenie slnka

Väčšina z vás sa asi nenachádza na území USA, ale napriek tomu môžete s nami sledovať úplne zatmenie slnka. Aj tak by ste to už nestihli. Tento úchvatný jav naživo streamuje NASA cez Facebook a YouTube kanál.

Ultimate Lens Hood: fotenie cez sklo je hračkou

Koľkokrát si sa pokúsil urobiť fotografiu cez sklo, ale nakoniec bola nepoužiteľná kvôli nechceným odrazom alebo osvetleniu? S týmto sa potýkame aj my, najmä v múzeach, pri úchvatných vyhliadkach z mrakodrapov, alebo čo i len obyčajný snímok cez okno lietadla. Veľmi dlho musíš hľadať ten správny uhol, aby si mal ako tak použiteľnú fotografiu bez…

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Bezplatná Curve karta: Keď jedna karta vládne všetkým

Od marca tohto roka bola spustená podpora kariet Curve aj pre Slovensko. Nevieš o čo ide? Tak čítaj ďalej.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram