Skip to content

Ako znížiť cenu letenky viac ako o polovicu?

CK Knirsch 7. marca 2017

Nejedná sa o žiaden podvod, len o šikovnosť a znalosť systémov. Je viacero možností ako si môžete znížiť cenu letenky a nemusí vás to stáť nič.

Akcie

Najjednoduchšie ako sa dopracovať k lacným letenkám je využívanie akcií. Tých je neúrekom. Stačí sledovať vybrané stránky ktoré sa týmto zaoberajú a “naplniť” si RSS čítačku. Prípadne sledovať ich stránky na facebooku a nastaviť si aj upozorňovanie na príspevky.

Letenky v RSS

Stačí si príslušnými stránkami naplniť RSS čítačku a tak mať všetky ponuky pokope.

Chyby

Ďalšou kapitolou sú chybne nacenené letenky od leteckých spoločností alebo priamo ich predajcov. Stane sa, že vynechajú jednu číslovku, či nechtiac posunú desatinnú čiarku a výborná cena je na svete. Ak na toto narazíte, treba sa veľmi rýchlo rozhodovať pre zakúpenie, pretože v priebehu pár minút to môže byť opravené alebo vypredané. Napriek tomu, že sa vám podarilo si takúto letenku zakúpiť, ešte nemáte vyhrané. Je možné že vám to predajca stornuje a vráti vám peniaze, alebo v lepšom prípade vám to potvrdí. Každopádne nič nestratíte a treba skúšať. Raz sa vám to podarí.
TIP: Pravidelne aktualizovaný zoznam chybne nacenených leteniek sme pripravili aj u nás.

Chybne nacenená letenka

Chybne nacenená letenka. Za necelých 200€ do Indie z Viedne? Neskutočná cena! Treba reagovať ihneď.

Open Jaw letenky

Ani v tomto sa neskrýva žiaden trik, len vaše prispôsobenie. Sú to letenky pre cesty ktoré končia a začínajú na inom letisku. V rezervačných systémoch sa to označuje ako Multi-city. Dajme tomu, že chcete letieť do Milána z Bratislavy. Letenka vás vyjde približne 50,- €, ale ak si dáte odlet z Bratislavy a prílet do Budapešti cena už môže byť na úrovni 35,- €. Len si treba zrátať či sa vám to oplatí z hľadiska financií a času. Aj druhá možnosť, pre blízkosť Viedenského letiska, kam sa dostanete s autobusovými dopravcami za 1,- €. Do cieľa môže letieť jednou spoločnosťou z Bratislavy (RyanAir) a druhou zas z Milána do Viedne (napr. EasyJet). Treba kombinovať a pozerať sa ako to je najlacnejšie.

To isté sa dá riešiť aj pri prestupoch. Napríklad plánujeme letenky do Marrákešu. Priamo sa z Bratislavy nedostaneme, jedine z Viedne, ale je to drahé. Už ostávajú len prestupy. Pri zbežnom pohľade na mapu leteckých liniek RyanAir zistíme, že sa dá letieť prestupmi v Brusseli, Paríži, Londýne, Miláne, Madride a Barcelone. Neostáva nič iné, ako len kombinovať cestu tam aj späť a pozerať letenky na jednotlivé smery. Cesta tam môže byť cez Brussel a cesta späť Miláno. Ak si do toho “zatiahnete” ešte letisko Schwechat máte neúrekom kombinácii a veľkú šancu sa dostať sa na prijateľnú cenu.

Veľkú váhu do toho ešte pridáva prestup, či je iba pár hodinový alebo dvoj dňový. To potom treba zaratáť do toho ešte ubytovanie a ďalšie veci, ale zas máte oživenú dovolenku o ďalšie destinácie.

Open Jaw letenky

Nádherný príklad Open Jaw letenky za super cenovku. Len si treba zarátať aj dopravu do Moskvy a z Edinburghu

Fuel dumping

Toto už letecké spoločnosti neradi vidia, ale v drvivej väčšine to akceptujú. Jednoducho sa dá povedať, že ide o vypustenie palivových príplatkov z ceny letenky. V súčasnej dobe je to 90% ceny letenky a bol stvorený za účelom dynamickej zmeny ceny leteniek. Občas sa môže stať, že palivový príplatok bude zle vyrátaný alebo celkom vypustený. Aby ste došli do tejto problematiky, je to veľa hodín strávených za počítačom a ani to neznamená úspech. Zas ale môžete letieť z Prahy do New York cca za 75,- € (Nie je to pravidlo!) Aj keď sme sa ako tak oboznámili s touto problematikou, zistili sme nasledovné veci:
– Netreba rátať s tým, že “hacknete” low costové letenky
– Neoplatí sa to vôbec na krátke lety (do 5-6 hodín), čiže všetky európske. Skôr ak chcete letieť do Ázie, Ameriky, Austrálie, kde letenky sa pohybujú bežne od 600,- € vyššie
– “Hackovaním” strávite mnoho času a niekedy je úspora iba na úrovni 100 – 200,- €
– Radšej si treba počkať na nejakú chybne nacenenú letenku

Napíšte, či chcete viac popísať o problematike Fuel Dumpingu, ale dá sa toho veľmi veľa nájsť už na internete.

Fuel Dumping

Príklad jednej takej letenky. Všimnite si posledného letu, ktorý síce zakúpite, ale už ho absolvovať nemusíte. To zrazí cenu letenku na túto super cenu.

Prečítaj si ďalšie články

Zabezpečujeme dovolenku v Maroku

Ako ste si mohli prečítať v predchádzajúcom článku, kúpa leteniek nie je nič hrozné a pri troche plánovania sa dá vyskladať zaujímava kombinácia s ešte zaujímavejším cieľom. V ďalšej časti si zabezpečíme ubytovanie a presuny.

Kde hľadať tipy na veľmi lacné letenky?

Letenka za cenu lístka na MHD, či lístka na vlak? Netreba byť extra géniom ani guru v oblasti vyhľadávania a aj ty si môžeš zakúpiť letenky za smiešnu cenu.

Letenky sa dajú ešte lacnejšie

V jednom z minulých článkov sme sa pozreli kde sa dajú vyhľadávať a kde striehnúť na lacné letenky. No keď Vám poviem, že tieto letenky sa dajú zakúpiť ešte lacnejšie, uveríte? I ja som tomu neveril, kým som si to neotestoval.

Ako sledovať naše extra lacné tipy na letenky?

Tento rok sme sprístupnili viacero možností ako sledovať tipy na lacné letenky. Keď sa na ne pozriete, je to lákavá cena, ale veľmi málo je ich z našich okolitých letísk ako Bratislava, Viedeň či Budapešť. Pozrite sa na to, že to nie je veľkou prekážkou.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram