Skip to content

15. decembra 2015

Ako na správnu a čistú inštaláciu Windows

Mnohí zákaznici si nechávajú ku mne inštalovať a preinštalovávať počítače. Dlho som skúmal prečo je tomu tak a porovnával, ako ostatní inštalujú. Všetkým to inštalujem tak, ako keby som sám sebe inštaloval a prípadne donastavoval a doinštalovával veci podľa prianí. Je to v celku jednoduché.

Samozrejme je rozdiel, či sa inštaluje Windows alebo Mac OS X. Mac OS X ponechám stranou, lebo to je úplne triviálne a zvládne to aj analfabet. Na tom je postavená filozofia Apple.

Pred samotnou inštaláciou zazálohujem dáta, a to nechávam v drtivej väčšine na zákaznikovi, pretože on sám najlepšie vie, kde čo má uložené. Prípadne, keď nemá možnosť si to odzálohovať na externé médium, zazálohujem mu to ja dočasne s tým, že si to musí nahrať všetko do jedného adresára. Ten stačí potom prekopírovať.

Osobne sám neopravujem a nehľadám chyby vo Windows, pretože to je dlhšia cesta s neistým výsledkom. Jednoduchšie je preformátovať disk a pustiť čistú inštaláciu. Tá trvá podľa konfigurácie počítača o operačného systému od 30 minút do hodiny. Ale to je len samotná inštalácia. Po tomto najjednoduchších krokoch nasleduje dlhá a otravná činnosť. Tou sú samotné aktualizácie. Pustím Windows Update a všetko čo nájde systém nechám nainštalovať. Nasleduje reštart PC a stále dookola, kým už nie je k dispozícii vôbec nič.

Control Panel Windows 10

Inštalácia ovládačov k hardware

Moderné operačné systémy od Windows 8 a vyššie, vedia už sami 90% ovládačov nainštalovať sami bez zásahu užívateľa. Ostatných 10% je väčšino netypický hardware od nejakých menších výrobcov. Tu sa držím jednej zásady. Nikdy, ale nikdy nepoužívam ovládače ktoré k tomu boli dodané na nejakom nosiči. Je to z dôvodu, že už keď to pribalovali boli neaktuálne a preto vždy najnovšie hľadám na stránkach výrobcu. To isté sa týka aj tlačiarní. V prípade, že nenájdete ovládače pre danú verziu operačného systému, stačí hľadať o verziu nižšie. Napr. ovládače pre Windows 10 sú v pohode kompatibilné s ovládačmi vydaných pre Windows 8/8.1 prípadne pre Windows 7.

Device Manager
Inštalácia samotných aplikácii

Keby som nechal len samotný Windows, tak dokopy v ňom veľa neurobíte. Užívatelia vyžadujú minimálne nejaký kancelársky balík, prehrávač multimédií, alternatívny prehliadač, proste väčšinu na čo bolo zvyknutí. Preto inštalujem na každý počítač dodatočne nasledovné veci.

– Adobe Acrobat Reader – prehliadač PDF súborov. Tu si treba dať pozor pri sťahovaní inštalačného súboru zo stránky. Výrobca ponúka defaultne k tomu buď prehliadač Google Chrome, skúšobnú verziu McAfee antivírusu a iné. Stačí odškrtnúť túto voľbu.
link: www.adobe.com

– WinRar – aj keď v skúšobnej verzii ale funguje aj po uplynutí skúšobnej verzie, ale neskrýva žiaden dodatočný software ktorý by sa s ním inštaloval. Je mnoho alternatív, ale tento sa mi osvedčil najviac.
link: www.rarsoft.com

– IrfanView – freewarový prehliadač obrázkov. Tu si občas treba dať pozor pri inštalácii, či nemáte preddefinovanú voľbu na inštaláciu nejakého ďalšieho software. Výhodou je, že je to malý, nenáročný prehliadač všemožného formátu. Dodatočne doinštalujem ešte príslušný jazykový súbor a všetky plug-iny, ktoré sú na stránkach samostatne k dispozícii.
link: www.irfanview.com

– Kancelársky balík – tu je skôr na výber, či použiť komerčný Microsoft Office, alebo freewarové riešenie. Z freewerového riešenia inštalujem Open Office, pretože je lokalizovaný, dobrá podpora Microsoft formátov a nie až také veľké rozdiely v prostredí v porovnaní s Microsoft Office. Keď už nainštalujete Microsoft Office, po inštalácii treba spustiť nejaký program, napr. Microsoft Word a odškrtnúť aktualizácie. Následne Windows Update už vyhľadáva aktualizácie aj pre Office a treba zas zopakovať kroky s aktualizáciami ako som opisoval vyššie.
link: www.openoffice.org

– Media Player Classic – Home Cinema – nieže by neexistoval priamo vo Windows prehrávač videí, ale jeho možnosti sú veľmi obmedzené. Už len to mi vadí, že nemá podporu tituliek. Preto siaham po tomto prehrávači. Vychádza zo zdrojového kódu staršieho Windows prehrávača, čo na dizajne badať, ale len čo sa vojde do nastavení, tak je toho nepreberné množstvo. Bez dodatočných inštalácií podporuje veľké množstvo formátov a samozrejme aj externé titulky. Je to asi najlepší prehrávač, čo môže byť. Po inštalácii ho nastavím ako východzí prehrávač pre audio/video súbory.
link: www.mpc-hc.org

Media Player Home Cinema - Settings
– Alternatívny browser – štandardne nainštalujem Mozilla Firefox, ale ak zákaznik vyžaduje niečo iné, nainštalujem podľa požiadavok. Daný prehliadač prednastavím ako defaultný.

Z programov to je asi všetko, nič viac netreba, to by už bolo aj na škodu.

Skryté dodatočné aplikácie

– Antivírus – neinštalujem vôbec žiaden. Od Windows 8 je už štandardne v systéme Windows Defender. Do Windows 7 je možné ho zadarmo doinštalovať. V porovnaní s ostatnými antivírusovými riešeniami je úplne konkurencie schopný. Prečo teda kupovať niečo a inštalovať dodatočne, keď to je v základe?

– Adobe Flash – aj keď jeho využiteľnosť končí, stále je dosť stránok ktoré vyžadujú tento plugin. Radšej ho nainštalujem, ako keby si zákaznik mal doinštalovať s ním ďalší “bordel” do počítača.
link: www.adobe.com

– Java – to isté čo je spomenuté pri Adobe Flash. Ešte stále sa nájdu aplikácie alebo riešenia, ktoré toto vyžadujú.
link: www.java.com

A po spätnom nahraní záloh, odovzdávam v tomto stave odovzdávam počítač/notebook. Nič navyše tam nie je, a za to všetko potrebné. Áno, môžete namietať, že tam chýba nejaký komunikátor, obvykle Skype, ale to už málo ľudí využíva a dá sa použiť aj online riešenie bez potrebnej inštalácie. To isté sa týka editoru fotiek. Irfanview zvládne základy, Gimp je pre väčšinu nezrozumiteľný, a kto chce si nainštaluje väčšinou Zoner Photo Studio.

Predpokladám, že práve kvôli čistote a aktuálnosti operačného systému, si ma ľudia vyhľadajú a nechajú si ho nainštalovať. Väčšinou to je robota na 8 – 10 hodín a ak to nezvládate sami, môžete ma kontaktovať a ja ho preinštalujem.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Zatiaľ nehodnotené)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

CK Knirsch

Hlavný organizátor všetkých zájazdov. Bez neho to jednoducho nejde. Naplánuje všetko, Od nápadu až po realizáciu. Nájde vhodné letenky, ubytovanie a naplánuje celý program. S ním sa jednoducho nenudíte. Čím bláznivejšie, tým lepšie.