11. júla 2016

Aplikácie so sebou na dovolenku

Telefón so sebou neustále berieme všade a určite aj na dovolenku. Slúži nám, keď už na nič iné, tak ak fotoaparát, či hracia konzola pre deti na dlhej ceste.

Prečo ho však nevyužiť aj k potrebnejším činnostiam, keď dnešné moderné telefóny sú na to priam stvorené a ponúkajú cez svoje obchody množstvo bezplatných aplikácii.

Zameriame sa hlavne na užitočné aplikácie, ktoré ku svojej prevádzke nepotrebujú internet. To oceníte hlavne v zahraničí, kde mobilné dáta sú drahé a žiadna voľná WiFi sieť nie je k dispozícii.


Navigácia

Po viacerých vystriedaných aplikáciach sa mi nakoniec najviac osvedčila HERE Maps. Spĺňa všetko čo od nej očakávam a hlavne nezaberá toľko drahocenného miesta v telefóne. Totiž pre offline režim, si vyberiete iba krajiny ktoré potrebujete a v prípade väčších krajín, Vám ponúkne na stiahnutie buď celý štát, alebo jednotlivé regióny.

Samotná aplikácia aj keď ma preddefinovaný režim pre automobilovú navigáciu, môžete ju aj využiť aj pre chôdzu a hlavne na čo to využívam pre orientáciu v meste.


Kombinujem to s aplikáciou Google Maps, len tu nesmiem zabudnúť si daný výrez mapy kam cestujem vopred uložiť. Ten sa totiž uchováva v offline režime iba 29 dní. Prípadne si ho môžem v dosahu WiFi siete zaktualizovať. Google Maps trochu viac preferujem, pretože pri plánovaní cesty, si vopred ukladám Google miesta do obľúbených miest na počítači pod svoje konto, a to isté mám potom k dispozícii aj na telefóne.

Mapy
Price: Free


Dorozumenie sa v zahraničí

Je dosť veľa krajín kde sa angličtinou alebo nemčinou nedohovoríte. Napr. na severe Talianska v odľahlejších oblastiach môžete mať problém a takisto som mal problém keď v dosť veľkom albánskom meste Shkodër, som sa nedohovoril. My na obsluhu v kaviarni anglicky, nemecky, maďarsky a on nič. Iba albánsky alebo francúzsky. Vtedy som sa pripojil na najbližšiu voľnú WiFi sieť a pomocou Google Translator som si pomohol. Našťastie nedávno Google vydal túto aplikáciu aj s tým, že si môžete jednotlivé jazyky stiahnuť pre offline použitie. Len pre istotu sa mi tu nachádza vždy spomenutá angličtina a nemčina a vždy operatívne si stiahnem aj jazykový balíček krajiny do ktorej cestujem. cca 100MB pre jeden balík nie je tak veľa.

Google Translate
Price: Free
Prekladač Google
Price: Free


Ubytovanie

Pre ubytovanie používam hlavne dve aplikácie: Booking.com a AirBnB. Síce tieto aplikácie neposkytujú offline režim, ale keď sa potrebujete súrne ubytovať, vždy tu nájdete zaujímave ponuky. Navyše obe aplikácie podporujú generovanie lístkov do aplikácie Wallet, kde si tieto lístky uložím.

V aplikácii Booking.com si ale môžete uložiť do offline režimu sprievodcu mestom, kde budete ubytovaný, a je vždy dostupný. Síce nie je to bohvie čo za kvalitu, ale postačí na základnú orientáciu.


Cestovanie

Na letenky nič extra nepoužívam, len aplikácie leteckých spoločností, od ktorých mám letenky. Je to hlavne zas kvôli elektronickým lístkom do elektronickej peňaženky Wallet. Jedinou navyše aplikáciou je Uber, ale tu využívam aj doma.

Potom si vždy zistím, aká je v cieli najvýhodnejšia doprava a na základe toho si nainštalujem príslušné aplikácie. Napr. pre Londýn offline mapu metra, pre Benátky mapu lodnej dopravy a pre Atény to neriešim (ultra lacné taxi).

Uber
Price: Free
Uber
Price: Free

Ostatné aplikácie

ejaké extra cestovateľské aplikácie neriešim ako pre organizáciu času, zápisnik atď. Jedine DropBox, pre odzálohovanie fotografií do cloudu, keď už je k dispozícii WiFi. Bez ostatku sa zaobídem.


Tip:
nedávno som narazil na mobilnú aplikáciu cewe fotosvet, od spoločnosti produkujúca fotoknihy. Zaujala ma hlavne pre jednú funkcionalitu, ale zas musíte mať pripojenie na internet. Môžete domov poslať personalizovanú pohľadnicu (s Vami odfotenou fotkou), pozdravom, podpisom a dokonca si viete prispôsobiť aj poštovú známku. Celá táto sranda stojí 2.59,- €. Určite na najbližšom výlete odskúšam!

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Zatiaľ nehodnotené)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.