Skip to content

Ako nakúpiť letenky u Vanilla Sky?

CK Knirsch 28. januára 2019

Táto regionálna letecká spoločnosť má základňu v Natakhtari blízko Tbilisi v Gruzínsku. Pre svoju veľmi priaznivú cenu za let a exkluzívne ciele, je problémom v sezóne zakúpiť letenky.

Prečo sú letenky tak rýchlo vypredané?

Vanilla Sky lieta predovšetkým do pohoria Kaukazu na severe krajiny z Kutaisi a Natkhtari (30km od Tbilisi). A pribudla aj linka medzi Tbilisi a Batumi. Trasa po zemi je veľmi dlhá a náročná. Lietadlom to zvládneš za hodinu.

Lieta sa malým 15 miestnym lietadlom českej výroby Let L-410UVP-E Turbolet. Za takúto jednosmernú letenku dáš od 14€ do 32€ podľa miesta odletu. Keďže sa nelieta vo vo veľkých výškach, máš väčšinu Gruzínska ako na dlani. A zážitkom sú prelety tesne nad končiarmi pohoria Kaukazu. Tam kde svojou výškou naše Vysoké Tatry končia, tak Kaukaz len začína. Ich končiare začínajú niekde na 3000 metroch nad morom a končia s Mount Shkhara (5193 metrov).

Lietadlo nijako neodsleduješ na flightradar24.com, nemá potrebné sledovacie zariadenie. A navyše sa lieta iba za dobrého počasia. Pilot musí mať celého letu vizuálny kontakt s pevninou.

Dostupnosť leteniek

Pri Vanilla Sky sa nedá nejako plánovať nákup ani program veľmi dopredu. Letenky sú dostupné vždy iba na mesiac dopredu a uverejňujú ich vždy predchádzajúci mesiac. A je to individuálne kedy to bude. Napr. 15.11.2018 uverejnili letenky na december 2018, 10.12.2018 na január 2019 a na február 2019 až 25.01.2019. Bohužiaľ nemajú žiaden fixný oznam.

Keď sa ich budeš snažiť kontaktovať mailom alebo cez Facebook, konkrétneho termínu sa nedočkáš, iba univerzálnej odpovede, že máš sledovať ich profil alebo stránku.

Stále kontroluj

Na informácie na Facebooku sa netreba spoliehať, lebo letenky nekúpiš. My sme si kúpili letenky už 25.01.2019, ale ani 4 dni po uvoľnení leteniek nie je na ich profile žiaden oznam.

Kúpa leteniek

Ďalšou nevýhodou je, že cez jednoduchý formulár na webe sa nedá kúpiť naraz viac ako 4 letenky. To naštve, najmä keď letíte viacerí. Tŕpnuť, či sa nevypredá náhodou zbytok leteniek, kým vypíšeš požadované údaje.

Všetko je v angličtine, jedine keď dôjde ku plateniu, tak platobná brána je v Gruzínčine. Ale jednoducho si domyslíš, kam máš zadať číslo karty, platnosť karty a bezpečnostný kód. A potvrdzuješ vždy tlačidlom čo je napravo 🙂

Vanilla Sky
Aj keď je to v gruzínčine, asi vieš, kde čo vypísať.

Letenky sú ešte v zásobe

Z praktickej skúsenosti vieme povedať, že Vanilla Sky neuvoľnuje pre online objednávanie všetky letenky, ale na každý smer iba 8ks. Ostatok si necháva v rezerve pre priamy predaj na mieste. My sme ich potrebovali pre plánovaný výlet až 11ks! Stačí zavolať priamo na letisko v pracovný čas a ak sú k dispozícii letenky, uvoľnia ti ešte potrebný počet.

Zabudni na pravidlá

Čo je výhodou Vanilla Sky, že sa neriadia pravidlami ako drvivá väčšina leteckých spoločností. Letenku môžeš zrušiť do 72 hodín pred odletom a celá suma ti bude vrátená na kartu.

Akonáhle máš kúpené letenky, nemusíš robiť žiadny online checkin. Stačí si vytlačiť potvrdzujúci email. Nič viac!

Vanilla Sky
Letenky úspešne kúpené!

V cene letenky máš aj bezplatný odvoz z centra Tbilisi na letisko. Preprava je zabezpečovaná maršrutkou a odchádza 105 minút pred plánovaným odletom. A preprava batožiny do hmotnosti 15kg je samozrejmosťou.

Aj keď máš letenku, ešte neznamená že poletíš

Ako sme spomenuli už vyššie, pilot neustále musí mať vizuálny kontakt s pevninou. V prípade veľkej oblačnosti alebo silného vetra sa let môže posunúť, alebo vôbec nebude uskutočnený. To ti vrátia peniaze a bye bye 🙁

Ďalšie informácie doplníme po absolvovaní

O necelý mesiac letíme do Gruzínska a tešíme sa na zážitok. Máme zakúpených 11 leteniek z 15 možných, tak dúfame že to bude súkromný VIP let a poletíme. Ďalšie skúsenosti s touto leteckou spoločnosťou po návrate aktualizujeme.

Doplnenie

Ako to celé dopadlo, je možné si prečítať v tejto časti.

Vanilla Sky, odlet

Prečítaj si ďalšie články

Ako lacnejšie kúpiť lístok na vlak

Raz za čas chodíme na služobnú cestu do Košíc alebo do Prahy. Rozumne a pohodlne sa sem dostať, je okrem auta, ešte vlakom. Ale sami sme boli zhrození, aké ceny pýtajú.

Víza do Indie len za $10

India ponúka cestujúcim získať víza potrebné pre vstup do krajiny v určitom období len za $10. Víza do Indie sa dajú získať veľmi jednoducho.

Ako na lacné letenky?

Prvé a základné pravidlo je, že sa nemôžete očakávať lacné letenky v termíne v ktorom Vám to vyhovuje, to sa málokedy stane, ale ak chcete lacno cestovať, vy sa musíte prispôsobiť cenám.

Automatizácia aktivít

Už dlhší čas využívam vynikajúcu službu IFTTT. Ak neviete o čom točím, je to zautomatizovanie služieb či aktivít hlavne webových služieb. Nedávno vypustila firma Microsoft konkurenciu v podobe služby FLOW. V našich končinách takto už funguje určitý čas český Integromat.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram