Skip to content

24. júla 2018

Ako na online check-in u WizzAir?

Letenky sú dnes lacnejšie ako lístok na vlak z Bratislavy do Popradu. Na druhej strane sa snažia letecké spoločnosti zarobiť na vašej nevedomosti alebo nepozornosti, pretože kúpou samotnej letenky to nekončí. Tam to ešte len začína, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Stačí len pozorne všetko čítať.

Konečná cena

Dnes už nezažijete prekvapenie pri kupovaní leteniek nepríjemné prekvapenie v prípade skrytých dodatočných platieb za palivový či letiskový príplatok. Už je povinnosť uvádzať ceny leteniek vrátane všetkých poplatkov. Ak si zakúpite letenku za 5,- €, je to už konečná cena. Viac už nebudete platiť. Jedine,…. !

Online check-in

Letecké spoločnosti si dnes nechajú zaplatiť za všetok nadštandard a vymýšľajú riešenia s čím ešte dôjdu. V základe máte iba príručnú batožinu ktorá bude uložená s veľkou pravdepodobnosťou do podpalubia, náhodne pridelené sedadlo, čas kedy vytvoriť bezplatný check-in. Toto sú veci za ktoré chce letecká spoločnosť doplatok, ale nemusíte ich platiť, ak budete pozorne čítať.

Kedy vykonať bezplatný check-in?

Pri leteckej spoločnosti WizzAir máte možnosť bezplatný check-in vykonať najskôr 48 hodín pred odletom, ak ste si nekúpili konkrétne miesta a najneskôr 3 hodiny pred odletom. A ak neletíte na viac ako 15 dní, zároveň je možné vykonať online check-in na spiatočný let. Skôr túto činnosť nemôžete vykonať bez kúpenia konkrétnych vybraných miest.

Checkin WizzAir
Ako vidíte, na bezplatný check-in treba ešte počkať 9 hodín.

Výber sedadiel

Túto možnosť vám stránky ponúkajú pred stanoveným časom pre bezplatný check-in. Ak predsa chcete sedieť vedľa seba, budete si musieť doplatiť. Cena nie je fixná a záleží od dopytu a konkrétneho letu. Podľa cenníka sa môže cena pohybovať od 1,- € do 50,- € za jeden let za pasažiera.

Ak máte naraz zakúpené letenky je veľká pravdepodobnosť, že budete sedieť vedľa seba alebo v blízkosti ak sú takéto voľné miesta (toto neplatí pre RyanAir). Osobne na tomto nebazírujeme, dokonca už s nami cestovali aj 10 ročné deti a vôbec im nevadilo, že sedeli mimo. Mobil so slúchadlami to na ten let porieši. Aj tak s týmito spoločnosťami sa neletí viac ako 3 hodiny.

Batožina

Toto je kapitola sama o sebe. V cene máte iba jednu príručnú batožinu o rozmeroch 55x40x23cm s hmotnosťou do 10kg.* Táto batožina vám môže byť odobraná tesne pred nástupom do lietadla a bude umiestnená počas letu do podpalubia. Bez patričného doplatenia, nemáte nárok na ďalšiu batožinu. Ak sa naučíte aj na dva týždne sa pobaliť do tohto rozmeru, určite oceníte cestovanie na ľahko. Žiadne skoršie príchody pred odletom na odbavenie batožiny, žiadne čakanie na batožinu po prílete, ľahký presun na ubytovanie. Skúste to a dáte nám za pravdu.

*Aktualizácia 15.10.2018

Od 01.11.2018 mení spoločnosť pravidla pre príručnú batožinu. Zadarmo máte príručnú batožinu o rozmeroch 40x30x20cm s 10kg. S WizzAir Priority si môžete na palubu so sebou zobrať aj kufor na klieskách s rozmermi 55x40x23cm. Cena tejto služby sa pohybuje od 5,- € do 12,- € za jeden let pri online zakúpení.

Pár tipov na batožinu

– Namiesto škrupinového kufra si zoberte radšej ruksak. Máte menšiu pravdepodobnosť, že vaša batožina bude tesne pred nástupom do lietadla umiestnená do podpalubia
– Rozmery a hmotnosť je možné mierne prekročiť. Na 90% to nekontrolujú. A ak si beriete ruksak ktorý nemá pevnú konštrukciu, tak v prípade kontroly rozmerov ho viete stlačiť v konštrukcii do požadovaných rozmerov. To v prípade škrupinového kufra neurobíte. A áno, do rozmeru sa rátajú aj kolieska a rukoväť.
– Ak napriek tomu vám označia batožinu na umiestnenie do podpalubia, stačí povedať že v tom máte drahú elektroniku. Radšej vám tu batožinu nechajú, akoby to museli preplácať v prípade poškodenia. Podľa toho kam cestujeme, vždy nosíme so sebou zrkadlovku s objektívmi alebo notebook.

Ak potrebujete veľkú batožinu, môžete za ňu zaplatiť viac ako za samotnú letenku. Cena sa môže pohybovať za 20kg od 14,- € až do 70,- € a za 30kg od 19,- € až do 86,- €. Čo je celkom dosť. Navyše je potrebné byť na letisku podstatne skôr, aby ste najprv odbavili veľkú batožinu.

Vyhnite sa zbytočnému odbavovaniu batožiny a cestuje na ľahko. Ušetríte čas aj peniaze.

Prioritný nástup

Toto je asi najnezmyselnejšia služba. Tá vám vôbec nezaručuje prednostnú bezpečnostnú kontrolu, ale iba prioritný nástup do lietadla. Akoby ste si mohli vybrať lepšie miesto na sedenie :). Proste iba nastúpite skôr. To si radšej v kľude posedíme v letištnej hale na káve napríklad. WizzAir vám ešte k prednostnému nástupu zaručuje, že príručná batožina vám nebude odobratá do podpalubia a môžete si zobrať plus ďalšiu batožinu o rozmeroch 40x30x18cm.

Ako sa vyhnúť všetkým poplatkom u WizzAir?

Všetky tieto ponúkané služby nemusíte vôbec kupovať ak ich nepotrebujete. Len občas treba na stránke pohľadať kde je tlačidlo pre preskočenie daného kroku, či pre odmietnutie danej služby. Určite ho nájdete.

Checkin WizzAir
Keď nastane ten správny čas, 48 hodín pred odletom, sprístupní sa vám vytúžená registrácia
Checkin WizzAir
Formuláciou vety sa vás snažia “vystrašiť” aby ste si zakúpili službu Wizz Priority. Stačí len dole potvrdiť “Pokračovať na registráciu”
Checkin WizzAir
Sedadlá vôbec netreba žiadne vyberať, lebo vám to naráta ďalšiu sumu k zaplateniu. Len ďalej “Pokračovať na registráciu”
Checkin WizzAir
Ešte jedna ponuka na všemožné služby. Ani si netreba všímať čo je tam napísané, len zas “Pokračovať na registráciu”
Checkin WizzAir
Konečne krok, ktorý potrebujete. Vypísať všetky potrebné údaje. Radšej si ich 2x skontrolujte, či ste ich opísali správne.
Checkin WizzAir
Ešte záverečný sumár a kontrola. Teraz je posledná možnosť sa vrátiť a opraviť údaje. Po potvrdení, už to nebude také ľahké a zadarmo.
Checkin WizzAir
Letenky sú k dispozícii. Už si ich stiahnúť do mobilu, alebo posťahovať jednotlivé PDF súbory a vytlačiť.

Hlavne nezabudnúť

Dajte si pozor, aký doklad ste zadávali pri registrácii a ten doklad si aj zobrať. Ak by ste ho zabudli, nemusia vás pustiť. Najmä keď letíte mimo EÚ, radšej zadávajte striktne pas. A ideálne bude, keď okrem vytlačenia leteniek, budete mať letenky aj zálohované v mobilnom telefóne. Či už vo forme PDF súborov, alebo ako lístok v peňaženke. Je to také komplikované?

Checkin WizzAir
Všetky potrebné rezervácie pekne pohromade v Apple Wallet. Len naše dopravné spoločnosti ešte na toto nenabehli.

Lety v rámci EÚ

Od júla 2019 už letecká spoločnosť nevyžaduje zadávanie dokladov na check-in pri letoch v rámci EÚ. Každopádne nejaký doklad si musíte zobrať so sebou.

WizzAir check-in
Pri letoch v rámci EÚ zadávate len dátum narodenia.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

CK Knirsch

Hlavný organizátor všetkých zájazdov. Bez neho to jednoducho nejde. Naplánuje všetko, Od nápadu až po realizáciu. Nájde vhodné letenky, ubytovanie a naplánuje celý program. S ním sa jednoducho nenudíte. Čím bláznivejšie, tým lepšie.